Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Специфіка соціокультурного впливу як особливої форми діяння

Специфіка соціокультурного впливу як особливої форми діяння

Назва:
Специфіка соціокультурного впливу як особливої форми діяння
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
11,04 KB
Завантажень:
342
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Реферат на тему:
Специфіка соціокультурного впливу як особливої форми діяння


Дослідження феномена діяння (з наголосом на і) однієї особистості на іншу, здійснюваного в певних соціокультурних умовах, а також самої особистості – суб’єкта діяння є однією з найактуальніших проблем соціальної психології. Такі філософи, культурологи і психологи, як М. Вебер, С. Московичі, К. Юнг, Е. Нойманн, А. Маслоу та інші, поділяють думку, що цілісність і розвиток соціуму діяння, конструктивне подолання ним кризових етапів, забезпечуються активністю неординарних індивідів, що об’єднують навколо себе послідовників та однодумців. Ці індивіди – лідери, вчителі, інтелектуали, творці – встановлюють і реалізують культурні канони соціуму, й тим самим здійснюють особистісний вплив на значні маси людей, що складають єдину соціальну групу, спрямовують їх уявлення, мислення, вчинки. Вони активно обумовлюють хід соціальних процесів в групах різного масштабу.
Тема особливо ефективних форм соціокультурного діяння, що проникають в особистість адресата, має значну соціальну та наукову актуальність, яка ще очевидніша на фоні їх недостатньої вивченості у вітчизняній соціальній психології та психології особистості. Відтак проблема вивчення таких діянь є дуже важливою. Ми схильні вважати, що діяння, які справляють глибокий вплив на адресата, викликаючи в ньому тривалі й масштабні ефекти, зокрема, такі, що спонукають такого адресата до продукування нових соціально цінних культурних змістів, необхідно вивчати в межах поняття „вплив” (рос. „влияние”).
Інтерпретація впливу як особливої форми діяння заснована на виокремленні його „специфічних ефектів”. Тут необхідно зазначити, що в сучасних соціальних і психологічних дослідженнях досить рідко розрізнюють форми діяння за цією ознакою. Тому часто або „вплив” не виокремлюють серед інших форм діяння особистості на іншу особистість, або ототожнюють з діянням у цілому. У зв’язку з цим розглянемо докладніше найтиповіші погляди на вплив, підкреслимо найважливіші для нас моменти і обґрунтуємо свій підхід до інтерпретації цієї форми діяння, підкресливши його соціокультурну природу.
У класичній роботі Ф. Зимбардо і М. Ляйппе „Соціальний вплив” [1] досліджено такі кореляти соціальних діянь, як переконання, поступливість, конформність, підпорядкування авторитету, дисонанс, самоатрибуція, соціальне навчання, обумовлювання, забобони, невербальна комунікація і підпорогове навіювання. Перераховані різнорідні феномени, віднесені в дослідженні до способів, технік, ефектів впливу, вказують на те, що автори не використали строгі теоретичні критерії категоризації форм діяння, і що в розумінні впливу вони виходять, переважно, з його ситуаційних форм, які не ведуть до глибоко особистісних результатів для адресата. Соціальний вплив особистості описано так: “Внесення змін у те, як інша людина поводиться, почуває себе чи думає про щось” [1, с. 54].
Незважаючи на широту цього визначення, воно, за концепцією авторів, відсилає до тих ефектів діяння суб’єкта на адресата, що зазвичай пояснюють у термінах поведінкової психології, і які не пов’язані з істотними особистісними змінами адресата. Це стосується також досліджень Ф. Зимардо і С. Мілграма, присвячених властивостям конформізму та підпорядкування, яких особистість набуває під діянням інших. У них йдеться про „внутрішні надбання” особистості в результаті діяння іншого, акцент поставлено не на них, а на техніці маніпуляції поведінкою, яка, до того ж, не призводить до позитивних ефектів для адресата.
Праць, присвячених соціальному діянню з довготривалими особистісними ефектами, обмаль у західній психологічній науці. При дослідженні впливу західна психологічна традиція ототожнює його з соціальним діянням взагалі, а феномени зовнішнього примусу і набуття особистістю-адресатом короткочасної чи тривалої залежності від особистості-суб’єкта розглядають як головні ознаки впливу.
Для вітчизняної психології впливу, в цілому, властива така сама тенденція: недостатня кількість досліджень, які здійснюють комплексне моделювання феномена на основі його змістових аспектів, ефектів для адресата, особистісних передумов впливу з боку суб’єкта.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: Специфіка соціокультурного впливу як особливої форми діяння

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок