Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Постання канонічної психології

Постання канонічної психології

Назва:
Постання канонічної психології
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
23,69 KB
Завантажень:
59
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
Постання канонічної психології
Завершено виклад певної системи психології, що фунтуеться на вчинковому принципі. Це означає, що кожний психічний феномен слід тлумачити, враховуючи структуру вчинку — його ситуативний, мотиваційний, дійовий і післядійовий (рефлексія) моменти.
Здійснення вчинку є подія в житті людини: духовне зростання, переображення, встановлення нових відношень до світу. Вчинок формує "світ людини", і тією мірою, якою це вдається, вся структура вчинку підноситься до рівня важливих значущостей. Подія (по-дія) є результат вчинку. її можна тлумачити також як завершальний етап самого учинку, коли рефлексія констатує непересічну його значущість. Це рефлексія рефлексії, яка виходить за межі суб'єктивності і показує втручання вчинкової акції в саму об'єктивну дійсність. Разом із переображенням людини відбувається і переображення дійсності — уявне і реальне. Таким є сенс події.
Взята як така, що визначає собою сенс людського життя, зрозуміла в її надзвичайному типовому значенні, подія стає взірцевою, архетип ною, ортопсихічною, зрештою — канонічною, а сукупність таких подій упевнено визначатиме психіку людини. Психологія, що звертає свій погляд на такі взірцеві феномени, називається канонічною психологією. Відшук психологічних закономірностей, чого свідомо прагнула психологія саме як наука, набуває додаткового осмислення: закономірності піднімаються до рівня життєвого, суттєвого канону і в його межах отримують власну своєрідність. Канон є ідеалізований феномен, взятий в його буттєвій повноті, достатній феноменальній вираженості, у зв'язку з певною сукупністю інших канонів. Це визначає специфіку психологічного дослідження. В каноні як еталоні — вихідна точка для судження про багатоманітність психічних проявів людини.
Канонічна психологія спирається на широковідомі розвідки, концепції, що постали у філософії, філософії історії, біології, фізіології, соціології, власне психології. Зокрема, вчення /.Мечникова про орто-біоз є теорією правильного, еталонного розвитку індивіда, плато-нівські ідеї як еталон буття протиставляються тіням чуттєвого світу, Ютові архетипи колективного несвідомого визначають (як закон) вчинкові прояви психічного.
Сама філософія є, зрештою, вченням про канон людської поведінки (стоїцизм, гедонізм, кінізм тощо). Естетика відшукує, зокрема, ідеал людської краси, а в епоху Відродження митці багато писали про творення такої краси і навіть дуже конкретно вказували на її деталі. А.Фірениуола, як і чимало інших дослідників, звертається до різних прототипів реально існуючих жінок і намагається створити ідеальний образ. Таку своєрідну методологію має використати і психологія, що будує себе на культурологічних засадах.
В широкому розумінні каноном дослідження виступають різні принципи, що постали в історії психології. Рефлекторний принцип був каноном дослідження у Г. Спенсера, І. Сеченова, І. Павлова, В.Бехтерева та ін. Багатоманітність психічних проявів слід було звести до цього принципу, щоб досягти належної науковості. Проте напрям канонічної психології не обмежується тільки зведенням багатоманітності проявів до вузького ряду принципів, а додає плідний принцип типізації та ін.
Поле психологічного дослідження з позиції канонічної психології охоплює індивідуальну, соціальну та історичну активність людини, де вона виявляє себе найповнішим чином. Ці три площини людського буття згортаються в єдиний феноменологічний канон. Це дає можливість логічно чітко і послідовно (і разом з тим розгорнуто) відібрати і викласти основні канони психічного буття людини і підключити до цієї справи аксіологічний момент.
Перша рефлексія щодо буття починається з ситуації відлюдності, щоб стало можливим спонтанне самовизначення людини. Формується переконання щодо істинності обраного шляху. З'являються адепти і шириться рух. Виникає опір з боку офіційної ідеології та влади. Постає питання "що є істина?" Воно по суті залишається без відповіді. Істинне в людині, а не поза нею. І кожний має право на обрання істини.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
Реферат на тему: Постання канонічної психології

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок