Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Динаміка політичної свідомості студентів у процесі виборчої кампанії 2004 року

Динаміка політичної свідомості студентів у процесі виборчої кампанії 2004 року

Назва:
Динаміка політичної свідомості студентів у процесі виборчої кампанії 2004 року
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
13,79 KB
Завантажень:
213
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 
Реферат на тему:
Динаміка політичної свідомості студентів у процесі виборчої кампанії 2004 року


Дослідження політичної культури та політичної свідомості є одним з найактуальніших завдань сучасної політичної психології. Знання їх змісту і особливостей дозволяє пояснювати, прогнозувати, а також ініціювати політичну поведінку особистості. Так, на думку Г. Новичкова, політична культура є усталеною типовою характеристикою соціального суб’єкта, що інтегрує його політичну свідомість і політичну поведінку (діяльність) і, головне, фіксує рівень їх зрілості. При цьому політична свідомість, вважає дослідник, включає в себе, по-перше, пізнавальні елементи (політичну інформацію та знання, уявлення, теорії, ідеологію тощо), по-друге, мотиваційні елементи (політичні потреби та інтереси, оцінки і настанови, цінності і переконання). Ці складові виявляють себе у зразках (стереотипах) політичної поведінки й діяльності, символіці, традиціях, у здатності суб’єкта брати участь у політичному процесі [5]. Російський політолог Д. Ольшанський визначає політичну свідомість як результат сприйняття суб’єктом частини дійсності, пов’язаної з політикою, в яку він включений, а також його дії і стани, пов’язані з політикою [6].
Однією з найактивніших у політичному плані соціальних груп є студентство, і тому вивчення саме його політичної культури становить практичний інтерес.
Ще донедавна багато дослідників указувало на низький рівень політичної культури й активності студентської молоді, а дехто взагалі говорив про її аполітичність [1; 2; 3; 4; 7; 9; 15]. Лише небагато науковців відзначали протилежну тенденцію – зацікавленість цієї соціальної групи політичним життям [7; 13].
Зокрема, згідно з даними О. Петрунько, причинами відчуження молоді від політичної активності були: наявність інших планів, інтересів; індивідуально-психологічні особливості; небажання брати на себе відповідальність; негативне ставлення до політики взагалі тощо [9]. Така байдужість пояснювалась також зневірою студентської молоді у можливостях свого впливу на владу та політичну ситуацію в країні, розчаруванням у певних лідерах та ідеях.
Формування політичної культури студентської молоді пов’язане з цілою низкою факторів: індивідуально-психологічними (інтелектуальні особливості, особистісні риси, ціннісні орієнтації), соціально-психологічними (вплив батьків, друзів, закладів освіти, ЗМІ), соціально-економічними (економічне становище як країни в цілому, так і конкретної особистості зокрема). Ряд дослідників наголошує на зв’язку між рівнем політичної активності та рівнем соціального інтелекту [4]. Інші ж акцентують увагу на такому факторі, як політичні орієнтації батьків [16].
Одним з факторів, що суттєво вплинули на політичну свідомість та активність українського студентства, стали перипетії президентських виборів 2004 року, „помаранчевої революції”. Соціально-психологічні аспекти цього явища відносно оперативно почали аналізуватися вітчизняними дослідниками [11].
Одним з основних наслідків подій на Майдані є досить зацікавлене ставлення багатьох студентів до політичних подій (від побутового інтересу до активної участі в них). Відтак постає необхідність здійснення комплексних психологічних досліджень динаміки політичної свідомості сучасної студентської молоді.
Метою нашого дослідження є вивчення впливу процесу президентських виборів 2004 року на політичну свідомість студентської молоді. Об’єкт дослідження – політична свідомість студентів, а предмет його – динаміка суб’єктивних значень політичних понять, пов’язаних з подіями 2004 року.
Методика та організація дослідження
Як відомо, одним з найперспективніших шляхів вивчення свідомості особистості є психосемантичний підхід (Дж. Бруннер, Дж. Келлі, Ч. Осгуд, В. Петренко, А. Шмельов, Д. Позняк та інші) [8; 10; 12; 14]. Для вивчення психосемантичних особливостей політичної свідомості студентської молоді ми використали метод асоціативного експерименту. В ролі стимулів виступали 13 понять, з яких 3 („Політика”, „Політики”, „Політичні партії”) мали загальний характер, а решта 10 („Вибори – 2004", „Політична реклама”, „Виборці”, „Влада”, „Кандидати в президенти (усі разом)”, „В.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 Реферат на тему: Динаміка політичної свідомості студентів у процесі виборчої кампанії 2004 року

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок