Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Біологічні чинники девіантної поведінки та профілактика їх проявлень у вихованні громадянської спрямованості у підлітковому віці

Біологічні чинники девіантної поведінки та профілактика їх проявлень у вихованні громадянської спрямованості у підлітковому віці

Назва:
Біологічні чинники девіантної поведінки та профілактика їх проявлень у вихованні громадянської спрямованості у підлітковому віці
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
9,16 KB
Завантажень:
194
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему:
Біологічні чинники девіантної поведінки та профілактика їх проявлень у вихованні громадянської спрямованості у підлітковому віці


Найсуттєвішою, провідною психологічною характеристикою особистості та показником рівня розвитку її свідомості і самосвідомості е громадянська спрямованість. Важливість цього компоненту структури особистості обумовлена насамперед тим, що він об`єднує і спрямовує помисли і почуття людини, відповідно до яких вирішується багато життєвих питань. Формування громадянської спрямованності починається ще в дитинстві і залежить від багатьох факторів. Дослідження процесу формування громадянської спрямованості саме у підлітковому віці виявляється найбільш важливим, тому що цей вік визнається як кризовий для формування особистості багатьма психологами (М.В.Гамєзо, І.С.Кон, І.Ю.Кулагіна). З`ясувати фактори і умови процесу формування особистості підлітка, можливості ефективного самоусвідомлення, самовдосконалення, профілактики дівіантної поведінки – ось важливі питання, що постають перед сучасною психологією.
Дослідження поняття "громадянська спрямованість" знайшли відображення в працях учених філософів, соціологів, психологів, правознавців, істориків, політологів у зв`язку з тим, що воно охоплюе всі сфери життєдіяльності особистості, розкривае специфіку взаємин особистості і суспільства. Але ключовим, методологічним повинен стати при цьому психологічний підхід.
Дівіантна поведінка розглядається в психології як бар`єр на шляху формування і становлення особистості в цілому і її громадянської спрямованості зокрема. Явище дівіантної поведінки (алкоголізм, наркотики, сексуальна розбещеність) досяло таких розмірів, що деякі дослідники вважають можливим говорити, навіть, про "феномен дівіантної культури" (С.Н.Івашкін).
Теоретичні підходи до психологічного розуміння особливостей розвитку психіки у підлітковому віці та чинників дивіантної поведінки підлітків в історичному плані зазнали певних якісних змін від З.Фрейда (порушення розвитку психосексуальності) до Л.М.Баннікової (соціально-патологічна форма адаптації).
Таких же певних якісних змін зазнали і теоретичні підходи до психологічного розуміння сутності громадянської спрямованості в історичному плані. Свого часу громадянська спрямованість розглядалась як механічна реакція на спеціально дібрані державою і суспільством стимули (Д.Уотсон), як наслідок рольової взаємодії членів суспільства (Ч.Кулі, Д.Мід), як потреба реалізувати свій особистісний потенціал у соціальній, державній творчості (А.Маслоу), як різновид базової соціальної настанови (В.А.Ядов).
Сучасні уявлення про громадянську спррямованість базуються на розгляді її як суб`єктивно-об`єктивного утворення психіки, в якому "віддзеркалюються індивідуальні суб`єктивні ставлення людини до суспільних явищ, до системи наявних суспільнихцінностей, що виступають для конкретного індивіда як об`єктивна реальність, котра може за певних умов трансформуватися у власні, суб`єктивно значущі ціннісні орієнтації особистості" (М.Й.Боришевський).
Рівень розвитку громадянської спрямованості виявляється по тому, наскількі оволоділа людина певною системою суспільно значущих цінностей, якою мірою вони насправді увійшли у потребово-мотиваційну сферу особистості та визначають її громадську сутністью.
Громадянська спрямованість особистості містить в собі три важливих компоненти. Перший - когнітивний, або смисловий, компонент, в якому зосереджений індивідуальний досвід особистості. Він вбирає в себе знання громадянського змісту (поняття "держава", "етнос", "нація, "Батьківщина", "національна ідея", "національний ідеал", "національні інтереси", "український менталитет" тощо). Другий компонент - емоційний, який передає переживання індивідом свого ставлення до громадянських цінностей і визначає особистісний смисл цього ставлення. Він включає в себе групу вищіх почуттів, в яких відбивається ставлення громадян до своєї національної спільноти, її життєдіяльності та перспективи розвитку (патріотичні, національні, гуманні, правові, екологічні почуття тощо).

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Біологічні чинники девіантної поведінки та профілактика їх проявлень у вихованні громадянської спрямованості у підлітковому віці

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок