Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Чинники формування психологічних проблем дитини

Чинники формування психологічних проблем дитини

Назва:
Чинники формування психологічних проблем дитини
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
10,75 KB
Завантажень:
313
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Реферат на тему:
Чинники формування психологічних проблем дитини


Сім’я є одним із основних факторів, які впливають на формування особистості дитини. Багатьма психологічними дослідженнями показано, що особистісні проблеми дітей – неврози, страхи, девіантна та делінквентна поведінка тощо – значною мірою зумовлені неадекватною дитячо-батьківською взаємодією або батьківською депривацією.
Саме тому на сучасному етапі надзвичайно важливим є дослідження сімейно-родинних стосунків, які зазнали значних трансформацій разом із усім нашим суспільством. Адже дослідження і на його основі своєчасна корекція неадекватних сімейних стосунків дозволять не лише констатувати певні проблеми, відхилення у психосоціальному розвитку дитини, але й у багатьох випадках запобігти таким негативним формам компенсації, як алкоголізм, наркоманія, агресивність, правопорушення, суїциди серед неповнолітніх.
Підкреслимо, що наше дослідження не сфокусоване лише на так званих “проблемних” сім’ях, тобто тих, що вже апріорі мають серйозні проблеми, пов’язані, наприклад, з алкоголізмом батьків, насильством у сім’ї тощо. Об’єктом вивчення стали сім’ї, які зверталися за допомогою психолога, а серед них є і звичайні, і досить гармонійні, які з різних причин переживають важкий період свого розвитку.
Відомо, що виховні позиції матері й батька у сім’ї різняться між собою. Центральною фігурою нашого дослідження є мати, оскільки традиційно саме їй відведено головну роль у вихованні дитини. Таким чином, вивчення особливостей стосунків матері з дитиною, механізмів їх впливу на формування особистості дитини, можливостей їх психокорекції є нагальною потребою психологічної науки і практики.
Вибірка складалася з 259 досліджуваних: 127 матерів та 132 дітей віком від 6 до 16 років. Дані щодо особистісних особливостей батьків та дітей, характеристик їх взаємодії були отримані за допомогою наступних психодіагностичних методик.
- ММРІ (СМІЛ), що виявляє структуру особистості, акцентуації характеру, дозволяє прогнозувати ефективність різних психологічних впливів (для батьків та підлітків);
- методики Шмішека, що виявляє структуру особистості, акцентуації характеру (в дітей);
- опитувальника взаємодії батьків та дітей, що дозволяє виявити ставлення батьків до дитини, основні стратегії сімейного виховання (для батьків і дітей).
Приналежність до тієї чи іншої групи психологічних проблем визначалася за допомогою додаткових методик: тесту Люшера, ЦТВ, проективних методик (малюнок неіснуючої тварини, сім’ї, “Незакінчене речення”), бесіди.
В основу дослідження було покладено припущення про те, що особистісні властивості матерів та дітей та особливості їхньої взаємодії пов’язані з характером психологічних проблем дітей.
Проаналізувавши ті проблемні ситуації, з якими матері (батьки) звертаються до психолога, ми виокремили 5 груп психологічних проблем дітей, які є найбільш типовими у нашому суспільстві. Звичайно, всі ситуації різняться між собою, мають різні прояви, але ми спробували узагальнити їх, щоб зробити упізнаваними та окреслити можливі шляхи роботи з проблемами. Дана класифікація не є принципово новою, вона розроблена на основі аналізу робіт з вікової психології, патопсихології, психології особистості і є більш узагальненою.
Група 1. Поведінкові розлади.
До даної групи відносяться 3 категорії проблем, що виділені у різних класифікаціях: проблеми агресивності, порушення нахилів, руйнівна поведінка. Тут мова йде про ситуації, коли поведінка дитини виходить за межі моральних і соціальних норм, починаючи від звичайнісіньких бійок з однолітками і закінчуючи вираженою асоціальністю: крадіжками, залежною поведінкою, безконтрольністю, жорстокістю тощо. Тобто сюди входять і ситуації, коли дитина б’ється в школі та проявляє підвищену агресивність, і проблеми більш серйозного характеру такі, як алкоголізація, хуліганство, крадіжки вдома та поза домом, вихід дитини з-під контролю батьків та школи. Основний діагностичний параметр – дезадаптація дитини, що має прояв у соціально несхвалюваній поведінці.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: Чинники формування психологічних проблем дитини

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок