Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Комплексні експертизи неповнолітніх

Комплексні експертизи неповнолітніх

Назва:
Комплексні експертизи неповнолітніх
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
3,69 KB
Завантажень:
30
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Реферат на тему:
Комплексні експертизи неповнолітніх


Цей вид експертизи завойовує усе більше міцні позиції у зв'язку із введенням у КК РФ ст. 20, 22, збільшенням числа психологів зі спеціальною підготовкою, розширенням спектра питань, що ставляться перед експертами. Комплексна експертиза неповнолітніх стає усе більше необхідним інструментом у судово-слідчій практиці. Міждисциплінарний характер цих експертиз визначає більшу доказовість експертних висновків, можливість рішення більше широкого кола питань і їхнього узгодження (психіатри, психологи, сексопатологи, судові медики та ін.), використання бoльшего обсягу знань по суміжних підліткових дисциплінах. Комплексні судові психолого-психіатричні експертизи неповнолітніх (КСППЭН) застосовуються найчастіше в практиці огляду неповнолітніх у період наслідку (підозрювані, обвинувачувані), а також при експертизі потерпілих і свідків - дітей і підлітків.
Комплексна судова психолого-психіатрична експертиза неповнолітніх обвинувачуваних призначається у відповідності зі ст. 79 УПК і проводиться на підставі ст. 392 УПК. Всі частіше використається її модифіковане й розширене формулювання ( щовтримується в постанові Пленуму Верховного Суду СРСР від 3.12.76 № 16), відповідно до якого потрібно «з'ясувати ступінь розумової відсталості неповнолітнього, тобто чи міг він повністю усвідомлювати значення своїх дій і якою мірою міг керувати ними». Проблемам методології й методики проведення КСППЭН присвячена спеціальна робота И.А. Кудрявцева й Е.Г. Дозорцевой (1988).
Перед експертизою коштують два завдання, які полягають у з'ясуванні, по-перше, «ступеня розумової відсталості неповнолітнього» і, по-друге, « чиміг він повністю усвідомлювати значення своїх дій і якою мірою міг керувати ними». Перша із цих завдань є проміжної, допоміжної для рішення другий, основний. У зв'язку із цим питання суду й наслідку до експертів можуть бути коректно сформульовані в такий спосіб:
1) чи є в неповнолітнього відхилення в психічному розвитку, і якщо так, те в чому вони проявляються;
2) чи міг неповнолітній, з урахуванням рівня його психічного розвитку, повністю усвідомлювати значення своїх дій і якою мірою міг керувати ними.
На практиці перед експертами основним завданням часто виявляється встановлення відповідності психічного розвитку неповнолітнього календарному віку 14 або 16 років для відповіді на питання про те, чи може він бути притягнутий до кримінальної відповідальності (ч. 3 ст. 20 КК РФ). Не менш важлива й інше завдання КСППЭН, що полягає в необхідності визначення, чи міг неповнолітній «повністю усвідомлювати значення своїх дій і якою мірою міг керувати ними». Ціль установлення цих обставин полягає в індивідуалізації відповідальності неповнолітнього й застосовуваних до нього коррекционных мер.
Експертне рішення про те, у повній або обмеженій мері неповнолітній міг усвідомлювати значення своїх дій і керувати ними, повинне опиратися на певні комплексні психолого-психіатричні критерії оцінок. Одна з основних передумов для такого висновку - виділення клінічних характеристик порушень розвитку, які не виключають осудності, але можуть обмежувати здатність неповнолітнього усвідомлювати значення своїх дій і керувати ними. Аналіз клінічного матеріалу дозволив виділити критерії, що лежать в основі експертної оцінки не тільки неосудності, але й обмеженої здатності по зобов'язанню.
Розробка методологічних, теоретичних і практичних аспектів комплексної судово-психіатричної експертизи потерпілих у цей час є однієї з актуальних і складних завдань судової психіатрії (Ю.Л. Метелиця, Б.В. Шостакович у соав.; Т.П. Печерникова; Н.Б. Морозова). Для точної правової оцінки судом дій обвинувачуваних і встановлення ступеня їхньої винності важливе значення має аналіз поводження й психічний стан потерпілих у кримінальній ситуації, облік наслідків злочину для психічного здоров'я жертви. Крім того, потерпілі, правові гарантії яких закріплені діючим кримінально-процесуальним кодексом, є учасниками судово-слідчого процесу й можуть активно впливати на його результат.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Реферат на тему: Комплексні експертизи неповнолітніх

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок