Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Насильство, заборона і взірець як складові педагогічної свідомості

Насильство, заборона і взірець як складові педагогічної свідомості

Назва:
Насильство, заборона і взірець як складові педагогічної свідомості
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
17,55 KB
Завантажень:
90
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9 
Реферат на тему:
Насильство, заборона і взірець як складові педагогічної свідомості
 


Масова педагогічна свідомість – це термін, яким визначають усталені психосоціальні конструкти виховання і формування особистості, а також стиль взаємин між людьми і спільнотами в певному суспільстві. Масова педагогічна свідомість складається з власне колективної свідомості (інституційної і приватної рефлексивності, раціональності і причинності щодо правильності поведінки, сутності добра і зла, закріпленої в конвенційних освітянських документах, педагогічній і художній, в тому числі й дитячій, літературі, системи заохочень і заборон тощо), напівсвідомості (невизначені почуття, нераціоналізовані потреби, мотиви та настановлення, напівпроявлені образи, що стосуються методів і цілей виховання і формування людини, управлінські стереотипи тощо), а також колективного несвідомого (ментальність народу, його глибинна, заснована на соцієтальній психіці, психологія: характерологічні особливості, віра, традиції, ритуали, система глибинних цінностей тощо).
Колективне несвідоме проявляється в різних формах активізації локальних та загальнолюдських архетипічних змістів, несподіваних потраплянь у певний міфологічний простір з його викликами і відповідями, в поведінкових, емоційних і когнітивних стереотипах, які важко раціоналізуються і майже не рефлексуються самими носіями цієї глибинної активності.
В цілому масова педагогічна свідомість є багатоплановим феноменом, у якому можна виокремити аспекти: історико-педагогічний, економіко-педагогічний, культурно-педагогічний, етно-педагогічний, релігійно-педагогічний тощо. Але саме педагогічна складова, на мою думку, об’єднує усі сфери життєдіяльності українського соціуму і надає йому унікальної специфіки. Можна навіть сказати, що національна історія, політика, побутова і висока культура, економіка багато в чому залежать від якісних особливостей масової педагогічної свідомості як позаперсонального чинника формування певного типу людини, а також характеру функціонування організацій і спільнот у суспільстві.
Проте, незважаючи на міфологічно піднесене „післяпомаранчеве” сьогодення, можна впевнено говорити, що унікальність української специфіки не означає, на жаль, досягнення Україною своєї психосоціальної цілісності: мовою глибинної психології К. Юнга – власної індивідуації, а мовою фрактальної психології – власного психофракталу.
Розташоване між елітою (політичною і педагогічною) і народом, українське вчительство перебуває в стані нестійкої рівноваги. З проміжного, нестійкого соціального розташування вчительства можна вивести низку рис педагогічної свдомості, що є сімбіозом рис „лицарської етики” та „дрібної буржуазії”, котра також завжди перебувала в серединному місці.
По-перше, необхідно відзначити внутрішню суперечливість педагогічної свідомості вчительства. З одного боку, вона включає лицарське почуття обов’язку, його сили і значення (що і складало у лицарській моделі початок і кінець справедливості). Це осудження невдячності, це дитячо-лицарське осудження порушень будь-яких домовленостей, це соціалістичні ідеї колективізму і співчуття народові, це дворянська осідлість, хоч якась земельна власність і традиція… А головне – притаманна аристократії глибинна потреба в духовному керівництві, у формуванні особистості дитини за певним зразком, тобто наявність яскраво вираженої „вертикалі” в педагогічній свідомості.
З іншого боку, українське вчительство зазнає впливу дрібнобуржуазних цінностей. Воно живе під гаслом, блискуче розвиненим Б. Франкліном, а саме: „Час – це гроші”. Воно прагне власну добропорядність зміцнити матеріальною незалежністю, а тому перебуває під психологічним пресом демонстративного багатства „нових українців”, більше, ніж будь-коли, страждає від нестачі коштів, прагне вести спосіб життя середнього класу, незважаючи на те, що грошей на це не стачить…
Явна суперечність сучасних потреб, цінностей і традиційних психосоціальних настановлень породжує нестабільність оцінок, переконань і поглядів.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9 Реферат на тему: Насильство, заборона і взірець як складові педагогічної свідомості

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок