Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Особистісний розвиток людини

Особистісний розвиток людини

Назва:
Особистісний розвиток людини
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
18,96 KB
Завантажень:
601
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 
Особистісний розвиток людини


1. Психологічний зміст процесу особистісного розвитку людини
Людина народжується як індивід, як суб’єкт суспільства, з притаманними їй природними задатками, формується як особистість у системі суспільних відносин.
Особистість – людина, соціальний індивід, що поєднує в собі риси загальнолюдського, суспільно значущого та індивідуально-неповторного.
Індивідуальність – це цілісна характеристика окремої людини, її оригінальність, самобутність її психічного складу. Не кожен індивід є індивідуальністю. Для цього треба стати особистістю [54].
Розвиток людини – процес становлення та формування її особистості під впливом зовнішніх і внутрішніх, керованих і некерованих чинників, серед яких провідну роль відіграють цілеспрямоване виховання та навчання.
Розвиток людини не можна зводити до засвоєння, простого накопичення нею знань, умінь та навичок з різних галузей науки і практичної діяльності. Його не слід розглядати лише з кількісного боку. Розвиток полягає передусім в якісних змінах психічної діяльності, в переходах від її нижчих щаблів до вищих, виникненні нових рис пам’яті, сприймання, уявлення, мислення, волі, характеру тощо, у формуванні нових якостей особистості [55].
Особистісний розвиток людини в плані становлення основних її макрохарактеристик може бути представлено у вигляді зростаючої структури з координатами самосвідомості і свідомості (вертикаль і горизонталь відповідно). Потрібна логічна схема лежить в основі антропологічній теорії І. Кента, С.І. Гессена і Е. Еріксона, але без введення вказаних напрямків: замість самосвідомості на вертикалі видобуваються основні вікові стадії розвитку людини, а горизонталь при ієрархічній організації викладеного матеріалу взагалі немає змістовного визначення. Системний розвиток людини як особистості в координатах самосвідомості і свідомості розглянемо наступним чином (рис.1).
Рис. 1.Логіка процесів особистісного розвитку людини
Результатами показаних на схемі процесів індивідуації і індивідуалізації є:
1. Оптація особистості. Оптація особистості виражається мірою типологічно визначеного співвідношення реактивних і активних її компонентів, репрезентуючих індивідні якості людини в структурі особистості, перш за все – її психічну організацію.
2. Адаптація особистості. Адаптація особистості виявляється в індивідуальному різновиді типологічно визначеної поведінки людини. Ця поведінка, за М. Фуко, утворюється в результаті педагогічних за своїм змістом постанов прикладами і значеннями. Якщо у першому випадку (оптації) поведінка ще немає системного характеру, то у другому системність поведінки встановлюється в межах стереотипів поведінки, в межах, що називаються індивідуальною стилю.
Виявом міри реактивних і активних компонентів поведінки є темперамент: людина як оптант набуває деякий темперамент, який визначає її місце в межах нормального розподілення людей як більш або менш реактивних і активних індивідів. Специфіку міри реактивних і активних компонентів індивідуальної поведінки людини показує її характер. При цьому в характері людської поведінки темперамент стає як поведінкова під структура, як глибинне утворення на якому основується і на фоні якого протікає природній розвиток особистості [56].
Характер в першу чергу відчуває вплив темпераментоутворюючих поведінкових особливостей.
В характері знаходять своє оформлення процеси індивідуації і індивідуалізації як процеси природного утворення людини, забезпечуючи її асиміляцію в людському середовищі, також асиміляція об’єднує прояви оптації і адаптації, що виявляються в поведінці індивіда. Поняття „завершеність” тут означає тільки логічну оформленість первинних структур поведінки людини, які, звичайно, змінюються і розвиваються протягом всього її життя.
Наступний процес – суб’єктивація особистості – знаходить системи можливостей самосвідомості і переосмислення природного буття, що складає потенційну сторону людської поведінки.
3. Інтерналізація особистості.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 Реферат на тему: Особистісний розвиток людини

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок