Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Темперамент і особистість.

Темперамент і особистість.

Назва:
Темперамент і особистість.
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
12,19 KB
Завантажень:
293
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 
Темперамент і особистість.
Темперамент є загальною характеристикою особистості, він накладає відбиток на всі сторони її психічного життя та діяльності [190].
За Г. Олпортом, темперамент – вихідний матеріал (інтелект і фізичні дані) з якого формується особистість [ ].
Особистість – це індивід як суб’єкт соціальних відносин і свідомої діяльності [ ].
Особистість і темперамент пов’язані між собою таким чином, що темперамент виступає як загальна основа багатьох інших особистісних властивостей, насамперед характеру. Він, проте, визначає лише динамічні прояви відповідних особистісних властивостей [401].
В залежності від сформованих властивостей характеру, набутих навичок і звичок прояви ти чи інших темпераментів можуть змінюватися. Так, І.Павлов мав на увазі це, відрізняючи, наприклад, флегматиків діяльність лінивих. Подібне стосується і сангвініків, серед яких один може виступати як активний діяч, а інший – як пустий, метушливий базіка, який від неробства і презирства до серйозної праці шукає легких розваг [548].
Поведінка флегматика і сангвініка залежить від характеру, в який входить той чи інший темперамент. Це стосується й інших типів темпераментів. Поведінка людини змінюється в залежності від ситуації в якій вона перебуває, від усвідомлення вимог, які до неї ставлять інші і які вона сама ставить до себе [549].
Виробляючи у себе позитивний характер, людина дістає змогу володіти своїм темпераментом, стримувати його прояви, якщо вони розходяться з її вимогами до своєї поведінки [549].
Таким чином, темперамент і характер особистості являють собою єдність. Їх не можна розглядати як відокремлені властивості особистості. Але в цій єдності існує і відмінність [549].
На відміну від темпераменту, який залежить в основному від природного типу вищої нервової діяльності, характер більше визначається умовами навчання, виховання, стосунками в сім’ї, колективі тощо. Основні риси характеру розвиваються передусім під впливом соціального середовища, в якому перебуває особистість, тобто в процесі засвоєння соціального досвіду [79].
Темперамент є динамічною стороною характеру людини. Наприклад, такі характерологічні особливості особистості, як урівноваженість і неврівноваженість, стриманість і нестриманість у поведінці, рухливість, активність, легкість пристосування до нових умов, перебувають у прямій залежності від властивостей темпераменту. Визначено також зв’язок темпераменту і з іншими властивостями характеру, вони можуть ослабляти деякі риси темпераменту залежно від умов життєдіяльності, маскувати їх (наприклад, надмірну рухливість у холерика), так і тести на собі вплив рис темпераменту. Отже, тип вищої нервової діяльності істотно впливає на формування властивостей характеру, а тимчасові зв’язки, що знову утворюють в корі великого мозку (характер), діють, у свою чергу, на тип нервової діяльності. Тобто, виробляючи в себе певний характер, людина певною мірою змінює і свій темперамент [80].
Від темпераменту залежать також такі властивості особистості, як вразливість, емоційність, імпульсивність і тривожність. Вразливість – це сила впливу на людину різноманітних стимулів. Час їх збереження в пам’яті спричинює більшу дію на невразливу, ніж на вразливу людину [401].
Вразлива людина, крім того, довше пам’ятає відповідні впливи і довше зберігає реакцію на них. Та й сила відповідної реакції в неї значно більша, ніж у менш вразливого індивіда [95].
Емоційність – це швидкість і глибина емоційної реакції людини на ті або інші події. Емоційна людина надає великого значення тому, що відбувається з нею і навколо неї. У неї набагато більше, ніж у неемоційної людини, виражені всі м’які тілесні реакції пов’язані з емоціями. Емоційний індивід – це той, хто майже ніколи не буває спокійним, постійно перебуває під владою яких-небудь емоцій, у стані підвищеного збудження або, навпаки, пригніченості [401-402].
Емоції можуть істотно впливати на процес діяльності.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 Реферат на тему: Темперамент і особистість.

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок