Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Про актуальність психологічної підготовки майбутнього вчителя до спілкування з учнями

Про актуальність психологічної підготовки майбутнього вчителя до спілкування з учнями

Назва:
Про актуальність психологічної підготовки майбутнього вчителя до спілкування з учнями
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
9,88 KB
Завантажень:
216
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Реферат на тему:
Про актуальність психологічної підготовки майбутнього вчителя до спілкування з учнями


Відродження національної системи освіти й виховання потребують відійти від авторитарної педагогіки, відновити гуманістичну школу, пройняту добротою, увагою та повагою до дитини, вірою в її можливості та здібності, а також подолати девальвацію загальнолюдських гуманістичних цінностей і національного нігілізму.
Головним принципом національної програми „Освіта” (Україна ХХI ст.) проголошується гуманізація освіти, що полягає в утвердженні людини як найвищої соціальної цінності, у найповнішому розкритті її здібностей та задоволенні різноманітних освітніх потреб, забезпеченні гармонії стосунків людини та довкілля, суспільства і природи.
Сучасна школа покликана створити педагогічні умови для розвитку особистості кожного учня на основі максимального врахування раннього виявлення здібностей та їх цілеспрямованого розвитку, самовизначення. Вона має орієнтуватися не лише на підготовку дитини до майбутнього життя, а й на забезпечення повноцінності її життя на кожному з вікових етапів. Відомий американський учений К.Роджерс визначає особистість як унікальну та безумовну цінність, у яку закладено потенціал до саморозвитку. Головний напрям саморозвитку, за К.Роджерсом, є зміцнення довіри до себе та інших, зростання самоповаги та зближення з ідеальним „Я”. Предметом виховання у цьому розумінні є уявлення учня про себе, ставлення до себе, а завдання педагога укріплення віри молодої людини в себе, у свої можливості [2, 3, 4].
Педагогічна діяльність нерозривно пов’язана зі спілкуванням і будується за його законами. Тому цілком зрозуміло те, що проблеми комунікації завжди перебували в центрі уваги педагогів і психологів. Проте, якщо раніше проблематика педагогічного спілкування зводилася здебільшого до комунікативного забезпечення навчального процесу, то останнім часом педагогічну теорію і практику дедалі більше цікавлять особистісні аспекти педагогічного спілкування. При цьому особистість учителя розглядається не тільки як носій знань, етичної норми, традиції, а і як носій своєрідності індивідуальних властивостей, що змінюються в педагогічному процесі.
Характер спілкування педагога з дітьми це фундамент, на якому будується вся педагогічна діяльність. Загальноприйнятої типології спілкування „педагог-учень”, що задовольняла б усіх науковців, не існує. Так, Е. Берн спирається на популярну у психології концепцію внутрішніх позицій „дорослий-дитина”, „дорослий-дорослий” [2]. А.Мудрик виділяє дві характеристики спілкування: довірливість та інтенсивність. Його класифікація містить чотири типи педагогічного спілкування: інтенсивний довірливий, інтенсивний недовірливий, неінтенсивний недовірливий, неінтенсивний довірливий [4]. Цікавою є пропозиція Н. Анікеєвої щодо ігрового стилю спілкування, який дає змогу об’єднувати ділове та особистісне спілкування [9]. У свою чергу К. Роджерс характеризує спілкування педагога з гуманістичної позиції, що виявляється в чотирьох особливостях: емпатійному розумінні, відкритості особистості, довірі до можливостей та здібностей учня, щирості у виявленні своїх почуттів. Саме така позиція педагога забезпечує найповніше розкриття особистості кожного учня і реалізується у процесі педагогічного спілкування [9].
Педагогічне спілкування визначається у психології як система взаємодії вчителя й учнів, змістом якої є обмін інформацією, навчально-виховний вплив, організація стосунків, а також сприймання педагогом школярів і трансляція їм своєї особистості. Змістом спілкування є, передусім, обмін інформацією, організація вчителем взаємодії з учнями та взаєморозуміння за допомогою різноманітних комунікативних засобів. Організовуючи життєдіяльність школярів, спрямовуючи їхню поведінку, створюючи умови для розвитку мотивації навчання, педагог вступає в безпосередній контакт з учнями. У процесі спілкування відбуваються міжособистісні взаємовпливи як у вербальній, так і невербальній формах. Така взаємодія неможлива без оптимального обміну інформацією.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: Про актуальність психологічної підготовки майбутнього вчителя до спілкування з учнями

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок