Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Психологічна готовність дітей до школи. шестирічні діти

Психологічна готовність дітей до школи. шестирічні діти

Назва:
Психологічна готовність дітей до школи. шестирічні діти
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
3,87 KB
Завантажень:
210
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Реферат з психології
Психологічна готовність дітей до школи. шестирічні діти


Найважливішим наслідком психічного розвитку дитини дошкільного віку є формування психологічної готовності до шкільного навчання. По суті, її ста-новлення свідчить про завершення періоду дошкільного дитинства.
На думку Д. Б. Ельконіна, важливим елементом готовності до шкіль-ного навчання насамперед є розвиток довільності поведінки, перетворення зовнішнього правила у внутрішню інстанцію.
Під керівництвом Д.Б. Ельконіна був проведений цікавий експеримент, у якому брали участь діти п'яти, шести і семи років. Перед дітьми клали сірники і просили по одному перекладати їх на інше місце. Експеримента-тор спостерігав за поведінкою підопічних з допомогою прозорого з одного боку дзеркала.
Семирічні діти старанно виконували доручення упродовж тривалого часу. Молодші якийсь час перекладали сірники, а потім починали щось буду-вати з них. Найменші практично відразу вносили у це заняття власну мету.
Через певний час експериментатор заходив у кімнату і просив дітей попрацювати ще: "Давайте домовимося перекласти ось стільки сірників". Найстаршим цього було досить для продовження монотонної/ безглуздої роботи (вони домовилися з дорослим). Дітям середнього дошкільного віку експериментатор додатково говорив: "Я піду, а з тобою Буратіно залиши-ться". Діти поглядали на Буратіно /робили все правильно. Неодноразове повторення цієї ситуації зумовило те, що надалі вони могли і без Буратіно підкорятися правилу.
Експеримент довів, що виконання дитиною правил ґрунтується на системі соціальних стосунків із дорослим. Спочатку правило виконують у присутності дорослого, потім—з опорою на предмет, що замінює доро-слого, і, нарешті, правило стає внутрішнім.
Готовність дитини до шкільного навчання вимагає формування соці-альних правил як внутрішніх утворень, наголошував Д.Б. Ельконін, однак у сучасній системі дошкільного виховання не передбачено спеціальної сис-теми роботи у цьому напрямку.
У складному комплексі якостей, із яких складається готовність до шкільного навчання, варто виділити мотиваційну, розумову та емоційно-вольову компо-ненти.
Більшість дітей наприкінці дошкільного віку прагне стати школярами, пов'я-зуючи це бажання передусім із зовнішніми ознаками зміни свого соціального статусу (портфель, форма, власне робоче місце, нові взаємини з людьми тощо).
Однак справжня мотиваційна готовність зумовлюється пізнавальною спря-мованістю дошкільника, яка розвивається на основі притаманної дітям допитли-вості, набуваючи характерних рис перших пізнавальних інтересів (бажання опа-нувати грамоту, читання та ін.).
Якщо ж пізнавальна активність не сформована, дитину приваблюють різно-манітні другорядні мотиви, пов'язані зі сприйняттям школи як місця для розваг, і дитина виявляється неспроможною взяти на себе обов'язки учня.
Навчання у сучасній школі вимагає також розумової готовності. Діти при-ходять до школи з досить широким колом знань і умінь, а головне — із розвину-тим сприйманням і мисленням (вони вже мають освоїти операції аналізу, синте-зу, порівняння, узагальнення, класифікації, групування тощо), які дозволяють систематично спостерігати за предметами та явищами, виділяти в них істотні особливості, міркувати й робити висновки.
Крім того, діти повинні володіти початковими навчальними вміннями (кон-центрація уваги не на результаті, а на процесі виконання навчальних завдань, самоконтроль, самооцінка та ін.).
Велику роль відіграє і емоційно-вольова готовність, зокрема, вміння до-шкільника довільно керувати своєю поведінкою, пізнавальною активністю, спря-мовувати її на розв 'язання навчальних завдань тощо. Навчання в школі має бути для нього джерелом позитивних емоцій, що допоможе знайти своє місце серед однолітків, підтримає впевненість у собі, у своїх силах. Важливо, щоб ці позитивні емоції пов'язувались із навчальною діяльністю, її процесом та першими резуль-татами.
За рядом даних (О.Є. і Г.Г. Кравцови), майже третина дітей семирічного віку мало готова до школи. Особливо часто виявляється недостатня сформованим окремих компонентів психологічної готовності.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Реферат на тему: Психологічна готовність дітей до школи. шестирічні діти

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок