Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Виховна система ВНЗ питання теорії та практики

Виховна система ВНЗ питання теорії та практики

Назва:
Виховна система ВНЗ питання теорії та практики
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,50 KB
Завантажень:
149
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему:
Виховна система ВНЗ питання теорії та практики


Соціально-гуманітарні зв’язки в освітянському середовищі належать до духовної матерії, яка, незважаючи на всю її консервативність і сталість, є досить сприйнятливою до суспільних інновацій. За часів незалежної України на тлі процесів демократизації суспільства питання вдосконалення теорії та практики виховання в системі освіти стають все більш актуальними і важливими. У процесі вищої освіти і виховання, що здійснюється у вищих навчальних закладах, виявляються різноманітні варіанти дуже тонких людських стосунків інтелектуального, морально-етичного, комунікативного, владно-регулятивного й іншого характеру; всі вони наскрізь пронизані виховним впливом і домінуванням авторитету педагога.
Безпосереднім індикатором дослідницького інтересу до означених питань стала увага багатьох науковців, які займаються пошуком відповідних стратегій відродження виховання та його ролі в системі сучасної української освіти. На наш погляд, важлива й оригінальна робота Л. О. Бєлової «Виховна система ВНЗ: питання теорії та практики» безперечно має посісти гідне місце у ланці цих досліджень. У цій монографії реалізовано дослідницький намір визначити місце, роль і нові пріоритети виховної діяльності у вищій освіті сучасної України на ґрунті нових методологічних підходів, проаналізувати зміни, що їх зазнала система виховання в період суспільних трансформацій у країні. Слід зазначити, що автор застосувала комплексний підхід у дослідженні означеної проблеми, це дало їй змогу поєднати у вирішенні визначених завдань теоретичні розробки та реальну практику їх втілення.
Освіта і виховання, у сукупності з етнокультурними традиціями, постають як історико-культурні складові менталітету суспільства і посідають одне з провідних місць в універсаліях культури. Не випадково засновник французької соціологічної школи Е. Дюркгейм стверджував: «Цивілізація можлива лише тоді, коли результати, отримані яким-небудь поколінням, передаються наступному поколінню таким чином, що може відбутися нагромадження культури».1
Проте, чи може хтось відповісти беззаперечно: якого ж віку підлітки і молодь взагалі потребують виховного впливу? Адже існує точка зору, згідно з якою Вчитель, як лікар, має діяти за правилом «Не нашкодь!». Її прибічники вважають, що викладач ВНЗ винятково повинен готувати фахівців, професіоналів, а здійснювати будь-яке виховання – значить втручатися до внутрішнього світу іншої людини, що не прийнятне у вищому навчальному закладі. Здається, що відповідь на це питання вочевидь залежить від розуміння змісту й призначення виховання. Приходячи у цей світ, людина піддається процесу соціалізації (чи свідомо включається до неї), тому що в своєму індивідуальному житті вона має відтворити чинну систему суспільних відносин, щоб не відчувати себе «соціальним ізгоєм». І хоча освітні пласти педагогічної системи є визначальними, але досвід показує, що навчання, яке нехтує гуманістичною, психолого-педагогічною, духовно-етичною складовими і зорієнтоване тільки на технологічну трансляцію знань, не забезпечує повного професійного успіху фахівця і може спричинити кризу його соціокультурної та особистісної ідентичності. Отже, проблему необхідності виховання як невід’ємного елемента навчального процесу у ВНЗ не тільки не можна знімати, але й навпаки, сьогодні вона набуває особливої ваги і гостроти.
Вітчизняна освіта завжди славилася своєю широтою та глибиною. Її завданням було не тільки надавати знання і вміння, а й насамперед, формувати особистість, її загальну культуру, світосприйняття і кругозір. Подібні властивості вітчизняної вищої освіти давали підстави стверджувати, що ВНЗ є джерелом формування національної інтелігенції, в якій поєднуються як високий рівень професійної підготовки, так і гідні моральні риси особистості. Саме така ситуація відображала суспільні потреби та була притаманною для нашому суспільству. Відомо, що кардинальні перетворення у світі впродовж останніх десятиліть змінили саме людство, освіту та суб’єктів освітнього процесу, відповідних перетворень зазнав і процес виховання у ВНЗ.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Виховна система ВНЗ питання теорії та практики

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок