Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Особливості розвитку пам'яті

Особливості розвитку пам'яті

Назва:
Особливості розвитку пам'яті
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
20,00 KB
Завантажень:
243
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
РЕФЕРАТ
на тему:
Особливості розвитку пам'яті    

  
Пам'ять— фіксація, збереження і наступне відтворення людиною її досві-ду.
      Це необхідна передумова оволодіння основами будь-якої професії, а також опанування надбаннями науки, культури, мистецтва. Отже, для кожної лю-дини важливо мати досконалу пам'ять, а вчителю, крім того, вміти так орган-ізувати навчально-виховну роботу на уроці, щоб сприяти міцному запам'я-товуванню навчального матеріалу учнями і розвиткові їхньої пам'яті. Для досягнення цього необхідно звернути увагу на ті закономірності, за якими протікають процеси пам'яті: запам'ятовування, збереження запам'ятованого, відтворення і забування.
      Успішному запам'ятовуванню сприяють такі чинники:
                   настанова на запам'ятовування, яка включає в себе визначення кола об'єктів, які треба запам'ятати, і часу, протягом якого запам'ятоване потрібно зберігати у па-м'яті,
                   діяльне оперування людини об'єктами запам'ятовування (переказу-вання, складання речень, задач, оповідань, проведення дослідів тощо);
           на-явність стійкої, концентрованої уваги та інтересу до матеріалу, який треба зафіксувати у пам'яті;
           сприятливий емоційний стан суб'єкта, що запам'я-товує (сум, нудьга, байдужість погіршують запам'ятовування, а сильні переживання можуть викривити сприйняте або й викликати амнезію — забування).
      На якість запам'ятовування впливає і обсяг матеріалу: дроблення на дуже малі одиниці. Сприймання відразу дуже великої кількості інформації не є раціональним. Але особливо важливою умовою якісного запам'ятову-вання є аналіз і синтез запам'ятовуваного, співвіднесення його з уже відо-мим, знаходження спільних і відмінних рис, самостійне узагальнення фактів і виведення закономірностей, наведення власних прикладів до правил і за-конів.
      Залежно від того, бере чи не бере участь мислення у процесі запам'ято-вування, останнє поділяють на смислове і механічне. Роль і місце цих видів запам'ятовування при опрацюванні тої чи іншої інформації різні: ті відомості, які логічно пов'язані між собою, вимагають смислового опрацювання, а окремі замкнені інформаційні одиниці (історичні дати, гео-графічні назви, імена видатних осіб тощо) — механічного запам'ятову-вання.
      Різницю між цими видами запам'ятовування закладено насамперед у їхніх механізмах. Якщо смислове запам'ятовування спирається на гли-боке розуміння сприйнятого, на виділення в ньому головного і другоряд-ного, загальних положень і конкретних деталей, то в основі механічного запам'ятовування лежить багаторазове повторення. Це зовсім не озна-чає, що смислове запам'ятовування не передбачає повторення. Повторення є обов'язковим і у даному випадку для закріплення сприйнятого, але воно має підпорядкований характер. Первинним є смислова обробка матеріалу, вторинним — його повторення. А при механічному запам'ято-вуванні повторення є єдиним засобом фіксації у пам'яті потрібних відо-мостей.
      Приступаючи до засвоєння навчального матеріалу, слід врахувати, що міцне запам'ятовування є запорукою довгого збереження і якісного відтво-рення потрібної інформації, запорукою уникнення її забування. Крім того, щоб успішно боротись із забуванням, потрібно знати, що окремі частини матеріалу негативно взаємодіють між собою. Відбувається так зване проактивне і ретроактивне гальмування: негативний вплив попередньої «порції» вивченого на наступну і наступної на попередню. Через це середня частина засвоєних відомостей запам'ятовується гірше і забувається швидше, ніж поча-ток і кінець.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
Реферат на тему: Особливості розвитку пам'яті

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок