Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> реферат: ПІСЛЯВОЄННА ПСИХОЛОГІЧНА ДУМКА

ПІСЛЯВОЄННА ПСИХОЛОГІЧНА ДУМКА / сторінка 2

Назва:
ПІСЛЯВОЄННА ПСИХОЛОГІЧНА ДУМКА
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
7,88 KB
Завантажень:
204
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 

Підводячи підсумки даному періоду розвитку психології в СРСР, необхідно підкреслити, що перебудова психології на основі павлівського вчення сприяла більш чіткій розробці методологічних основ психології, появі нових психофізіологічних підходів і теорій, визначенню специфічних методів вивчення психічних явищ. В остаточному підсумку психології удалося відстояти свою незалежність від претензій фізіології вищої нервової діяльності.
2. Розвиток психологічної науки в період
з другої половини 60-х до кінця 80-х рр.
Після завершення дискусії про роль і значення фізіологічного вчення І.П.Павлова для пізнання психічних явищ починається відносно спокійний, з погляду політичного й ідеологічного впливу на психологію, період її розвитку. Зміни, що відбулися в політичному житті країни в часи "хрущовської відлиги", сприяли тому, що ідеологічний тиск і контроль за наукою перестав бути настільки жорстким, як це було в перше післявоєнне десятиліття. Тим самим були створені умови для інтенсивного поступального розвитку психологічної науки.
Цей період в історії радянської психології характеризується:
активним включенням психології в рішення практичних задач;
розширенням дослідницького проблемного поля і ростом прикладної орієнтованості проведених досліджень;
формуванням нових наукових напрямків і посиленням зв'язку з іншими науками;
розвитком комплексного підходу в пізнанні психічної реальності і розробкою системної методології психологічних досліджень;
зміцненням організаційної і матеріально-технічної бази психології;
постановкою нових теоретичних проблем і розробкою категоріально-понятійного апарата психології.
Це все в кінцевому рахунку сприяло істотному зміцненню статусу психології в суспільстві, зростанню ролі психологічних досліджень при прийнятті відповідальних управлінських, кадрових і навіть політичних рішень.
Важливим напрямком і результатом розвитку психології в аналізований період було поглиблення і конкретизація теоретичних і методологічних основ психології як науки.
Проблеми теорії і методології психології розвивалися в працях багатьох радянських психологів того періоду. На з'їздах Товариства психологів, на XVIII Міжнародному психологічному конгресі, що відбувся в Москві в 1966 р. (і був єдиним Міжнародним психологічним конгресом, проведеним у Радянському Союзі) теоретичні доповіді займали значне місце поряд з численними конкретними дослідженнями. Широко дискутувалися вони і на сторінках журналу "Питання психології". Предметом обговорення були питання про природу і структуру психічного, співвідношенні свідомості і несвідомого, ролі уродженого і придбаного в розвитку психіки, предметі психології на новому етапі її історії і т.д. При цьому можна виділити ряд ключових позицій і досягнень теоретико-методологічного пошуку.
Обговорення ключових методологічних проблем психології стало сприятливим ґрунтом для розгортання конкретних досліджень в області психології. Характеризуючи особливості розвитку психології в СРСР у 60-80-і рр., можна виділити ряд тенденцій. Розширення проблемного поля досліджень.
Поглиблення міждисциплінарних зв'язків і формування "стикових" проблем, що виникають на перетинанні проблематики різних психологічних дисциплін.
Посилення зв'язку з практикою і її що орієнтує і направляє ролі в розвитку науково-дослідної діяльності.
Зміна проблематики психологічних досліджень під впливом науково-технічного прогресу: теорії інформації і кібернетики, освоєння космосу, інтенсифікації інженерних розробок, появи нових технологій, автоматизованих систем керування і т.д.
Предметом психологічного аналізу виступають у цей період усі рівні організації людини - починаючи від природних, індивідних його характеристик і до найбільш складних, суб’єктно-особистісних проявів. Утверджується ідея, що жодне психічне явище не існує відособлено, ізольовано, ізольовано від інших, а виступає як частина єдиного цілого - людини, суб'єкта діяльності, пізнання, спілкування. У рамках цього єдиного ієрархізованого цілого всієї його частини знаходять своє буття, включаючи у взаємодію з іншими рівнями і структурами психічного усередині єдиної системи.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему: ПІСЛЯВОЄННА ПСИХОЛОГІЧНА ДУМКА

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок