Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> реферат на тему: ПІСЛЯВОЄННА ПСИХОЛОГІЧНА ДУМКА

ПІСЛЯВОЄННА ПСИХОЛОГІЧНА ДУМКА / сторінка 3

Назва:
ПІСЛЯВОЄННА ПСИХОЛОГІЧНА ДУМКА
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
7,88 KB
Завантажень:
204
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 

Під впливом павлівської сесії могутній імпульс одержує й особливу актуальність здобуває розробка проблем вищої нервової діяльності як основи всіх психічних проявів. На стику психології і фізіології вищої нервової діяльності накопичується багатий емпіричний матеріал, формуються плідні наукові гіпотези і теоретичні узагальнення.
Насамперед тут необхідно виділити школу Теплова - Небиліцина, що висунула в центр досліджень вивчення фізіологічних основ індивідуально-психологічних розходжень. Розвитком вчення Павлова про типологічні особливості нервової системи в рамках цієї школи стало виділення нових властивостей основних нервових процесів: лабільності, динамічності, сконцентрованості порушення (М.Н.Борісова), активованості (Е.А. Голубєва).
Емпіричне підтвердження одержала ідея про обумовленість індивідуальних характеристик психіки людини типологічними особливостями нервової системи, що складають ґрунт, необхідний для виникнення тих чи інших психічних проявів і форм поведінки. Важливим кроком у поглибленні розуміння механізмів вищої нервової діяльності і фізіологічної обумовленості індивідуальних особливостей з'явилася розробка Тепловим проблеми загальних і парціальних (регіональних) властивостей нервової системи (Теплов Б.М., 1956).
Подальший розвиток ідей Теплова і Небиліцина зв'язано з проведенням зіставлення основних властивостей нервової системи з різноманітними типологічними психологічними розходженнями в динаміку психічних процесів, станів, властивостей особистості, складних видів діяльності (трудовий і навчальний). Так, Гуревичем з позицій теорії основних властивостей нервової системи зважуються проблеми професійної придатності людини і питання психологічної діагностики, що випливають звідси (Гуревич К.М., 1971). У роботах Голубєвої обґрунтовані принципи комплексного вивчення загальних і спеціальних здібностей і задатків учнів у зіставленні з успішністю їхнього навчання, запропонована структура індивідуальності як цілісної системи, дана класифікація здібностей (Голубєва Е.А., 1993). У дослідженнях Русалова відкритий ряд інтегральних характеристик мозку, що лежать в основі психічної активності і саморегуляції, вивчені механізми формування формально-динамічних властивостей людини, розроблена теорія темпераменту (Русалов В.М., 1979).
Ще один напрямок дослідження властивостей нервової системи представлено в школі В.С. Мерліна, де вони розглядаються в зв'язку з вивченням темпераменту. Результатом заглибленого експериментального аналізу в рамках цієї школи з'явилося висування принципу "багато-багатозначної залежності" психічних явищ від фізіологічних і розкриття складних компенсаторних відносин різних рівнів організації індивідуальних характеристик людини, що забезпечують однаковий пристосувальний ефект при різному складі типологічних властивостей (Мерлин В.С., 1986; Нарис теорії темпераменту, 1973 і ін.).
Поряд із традиційними підходами в нейро- і психофізіології одержують розвиток також нові напрямки в дослідженні мозкових процесів, до числа яких відносяться роботи П.К. Анохіна, В.Б. Швиркова, Е.Н. Соколова й ін. Так, Анохін, автор теорії функціональних систем, обґрунтовує представлення про системну організацію поводження. Відмовивши від розуміння поводження як обумовленого впливом попереднього стимулу, учений розглядає його як детермінуючою метою, тобто планованим майбутнім, і тим самим у науку вводиться ідея про "випереджальне відображенні дійсності".
Великий інтерес представляють роботи Соколова, що вивчав нейронні механізми психічних процесів і станів. Ним створена теорія механізмів орієнтованої реакції, розроблена концепція нервової моделі стимулу (Соколов Е.Н., 1958).
Важливим внеском у розвиток наукового знання про механізми поведінки виявилися роботи Н.А. Бернштейна, фізіологічна теорія побудови рухів якого, що містить обґрунтування рівневої регуляції і сенсорній корекції рухів, багато в чому передбачила кібернетичні концепції управління (Бернштейн Н.А., 1947). За видання цієї книги Н.А. Бернштейн у 1948 р. визнаний гідним Державної премії.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему: ПІСЛЯВОЄННА ПСИХОЛОГІЧНА ДУМКА

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок