Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Психологічна дія кольору

Психологічна дія кольору

Назва:
Психологічна дія кольору
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
12,06 KB
Завантажень:
437
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Реферат
На
тему:
Психологічна дія кольору
Психологічний аспект сприйняття кольору нерозривно пов'язаний з соціально-культурним і естетичним. Всякий окремо взятий колір або поєднання кольорів може сприйматися людиною різно залежно від культурно-історичного контексту, від просторового розташування колірної плями, його форми і фактури, від настроєності і культурного рівня глядачів і багатьох інших чинників. Тому спроби складання "реєстрів" жорстких відповідностей між кольором і емоційним станом не можна визнати плідними. Значення даної проблеми для художників прикладних спеціальностей досить ясний. Адже будь-який витвір прикладного мистецтва або дизайну - стіни будівель, декоративні тканини, предмети убрання, одяг, машини і знаряддя праці - створює колірне середовище, так або інакше що формує душевний стан людини, впливає на буд його думок і рівень працездатності. Зі всього комплексу питань, складових складну проблему психологічної дії кольору, для дизайнерів особливо актуальні питання фізіологічних реакціях людини на колір і про колірні асоціації. Викладемо коротко їх суть. Всі спектральні кольори тим або іншим чином впливають на функціональні системи людини.
Червоний - збуджуючий, зігріваючий, активний, енергійний, проникаючий, тепловий, активізує всі функції організму; використовується для лікування вітряної віспи, скарлатини, кору і деяких шкірних захворювань; на короткий час збільшує мускульну напругу, підвищує кров'яний тиск, прискорює ритм дихання.
Помаранчевий - тонізуючий; діє в тому ж напрямі, що і червоний, але слабкіше; прискорює пульсацію крові, покращує травлення.
Жовтий (найсвітліший в спектрі) - тонізуючий, фізіологічно оптимальний, найменш стомливий; стимулює зір і нервову діяльність.
Зелений (найзвичніший для органу зору) - фізіологічно оптимальний; зменшує кров'яний тиск і розширює капіляри; заспокоює і полегшує невралгії і мігрень; на тривалий час підвищує рухово-мускульну працездатність.
Блакитний - заспокійливий; знижує мускульну напругу і кров'яний тиск, заспокоює пульс і уповільнює ритм дихання.
Синій - заспокійлива дія переходить в пригноблюючу; сприяє загальмовуванню функцій фізіологічних систем людини.
Фіолетовий - сполучає ефект червоного і синього кольорів; виробляє пригноблюючу дію на нервову систему.
Вивчаючи цей список, можна відмітити в нім цікаву особливість - періодичність. Збуджуюча дія кольору неначе знаходиться в періодичній залежності від довжини хвилі. Функція збуджуючої дії може бути змальована у вигляді синусоїди. Довжини хвиль випромінювання зручніше відкладати на горизонтальній осі в порядку убування.
Перший по рахунку колір, червоний, - самий збуджуючий. Але максимальної міри цієї якості він досягає не на самому початку видимої області спектру, а декілька отступя від
1
початку, тобто там, де цей колір набуває максимальної для свого колірного тону
яскравості.
Помаранчевий і жовтий - тонізуючі кольори, тобто збуджуюча дія їх помірно, зменшено кількісно.
Зелений - фізіологічно нейтральний колір, оскільки він є кольором біологічного середовища, з якого вийшла людина. У блакитному кольорі вже явно відчувається заспокійлива дія, яка у міру переходу блакитного до синього і фіолетового зростає.
І нарешті, фіолетовий колір впливає пригноблюючий. Проте, личить від червоного до фіолетового кінця, спектр прагне замкнутися. Крайнощі сходяться. У фіолетовому з'являється щось від червоного, тобто щось збуджуюче. Пурпурним кольором, об'єднуючим в собі властивості червоного і фіолетового, коло замикається.
Вперше цю закономірність відмітив Ш. Феррі, про що згадав М. Дерібере в книзі "Колір в діяльності людини".
Діяльність органу зору може збуджувати і інші органи чуття: дотик, слух, смак, нюх. Колірні відчуття можуть також викликати спогади і пов'язані з ними емоції, образи, психічні стани. Все це називають колірними асоціаціями. Колірні асоціації можна підрозділити на декілька великих груп: фізичні, фізіологічні, етичні, емоційні, географічні і ін.
В межах кожної групи містяться дрібніші підрозділи.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: Психологічна дія кольору

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок