Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Історичний та психолого-педагогічний аспекти поняття впевненості в собі

Історичний та психолого-педагогічний аспекти поняття впевненості в собі

Назва:
Історичний та психолого-педагогічний аспекти поняття впевненості в собі
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
10,72 KB
Завантажень:
206
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Реферат на тему:
Історичний та психолого-педагогічний аспекти поняття впевненості в собі


В умовах сьогодення у суспільства все гостріше виникає потреба в особистості, здатній сміливо розв’язувати складні соціальні та економічні проблеми, приймати самостійні рішення, бути впевненою у своїх силах, можливостях, здібностях. Формування саме такого суб’єкта життєдіяльності можливе лише за умов навчання і виховання, спрямованих на розвиток духовно та фізично здорового покоління, його ціннісного ставлення до себе, на розкриття індивідуальних можливостей кожної дитини.
У статті 23 ухваленої Організацією Об’єднаних Націй „Конвенції про права дитини” за кожною дитиною визнається право „вести повноцінне і достойне життя в умовах, які забезпечують її гідність, сприяють її впевненості в собі і полегшують її активну участь в житті суспільства”, а також сприяють максимальному досягненню розвитку кожної особистості [5]. З положеннями „Конвенції про права дитини” перегукуються й документи, прийняті в Україні як незалежній державі. Так, законом „Про освіту”, Державною національною програмою „Освіта” (Україна ХХI ст.), Базовим компонентом дошкільної освіти взято за основу психологічну обумовленість дошкільного і молодшого шкільного віку як сензитивних для формування особистості, здатної досягати успіху і знаходити можливості для реалізації власного творчого потенціалу, не боятися припускатися помилок, бути самостійною і впевненою в собі людиною [1; 3]. У цих документах зазначається, що провідною метою виховання є формування особистісних рис громадян нашої держави, пошук оптимальних шляхів особистісного розвитку дітей, вироблення в них свідомого позитивного ставлення до світу і самого себе. Дійсно, нині робиться спроба зосередити увагу на дитині, здатній відчути своє „Я” і повірити у власні сили, не боятися долати перешкоди, рішуче і впевнено відстоювати власну думку.
У сучасних наукових дослідженнях розглядаються різні аспекти проблеми формування впевненості в собі, а саме: психологічні механізми формування цього процесу (І.Вайнер, В.Висоцький, Д.Ковач); специфіка виникнення і розвитку впевненості в умовах різних видів діяльності: суспільної (Т.Маталіна), навчальної (В.Бутовська, Є.Серебрякова, П.Чисхольм); досліджується також вплив упевненості на досягнення успіху в діяльності (Ф.Іващенко, О.Нікітіна, Ф.Девіс, Д.Мануель, М.Сміт та інші); впевненість вивчається як соціально-психологічна характеристика особистості, її психічний стан (О.Папір, І.Ромек, Є.Смаглій). Близьким до поняття впевненість виявилось поняття асертивності, вивченням якої займалися С.Бішоп, Р.Альберті, М.Еммонс, О.Савчук.
У ряді досліджень проблема формування впевненості розглядається у взаємозв’язку з супутними їй питаннями: розвитком і формуванням адекватної самооцінки (І.Колчанова, Г.Морєва, О.Мороз, Т.Токарська, С.Якобсон та інші); рівнем домагань (Л.Бороздіна, Л.Гаврищак, Є.Залученова, А.Капустін, К.Левін, Л.Фестінгер); становленням самоповаги та любові до себе як складових упевненості в собі (Н.Дятленко, Л.Вереїна, Р.Шакуров).
Окремі аспекти проблеми впевненості знайшли висвітлення у працях, спрямованих на вивчення полярних до впевненості якостей та станів: невпевненість, феномен та психолого-педагогічні основи подолання якої у старших дошкільнят, молодших школярів та підлітків стали об’єктом вивчення багатьма науковцями (В.Гарбузов, Т.Місюріна, Б.Рзаєв, Т.Смолєва); тривожність; сором’язливість та особливості поведінки і методи виховання сором’язливих дітей (А.Алексеєва, Л.Галігузова, Ф.Зімбардо). Усі вони вважаються негативними проявами особистості. Передовий досвід зарубіжних психологів та педагогів, численні дослідження та публікації вітчизняних науковців підтверджують важливість вивчення таких проблем: за несприятливих умов виховання тривожність може стати стійкою якістю особистості (Ч.Спілбергер); існує взаємозалежність між тривожністю та рівнем самооцінки й домагань (Л.Бороздіна, Є.Залученова). Тому досліджуються методи діагностики та профілактики шкільної, міжособистісної тривожності дошкільників, молодших школярів та підлітків (М.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: Історичний та психолого-педагогічний аспекти поняття впевненості в собі

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок