Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Харківська школа психології (1917-41 рр.)

Харківська школа психології (1917-41 рр.)

Назва:
Харківська школа психології (1917-41 рр.)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
4,80 KB
Завантажень:
122
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
РЕФЕРАТ
на тему:
Харківська школа психології (1917-41 рр.)


Харківська психологічна школа неформальна організація психологів, що працювали у 30-х р. у наукових установах Харкова над розвитком ідей Л.С.Виготського і над формулюванням на цій основі основ діяльнісного підходу в психології. До цієї школи належали: А.Н.Леонтьєв , А.Р.Лурія, П.І.Зінченко, А.В.Запорожець , П.Я.Гальперін та інші.
На початку 30-х років Наркомздрав України запропонував Л.С.Виготському, А.Р.Лурія й А.Н.Леонтьєву організувати відділення психології в психоневрологічній академії в Харкові. Цю групу учених фактично очолив А.Н.Леонтьєв, що почав розвивати власний варіант теорії Виготського. Він провів цикл експериментальних досліджень, що розкривають механізм формування вищих психічних функцій (довільна увага, пам'ять і ін.).
У Харкові Леонтьеву довелося одночасно очолювати кафедру психології в педінституті і відділ психології в НДІ педагогіки. Так виникла знаменита Харківська школа психології.
У 20-х роках ХХ століття в Харкова вже склалася репутація відомого наукового центра, у якому розвивалися різні напрямки як гуманітарних, так і природних наук. У цей період Харків також був столицею України, що обумовило відкриття в ньому нових наукових і навчальних закладів, тим більше що ще в ХІХ столітті для цього була закладена гарна база.
У 1922 році в Харкові був відкритий Український науково-дослідний психоневрологічний інститут, директором якого став відомий невропатолог А.И.Гейманович, а в 1926 році на базі психіатричної клініки - Український інститут клінічної психіатрії і соціальної психогігієни (директор В.П.Протопопов). У 1932 році було прийняте рішення про укрупнення цих установ, і їх об'єднали в одну організацію - Всеукраїнську психоневрологічну академію. Вона була унікальною полі-функціональною установою, до складу якого входив і сектор психології. Він складався з відділів загальної і генетичної психології і клінічної психології. У зв'язку з цим виникла потреба знайти і запросити психологів-фахівців для роботи в цих відділах. З Москви були запрошені А.Р.Лурія, А.Н.Леонтьєв, М.С.Лебединський. Місце завідувача сектором було запропоновано А.Р.Лурія, а завідувача відділом генетичної психології - А.Н.Леонтьєву. Однак А.Р.Лурія незабаром повернувся в Москву, і завідувачем сектором залишився А.Н.Леонтьєв. Разом з ним з Москви в Харків переїхали О.В.Запорожець і Л.І.Божович. Л.І.Божович практично відразу виїхала в Полтаву і постійно приїжджала в Харків для зустрічей із усією групою. Планувалося, що в Харків переїде і Л.С.Виготський, однак це так і не відбулося. Він тільки періодично приїжджав у Харків і навіть заочно учився в Харківському медичному інституті. У тім відділі, що очолював А.Н.Леонтьєв, працював і П.Я.Гальперин, харківський психоневролог і психолог, що швидко рухався від медицини до психології і, по його власних словах, що зрозуміло, що за групою Л.С.Виготського велике майбутнє.
Ще одна група психологів, що до них приєдналася, вийшла з аспірантури Харківського педагогічного інституту й Українського науково-дослідного інституту педагогіки - до неї входили В.І.Аснін, П.І.Зінченко, Г.Д.Цибуль. Усі вони разом і склали ядро Харківської школи психологів. (А.А.Леонтьєв вважає, що вірніше говорити про школу Виготського і про Харківську групу). Залишаючи осторонь дискусійне питання про існування єдиної школи Виготського - Леонтьєва або двох різних шкіл (культурно-історичної Виготського і діяльносної Леонтьева), із приводу якого маються різні точки зору, слід зазначити, що, безумовно, роботи групи психологів на чолі з А.Н.Леонтьєвим, що працювали в Харкові на початку 30-40-х років, мали свою специфіку, що їх і поєднувала. Ними був закладений теоретичний і експериментальний фундамент теорії діяльності.
Крім названих психологів, у 30-і роки в цю групу ввійшли також Д.М.Арановска, Ф.В.Бассин, Е.В.Гордон, О.М.Кінцева, Л.І.Котлярова, Г.В.Мазуренко, В.В.Мистюк, Т.І.Титаренко, К.Е.Хоменко. У такому складі харківська група існувала 10 років. Хоча в 1934 році А.Н.Леонтьєв повернувся в Москву, він постійно бував у Харкові і керував роботою своєї групи.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Харківська школа психології (1917-41 рр.)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок