Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Особливості вибору стратегії копінг поведінки тренерів-викладачів

Особливості вибору стратегії копінг поведінки тренерів-викладачів

Назва:
Особливості вибору стратегії копінг поведінки тренерів-викладачів
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
11,95 KB
Завантажень:
363
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 
Реферат на тему:
Особливості вибору стратегії копінг поведінки тренерів-викладачів


Ефективність тренерської діяльності залежить від успішності виконання її суб’єктом професійних функцій і спроможності подолання стресового впливу зовнішніх умов. Стаття присвячена визначенню основних моделей копінг поведінки тренерів-викладачів та ступеня їх виразності залежно від етапу професіоналізації. Встановлено, що в процесі професійного становлення у тренерів-викладачів поступово зростають показники асертивної (впевненої, наполегливої) та обережної копінг поведінки, а також зниження ступеня виразності поведінки агресивної та асоціальної.
Професійне становлення тренера-викладача – складний, багатофакторний процес, який передбачає, з одного боку, формування і розвиток професійно значущих та суб’єктних якостей, а з іншого – появу й закріплення різних стратегій поведінки, котрі дозволяють не лише вирішувати проблемні ситуації, але й максимально ефективно виконувати роботу.
полягає у психологічному наповненні характерних стратегій копінг поведінки тренерів-викладачів та виявленні ступеня їх виразності залежно від етапу професійного становлення.
Логіка дослідження вимагала, насамперед, уточнення сутнісного змісту дефініції „копінг” (анг. coping – подолання). Наукове визначення поведінки подолання охоплює коло проблем, у розв’язанні яких виявляються різні концептуальні підходи та інтерпретація досліджуваного феномена. У зв’язку з цим зауважуємо значні розбіжності у визначенні природи, функціонального призначення та розуміння копінг поведінки, а також багатьох механізмів подолання.
За результатами узагальнення концептуальних підходів до проблеми подолання констатовано три основні їх спрямування. Перший підхід розкриває подолання з точки зору динаміки „Его” як одного із способів психологічного захисту, що послаблює психічну напругу. Другий розглядає подолання у термінах рис особистості як відносно постійну її схильність реагувати на стресові події певним чином. Прихильники третього (найпоширенішого) підходу розуміють подолання (копінг поведінку) як динамічний процес, специфіка котрого залежить не лише від ситуації, але й від міри (ступеня) активності особистості, спрямованої на вирішення проблем, що виникають при зіткненні суб’єкта зі стресовою подією [7].
Досить розгорнуте визначення сутнісних ознак копінг поведінки пропонує А. Маслоу [1, с. 198]: подолання, або функціональна поведінка, за визначенням цілеспрямована та мотивована, завжди має інструментальний характер і є засобом досягнення певної мети; більш детермінована зовнішніми перемінними; зазвичай спрямована на зміну поточної зовнішньої ситуації; націлена на задоволення тих чи інших потреб організму або на усунення загрози, що виникла; як правило, усвідомлюється повністю, хоча інколи може мати неусвідомлюваний характер. Копінг, на думку дослідника, репрезентує функціональну реакцію на певну критичну чи проблемну ситуацію або на певну потребу, задоволення якої забезпечується фізичним або культурним середовищем [1, с. 202]. Аналізоване утворення, як зазначав автор, за своєю природою є не що інше, як спроба змінити навколишній світ, і вона, зазвичай, є більш-менш успішною.
В сучасних психологічних дослідженнях [2; 3; 4; 5; 9; 10] поняття копінг (coping behavior) охоплює широкий спектр активності суб’єкта, починаючи від неусвідомлених психологічних захистів і завершуючи цілеспрямованими способами подолання проблемних ситуацій. Ця категорія використовується для опису характерних способів поведінки суб’єкта не лише в екстремальних ситуаціях, але й у буденній діяльності. Психологічне призначення копінг поведінки полягає в якомога найкращій адаптації суб’єкта до вимог ситуації шляхом оволодіння або послаблення цих дезидератів, тобто у полегшенні стресового впливу ситуації. Проблема адаптації активізує можливості, вкрай необхідні для подолання вимог назрілого. Назріле стає організаційним принципом, відповідно до якого різні можливості суб’єкта актуалізуються саме в тій послідовності, яка є єдиною, можливою та необхідною для вирішення цього зовнішнього завдання.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 Реферат на тему: Особливості вибору стратегії копінг поведінки тренерів-викладачів

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок