Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Е. Борінг: інсайт генія; Zeitgeist і наукова творчість у поступі експериментальної психології

Е. Борінг: інсайт генія; Zeitgeist і наукова творчість у поступі експериментальної психології

Назва:
Е. Борінг: інсайт генія; Zeitgeist і наукова творчість у поступі експериментальної психології
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
3,36 KB
Завантажень:
294
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
РЕФЕРАТ
На тему:
Е. Борінг: інсайт генія; Zeitgeist і наукова творчість у поступі експериментальної психології.


Спекулятивний дух історико-психологічного дослідження зазнав ще більших втрат у спробі висвітлити історію експериментальної психології, здійсненій Е.Борінгом. Його праця вийшла в світ 1950 року, оновлене видання — у 1957 році з присвятою Е.Тітченеру.
Не спекулятивний, а теоретичний дух цієї книжки виявився досить висо-ким. Упродовж усього свого дослідження Борінг дотримується принципу, сформульованого Гете, а саме: Zeitgeist — віднаходження духу часу, який виражає загальну ідеологію епохи, спрямування наукових і філософських пошуків і саме натхнення дослідників, їхню пошукову мотивацію. У зв'язку з цим праця Борінга може вважатися класичною розробкою спеціальної історії психології. Книга вміщує величезний емпіричний матеріал, внутрішньо пов'язаний з генеральним спрямуванням експериментальних досліджень.
Одне з головних завдань у тлумаченні історії психології Борінг бачить у перевірці головних понять загальної психології, що виходять за межі використання психології переважно у навчанні, терапії та у відповідях на індустріальні запити.
У загальній експериментальній психології Борінг виділяє три плідні фази: 1) дослідження проблем відчуттів та перцепції, початок яких нале-жить ще до середини XIX століття; 2) експериментальну психологію навчання; 3) проблему мотивації стосовно вищих психічних функцій з урахуванням галузі несвідомого. Справжня проблема людського інтелекту, особистості, природи людської психіки в цілому залишалася ще у тьмяних задумах.
Поступово зростає число психологів-дослідників. Американська психо-логічна асоціація в 1910 році налічувала до 225 членів, на середину XX століття — близько шести тисяч. Прикладна, зокрема клінічна, психологія здійснила значний поступ. При цьому Борінг вказує на "часові фрустрації", коли наукове натхнення випереджало матеріальні можливості науки. Вод-ночас він зауважує, що психологія ніколи не мала успіху, коли спиралася на філософію. Внаслідок методологічних баталій вона стала незалежною від своєї праматері — не тільки на ґрунті лабораторному, а також у теоретич-ному сенсі.
Спочатку зазначається кількісне зростання здобутків, а не глибина інсайту. Борінг твердить, що у 20-х роках у психології, як і в інших науках, не було великих постатей. В.Вундт поступається Гельмгольцу або Дарвіну. Але щодо середини XX століття така думка вже потребує перегляду. Разом із тим Гельмгольц і Дарвін, не будучи членами німецького або британського психологічних товариств, посіли величне місце в історії психології. Борінг приєднує до них В.Джемса і 3. Фрейда. Дарвін і Фрейд, порівняно з Гельмгольцем і Джемсом, здійснили найбільшу революцію у психологічному думанні. Велика людина у психології — предмет надзвичайно цікавий. Незабаром з'явиться солідна праця Р.Вотсона "Великі психологи", в якій реалізується цей заповіт Борінга. Ще у 20-х роках він мріяв про створення теорії великої людини в науковому прогресі. Він ставить питання: чи є великі люди причиною прогресу, або вони більше виявляються його симптомом. Ні перше, ні друге, твердить Борінг: вони його агенти, діячі, фактори. Таким чином, висунуто значну проблему — історичного формування постаті психолога, який володіє творчим механізмом пошуку, що в подальшому А.Кестпер (1965) назвав "бісоціацією".
Борінг порушив надзвичайно важливе питання про творчість у галузі психології. Зміни в науці трапляються тоді, коли вони збігаються у своєму русі саме з Zeitgeist. Ідеї часто гинуть, коли час виступає проти них. Велику людину, зокрема в психології, Борінг розглядає як одну з причин прогресу. Вона виступає також симптомом часу, оскільки його причини є її причинами. Велика людина не може мати успіху без аудиторії, адже хоче розповісти про свою мудрість у відповідних настановленнях даної епохи, щоб бути визнаною. Борінг ураховує у своїх міркуваннях історичні антиципації: саме певний час, а не якісь магічні сили, породжує велику людину.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Реферат на тему: Е. Борінг: інсайт генія; Zeitgeist і наукова творчість у поступі експериментальної психології

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок