Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Г.А.Авксентьєва, Н.Л.Павлюк Гоа як засіб організації романів І.Роздобудько

Г.А.Авксентьєва, Н.Л.Павлюк Гоа як засіб організації романів І.Роздобудько

Назва:
Г.А.Авксентьєва, Н.Л.Павлюк Гоа як засіб організації романів І.Роздобудько
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
9,57 KB
Завантажень:
254
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
УДК 83.346
Г.А.Авксентьєва, Н.Л.Павлюк Гоа як засіб організації романів І.Роздобудько
Стаття присвячена детальному аналізу гри у постмодерному тексті І.Роздобудько. Увагу зосереджено на метаморфозах жіночих образів романів «Шості двері», «Ґудзик» та «Зів 'ялі квіти викидають».
Ключові слова: постмодернізм, гра, метаморфоза, архетип, психоаналіз.
Визначальною ознакою постмодернош тексту є гра, яка реалізується на різних рівнях. «Постмодерністська гра зі словами (тропи, каламбури, анаграми, літературні алюзії) та з граматичними правилами, книжками та об'єктами мистецтва рішуче уриває спробу спостерігача вичитати значення якоїсь праці й в такий спосіб вимагає, щоб він став свідомий своєї участі у творенні гри значення» [4, с.98]. На думку Т.Гундорової, персонажі сучасних хуцожніх творів «сприймають значення світу, часто тікаючи у вербальноігровий, віртуальний простір свободи, а формою вираження такого запиту стає для авторів зміна наративних масок і мовна гра два способи конструювання світу того чи того характеру» [2, с.61]. Детальніше зупинимося на такому ігровому аспекті розкриття характеру, як перевтілення. Мета нашої статті передбачає заглиблення у специфіку використання прийому метаморфози у романах І.Роздобудько.
Життя людини тісно пов'язане з природою. Стихійні сили природи своєю таємничістю завжди захоплювали людину, тому вона фантазувала, прагнучи знайти пояснення незрозумілому та надприродному. «Із символічним вшануванням предметів фізичного світу в слов'ян тісно було пов'язане вірування у перевтілення. Мабуть, наші предки вірили, що душа покійника і, навіть, жива людина може перейти у дерево, птаха чи якусь іншу істоту» [13, с.105]. Перетворення людини в об'єкти флори та фауни знайшло відображення в творах усної народної творчості. Це і перевтілення жінки на чайку, дівчини на калину чи тополю, юнака на сокола тощо. У міфології греків та римлян також часто зустрічаються перетворення, які покладені в основу відомих «Метаморфоз» Овідія.
Подальше використання прийому художньою антропоморфізму, тобто уподібненню істот, речей, дерев, квітів людині в літературних творах різних періодів має в собі фольклорноміфологічну традицію.
«Метаморфоза перетворення однієї форми образу на іншу, видозмінення тропа. Основа метаморфози придієслівний орудний відмінок, що виконує додаткову семантичну роль при предикаті, коли суб'єкт мовлення зазнає постійних перевтілень» [б, с.443]. У її сутності закодована широка інформація людинознавчого, мистецького, світоглядною характерів. Саме тому явище метаморфози досліджується в філософськокультурологічному (В.Я.Пропп, О.Ф.Лосєв), психологічному (З.Фрейд, К.Г.Юнг), лінгвістичному (О. О.Потебня, В.В.Вино градова, Є.Т.Черкасова) аспектах.
Взаємини людини та природи викликають зацікавлення письменників різних літературних напрямів. Ось, наприклад, романтики, підґрунтям творчості яких був фольклор, розуміли життя людини і природи як космічний організм в його органічній цілісності. Вони зазвичай переносили «...дії в незвичайні, фантастичні, екзотичні у прямому і переносному значенні слів умови, у світ міфу чи легенди, де поряд з людиною живуть і взаємодіють чорти, вовкулаки, відьми, русалки, домовики...» [З, с.339]. Таким чином з'являються двоїсті за своєю природою образи дівчинитополі, магеріластівки, дівчішнпташкн у творах М.Костомарова, Т.Шевченка, Марка Вовчка тощо. «Така двоїстість у літературі ХЕХХХ ст. відображає не лише зовнішні чинники, зміну так би мовити зовнішньої «оболонки» людини, за їх допомогою автори творів... підсилюють психологічну експресію, загострюють трагізм оповіді...» [10]. Показовим твором цього періоду є «Перетворення» Ф.Кафки, в основу якого покладена фантастична подія перевтілення Г.Замзи на жахливу огидну комах}'. Ніхто не замислюється над причинами незвичайної метаморфози, усе сприймається, наче життєва норма. Весь час автор наголошує на тому, що людина, опинившись у безвихідному становищі, нікому не потрібна, її цураються, від неї відвертаються найближчі. «Кафка один з тих літераторів, які змінили образ світу в очах сучасника, наочно виявивши трагічне відчуження індивідуальної свідомості від буття» [10].

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Г.А.Авксентьєва, Н.Л.Павлюк Гоа як засіб організації романів І.Роздобудько

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок