Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Пам'ять, увага та неуважність в психології

Пам'ять, увага та неуважність в психології

Назва:
Пам'ять, увага та неуважність в психології
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
13,10 KB
Завантажень:
451
Оцінка:
 
поточна оцінка 4.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 
Пам'ять та її природа. Теорії пам’яті.
Пам’ять — психічний процес відбиття, збереження та послідовного вiдтворення i впiзнавання всього того, що ранiше було сприйняте, пережите або зроблене, тобто вiдображення минулого досвiду людини.
Пам’ять пов’язує минуле суб’єкта з його теперiшнiм та майбутнiм i є пiзнавальною функцiєю, яка лежить в основi розвитку та навчання. В рiзних формах вона зустрiчається на всiх рiвнях життя i включає не лише процеси збереження iндивiдуального досвiду, але й механiзми передачi спадкової інформації.
Теорії пам’яті
Психологічні теорії. Перші психологічні дослідження пам'яті, що не втратили свого значення дотепер, були здійснені в рамках асоціативної психології, центральне поняття якої — поняття асоціації: якщо якісь психічні утворення виникають у свідомості одночасно або безпосередньо одне за одним, то між ними утворюється асоціативний зв'язок, і повторна поява будь-якого елемента цього зв'язку неодмінно викликає у свідомості образи всіх його елементів. У межах асоціативного підходу Г. Еббінгауз здійснив перші експериментальні досліди пам'яті (1885 р.).
Наприкінці XIX ст. на зміну асоціативній теорії пам'яті прийшла гештальттеорія. Для неї вихідним поняттям і головним принципом, на базі якого пояснюються феномени пам'яті, є не асоціація первинних елементів, а їх споконвічна, цілісна організація — гештальт. Саме закони формування гештальту, за переконанням прихильників цієї теорії, визначають пам'ять.
Гештальтисти наголошували на значній частині структурування матеріалу, надання йому цілісності, організації в систему при запам'ятовуванні й відтворенні, а також на значенні намірів і потреб людини у процесах пам'яті. Вони дійшли висновку, що при запам'ятовуванні й відтворенні матеріал звичайно виступає у вигляді цілісної структури, а не випадкового набору елементів, що склався на асоціативній основі.
Погляди прихильників біхевіоризму на проблему пам'яті близькі до поглядів представників асоціативної психології. Єдине істотне розходження між ними полягає в тому, що біхевіористи підкреслювали роль підкріплень у запам'ятовуванні матеріалу і багато уваги приділяли тому, як працює пам'ять у процесі навчання.
Заслуга 3. Фройда та його послідовників у дослідженні пам'яті — це з'ясування ролі позитивних і негативних емоцій, мотивів і потреб у запам'ятовуванні й забуванні матеріалу. Завдяки психоаналізу були виявлені й описані психологічні механізми підсвідомого забування, пов'язані з функціонуванням мотивації.
У вітчизняній психології поширився напрямок дослідження пам'яті, пов'язаний із загальнопсихологічною теорією діяльності.
Перебіг процесів запам'ятовування, збереження і відтворення визначається тим, яке місце займає даний матеріал у діяльності суб'єкта. Утворення зв'язків між різними уявленнями визначається не випадковими асоціаціями і не тим, який сам по собі матеріал, що запам'ятовується (наскільки добре він організований у структуру), а тим, що з ним робить суб'єкт.
В основi фiзiологiчних механiзмiв пам’ятi людини покладена система умовних рефлексiв, утворення тимчасових зв’язкiв («слiдiв») в нервовiй системi, детально вивчених школою I.П. Павлова. Акт утворення зв’язку між новим і вже закріпленим змістом являє собою фізіологічний механізм запам’ятовування. Необхідно щоб подразнення аналізатора були пов’язані із задоволенням потреб, досягненням мети. Пам'ять людини ґрунтується на взаємодії першосигнальних і другосигнальних зв’язків, тому домінуючого значення набувають смислові причинно-наслідкові асоціації. Завдяки мові процеси пам’яті мають довільний характер.
Теорія нейронних моделей ґрунтується на просторово-часовійструктурі з відкритими групами нервових клітин, що моделюють об’єкт відображення, та реверберуючими колами циркуляції збудження різної складності як механізмів короткочасної й довготривалої памяті.
Біохімічні теорії пов’язані з нейрофізіологічними, розкривають механізми памяті на клітинному рівні.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 Реферат на тему: Пам'ять, увага та неуважність в психології

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок