Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Теорія поетапного формування розумових дій. П. Я. Гальперін (1902 — 1988)

Теорія поетапного формування розумових дій. П. Я. Гальперін (1902 — 1988)

Назва:
Теорія поетапного формування розумових дій. П. Я. Гальперін (1902 — 1988)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,10 KB
Завантажень:
384
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
РЕФЕРАТ
На тему:
Теорія поетапного формування розумових дій. П. Я. Гальперін (1902 — 1988)


П.Я.Гальперіл — вітчизняний психолог радянського періоду, відомий своєю концепцією поетапного формування розумових дій, що була вик-ладена у книзі "Основні результати досліджень з проблеми формування розумових дій та понять" (1965).
Однією з центральних психологічних проблем Гальперін вважав про-блему психологічної відмінності між знаряддям (у людини) і засобом (у тварин). У достеменному відношенні суб'єкта і знаряддя на перший план виступає таке питання: що являє собою ця річ — засіб для того, хто за неї береться? Якщо, для нього це річ, в якій не фіксовано спосіб дії, то, природно, що річ дістане логіку такої дії від самого суб'єкта. Якщо, навпаки, ця річ виготовлена з певною метою та вимагає певних способів застосування, то суб'єкт, перед яким вона виступає таким чином і який заради цих знаряддєвих властивостей до неї звертається, підкоряється об'єктивним вимо-гам системи операцій, фіксованих за знаряддям.
Те, як виступить засіб перед суб'єктом: чи у вигляді допоміжного, що є простим продовженням передніх кінцівок, чи у вигляді достеменного зна-ряддя, яке фіксує "в собі" операції суспільного користування ним, залежить від дійсності, до якої належить індивід. Тварина використовує знаряддя як природні речі, тоді як навіть у природних речах людина бачить їх можливе знаряддєве застосування. Подібні відмінності можна спостерігати вже в освоєнні найпростіших знаряддєвих операцій людиною в онтогенезі, на-приклад, в оволодінні такою звичною для нас навичкою користування лож-кою. Спочатку дитина намагається схопити ложку якомога ближче до її “робочого кінця", різким рухом піднімає її косо знизу вгору, і, як правило, весь вміст ложки виливається. Дитина сприймає ложку лише як продовжен-ня своєї руки і лише згодом засвоює прийоми специфікованого користуван-ня ложкою як знаряддям.
Знаряддєві операції, таким чином, — це система рухів знаряддям, спрямованих на предметне застосування цього знаряддя відповідно до конкретної мети.
У теорії Гальперіна чітко розділяються орієнтуюча частина дії та її виконавча частина: "саме орієнтуюча частина в першу чергу відповідає за хід (процес) научіння та якість його результатів". Щоб сформувати у дитини уявлення про те, що і в якій послідовності потрібно робити, необхідно спо-чатку побудувати певний "алгоритм" виконання завдання, тобто схему орієнтуючої основи дії, та дати її дитині у вигляді не тільки усних вказівок та пояснень, як це зазвичай буває, а у зовнішній, "матеріалізованій" формі, наприклад, у вигляді картки, на якій все розписано.
Дитина має не просто завчити необхідні формулювання, їй необхідно навчитися правильно виконувати необхідні дії за цим алгоритмом. Власне, "заучування" прийде саме, навіть непомітно для дитини. Але як здійснити це научіння?
Спочатку дитина активно користується карткою, в якій записана "перспектива виконання" всієї дії: що робити, як саме і що має бути от-римане в результаті. Дія на цьому етапі максимально розгорнута і вико-нується фактично з опорою на зовнішні допоміжні засоби, тобто в ма-теріальній, або матеріалізованій, формі.
Через певний час для дитини зовнішній засіб організації її діяльності стає непотрібним: вона завчила послідовність організації діяльності — і не просто у словесних формулюваннях, а на рівні розуміння своїх дій, смислу кожної з них. На цьому етапі вчитель вимагає від дитини попереднього проговорювання вголос кожного кроку розв'язання задачі (етап голосного мовлення). Виявляється, якщо проминути цей етап, дитина буде робити по-милки при розв'язанні завдання без опори на картку. Власне внутрішня дія в неї ще не сформована, і проговорювання вголос слугує необхідним засо-бом такого формування.
Далі йде етап "зовнішнього мовлення про себе", коли дитина промов-ляє про себе всю послідовність необхідних дій, і нарешті, етап "дій у при-хованому мовленні", коли здасться, що для виконання завдання вже нічого не потрібно: "подумав і розв'язав".

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему: Теорія поетапного формування розумових дій. П. Я. Гальперін (1902 — 1988)

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок