Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Психологічні особливості взаємодії уяви і розуміння

Психологічні особливості взаємодії уяви і розуміння

Назва:
Психологічні особливості взаємодії уяви і розуміння
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
7,19 KB
Завантажень:
106
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Психологічні особливості взаємодії уяви і розуміння
Серед засобів виховання моральних, естетичних почуттів людини значний вплив можуть мати картини природи і їх зображення в літературі і мистецтві. Розуміння прекрасного в природі завжди носить історичний характер, співвіднесене з суспільно-естетичними ідеалами людей.
Проте природа сприймається людиною не лише через призму її суспільно-естетичних ідеалів, але й через призму її особистих почуттів. Відомо, що пейзажі є значною стимулюючою силою для оживлення кращих почуттів людини: любові, дружби, солідарності, прагнення до миру і щастя всіх людей на землі. Один із десятикласників так описав свої почуття з приводу прочитаного ним художнього опису картини степу в романі О.Гончара “Тронка”: “В такі години обов’язково думаєш про майбутнє людства. І це майбутнє уявляється таким величним, прекрасним, як ця сріблом засіяна ніч в степу. Чого б, здається, не зробив би для того, щоб всі люди на землі жили в мирі і злагоді. Щоб на нашій прекрасній планеті запанував братерський союз розуму і волі людей, направлений на створення красивої і щасливої України”.
Естетичні почуття природи розвинені далеко не у всіх. Велике значення в розвитку цього почуття має правильно організована в школі робота над літературною творчістю про пейзажі. Проте в шкільній практиці часто недооцінюють цієї роботи або підходять до неї надто однобічно. Це пояснюється перш за все тим, що вона зв’язана з багатьма питаннями, які не знайшли ще психологічного розв’язання. Із всіх цих питань ми досліджуємо лише одне - взаємозв’язок розуміння і перетворення дійсності в літературно-творчому процесі створення художніх образів природи.
Нами вивчалась літературна творчість про природу, написана учнями на різному матеріалі: на основі вражень від оточуючої природи; на основі епічного пейзажу і на основі літературного ліричного пейзажу.
Різні основи вимагали різного обсягу і різного змісту знань, умінь і навичок. По-різному активізували мислительні і мовні процеси, викликали різні переживання. Тому пояснити якість художніх описів природи, виходячи тільки із взаємодії розуміння і перетворення, було б неправильно. І ми зробили спробу виділити в способі перетворення такі компоненти, які проглядалися б відразу в двох планах: з одного боку, дозволили б прослідкувати взаємозв’язок розуміння і уяви, а з другого - дали б можливість урахувати, в певній мірі, вплив знань, умінь, почуттів, які переживає людина, мислительних і мовних процесів як на уяву, так і на розуміння.
Художні описи природи являються різновидністю літературно-творчого процесу. Розробка питань психології літературної творчості має значний науковий інтерес. Проте надзвичайна складність і недостатня вивченість цього процесу створює серйозні труднощі для дослідників. Дослідження даного питання ускладнюється ще й тим, що воно розв’язується на межі трьох проблем. Крім проблеми психології літературної творчості, зачіпаються також проблеми психології розуміння і психології образу. Проблема розуміння в психології є найменш розробленою. Що ж стосується проблеми образу, то треба сказати, що вітчизняна психологія в особі Є.Ігнатьєва і його учнів зробила багато для розкриття природи образу, а також умов його формування і розвитку. Проте питання про структуру перетворюючої діяльності уяви поки-що досліджується недостатньо. В даній роботі ми робимо цю спробу виділити основні компоненти способу перетворення в процесі створення художніх образів. Такими були: відбір, систематизація, і обробка матеріалу у відповідності з визначеною цільовою установкою і вихідною ситуацією. Під останньою ми розуміємо оточуючу природу або літературний пейзаж.
В психології поки що нерозв’язане питання - сприймання чи розуміння складає основу естетичного сприйняття природи? Встановилась думка, що розуміти природу важливо лише тоді, коли ставиться визначена мета, наприклад, вивчити фауну, рельєф місцевості і ін. Але якщо ми просто милуємося природою, то ступінь естетичного переживання зв’язаний не з розумінням, аз широтою і глибиною сприймання.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Психологічні особливості взаємодії уяви і розуміння

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок