Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Смисл життя у його всеосяжній повноті. Підхід до єдності універсального та унікального.С. Л. Франк (1877—1950)

Смисл життя у його всеосяжній повноті. Підхід до єдності універсального та унікального.С. Л. Франк (1877—1950)

Назва:
Смисл життя у його всеосяжній повноті. Підхід до єдності універсального та унікального.С. Л. Франк (1877—1950)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
7,67 KB
Завантажень:
91
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
РЕФЕРАТ
На тему:
Смисл життя у його всеосяжній повноті. Підхід до єдності універсального та унікального.
С. Л. Франк (1877—1950)


У першій чверті XX століття серед психологів і філософів посилився інтерес до проблеми смислу життя. Проблеми психологічні піднімалися до справжнього філософського узагальнення, а філософська постановка питан-ня незмінно спиралася на психологічні практично-теоретичні засади. Є.Трубецькой об'єднував у вищезгадуваному творі психологічний, філософський та релігійний аспекти, але провідним залишався аспект тео-логічний.
С.Л.Франк у праці "Смисл життя" (1925) намагався, як він сам про це каже, виразити релігійно-філософські ідеї в якомога доступній формі, спря-мовуючи свої роздуми лише до того, що має суттєве значення для життя. Книгу цю він написав уже в еміграції, в Берліні.
Проблема смислу життя у першій треті XX століття постала як потреба усвідомити те, що відбувалось у суспільно-політичному та культурному житті народів світу: післявоєнний період, перерозподіл сфер політичного та економічного впливу, епохальні знахідки у психології, філософії, літературі, а, може, головне — поява нових політичних формацій на ґрунті полярно зрозумілих соціальних спрямувань. Це була пора інтенсивного пошуку но-вого способу життя, намагань обґрунтувати відповідні Ідеї та втілити їх у реальність. Усі форми ідеологічного впливу було використано для реалізації такої мети. Відтак проблема смислу життя по-різному використовувалася ідеологіями того чи іншого ґатунку, що певним чином спрямовувало й пси-хологічні пошуки.
Франк наголошує, що проблема смислу життя стосується всіх людей. Адже люди часто пригнічують у собі глибинні низки несвідомої тривож-ності щодо цього. "В Росії, — пише він, — зруйновано основи нормального життя. Не більшовики довели Росію до такого стану. Вони лише посилили усвідомлення видимості благополуччя, яке й раніше існувало в житті. Те, що відбулося, лише зняло примарний покров з життя і показало неприкри-тий його стан, чим воно в дійсності є саме по собі". Те, що трапилося в Росії, лише відверто виявило, чим є людське життя взагалі. В Росії можуть жити з мріями про щасливе майбутнє, а це є корінням моральної хвороби — революційності. Відбувається капітуляція перед сучасним та ідеалізація майбутнього. Питання про смисл життя підмінюється вказівкою "не робити хибне". Проте як би людина не вдосконалювала життя, питання про його смисл завжди буде одним і тим же. Єдина людська справа тільки в тому й полягає, щоб шукати та знайти смисл життя.
Життя наше осмислене, якщо воно служить якійсь розумній меті, ви-щому та абсолютному благу. Але благо має бути одночасно і самодостатнім, що перевищує мої особистісні інтереси, і благом для мене. Просте застосу-вання таких понять, як краса, істина, гармонія, не задовольняє нас. Благе життя — ось мета наших намагань.
Усе тимчасове має смисл лише як засіб. Сам час є вираженням світового абсурду. Життя повинне бути благом, тоді воно має смисл. А моє життя може бути осмисленим, коли воно перебуває у вічності. І я маю також усвідомлювати цей мій стан, і це сприяє усвідомленню нашої єдності з на-шим абсолютним благом. А благо — не тільки в тому, що ми зігріті і збага-чені, а в тому, що ми осяяні досконалістю. Благе, досконале життя, спокій задоволеності і світло істини є одне і те ж, а в цьому і полягає смисл життя. "Життя наше осмислюється, оскільки воно є розумним шляхом до мети або шляхом до розумної мети, інакше воно є безглуздою блуканиною", — стверджує Франк.
Аби життя мало смисл, необхідні дві умови. Перша — це існування Бога і наша власна причетність йому, досягненність для нас життя в Богові. Адже Бог — вічне твердження, вічне життя, абсолютне благо і всеохоплююче світло розуму. І друга умова: ми не тільки творіння Бога, не тільки глиняний посуд, який ліпить гончар, і навіть не тільки раби Бога, що виконують його волю, але й вільні учасники і співучасники самого божественного життя. Як же реально здійснити це? Чи не руйнується весь такий смисл перед фактом смерті?
Чи можна стверджувати, що не в надособистісній сутності і самодос-татній цінності людини можна знайти осмислення життя? Найближчим цілим є життя народу, батьківщини, людства.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Смисл життя у його всеосяжній повноті. Підхід до єдності універсального та унікального.С. Л. Франк (1877—1950)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок