Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Соціально-діалогічне дослідження моральних почуттів молоді

Соціально-діалогічне дослідження моральних почуттів молоді

Назва:
Соціально-діалогічне дослідження моральних почуттів молоді
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
14,38 KB
Завантажень:
243
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 
Реферат на тему:
Соціально-діалогічне дослідження моральних почуттів молоді


Останніми роками Україна переживає справжню „психокультурну революцію”. Сучасні уявлення про моральність, людяність і духовність свідчать про драматичний процес руху від традиційної психокультури до нової – психокультури вільного, демократичного суспільства. Очевидно, що масштаб і глибина психодуховних та соціоментальних трансформацій, котрі у нас відбуваються, досліджуються недостатньо як у філософсько-культурологічному, так і в науково-психологічному плані. Відтак завдання цієї роботи полягає в дослідженні психології моральних почуттів (сорому, провини, сором’язливості й совісті) з погляду уявлень психології діалогу, в основу якої покладено ідеї М. Бахтіна, М. Бубера, В. Біблера, а також фундаментальні теоретико-методологічні концепції С. Рубінштейна, Л. Виготського, Г. Ковальова, Т. Флоренської та ін. [5; 6; 12; 13; 14; 16; 17].
Видатний радянський психолог С. Рубінштейн першим сформулював основоположні ідеї етико-онтологічного підходу в психології в цілому та, зокрема, у сфері психології морально-етичних явищ. Тоді, коли в поглядах радянських філософів і психологів етичний та естетичний аспекти людських взаємин відкоремлювалися і від цілісно-філософського збагнення людини, і один від одного, у праці С. Рубінштейна „Человек и мир” [14] морально-етична й естетико-творча сфери людського життя стають центральними, основоположними. Вибудовуючи ієрархію рівнів у сфері емоцій і почуттів, С. Рубінштейн відносить моральні почуття, разом з естетичними й інтелектуальними, до вищих рівнів цієї ієрархії, а саме – до рівнів почуттів, які є опредмеченими й узагальненими. По суті, йдеться про вищі почуття людини, які мають ціннісно-ідеологічний зміст і виступають як світоглядні почуття, тобто почуття, що виражають світоглядні настановлення особистості.
В теорії розвитку вищих психічних функцій Л. Виготського [5; 6] говориться, що людська психіка має нижчі (природні, натуральні) й вищі (складні, культурні, опосередковані, штучні) психічні функції, а сам психічний розвиток, на думку вченого, прямує до перетворення суспільних відносин на „вищі” психічні функції. За всіма вищими психічними функціями та їх відносинами генетично стоять соціальні відносини – реальні відносини між людьми. Всі вищі психічні функції є „зліпок з соціального”, вони є „інтеріоризованими відносинами соціокультурного порядку”. Оскільки моральні почуття є соціальними за своїм предметним змістом і способом свого розвитку, то їх можна назвати „двічі соціальними” й „двічі людськими” або „людино-людськими” (Ф. Достоєвський).
Отже, проблематика психології моральних почуттів, як і проблема інтеріоризації й співвідношення „вищих” (людських) і „нижчих” (психічних) функцій, надзвичайно близька за змістом, структурою і способами методологічного опису до ідей та уявлень діалогічного підходу, принципів та настанов інтерсуб’єктно-діалогічної парадигми.
Діалогічна філософія, представлена культурно-гуманітарною концепцією М. Бахтіна і релігійно-філософською системою М. Бубера, має значний екзистенційно-етичний і духовно-онтологічний потенціал, а тому її можна вважати фундаментальною підставою для психологічного вивчення моральних почуттів і переживань.
М. Бахтін виходить з того, що діалог – це єдиний спосіб сходження до „глибини душі людської”. Осягнути духовну сутність людини можна, передусім, шляхом спілкування з нею, шляхом діалогу.
Діалог може здійснюватися на тілесному, душевному й духовному рівнях, причому духовний діалог втілює в собі вічні, трансцендентальні засади людини. Досліджуючи духовно-гуманітарний характер творчості Ф. Достоєвського, М. Бахтін розкриває природу діалогу як способу „людино-людського” буття [1]. І оскільки діалог між людьми розгортається у світі екзистенційно-відповідальних вчинків і діянь суб’єкта, то він, внаслідок цього, прямо співвідноситься з моральними й етичними настановленнями людини, із способом етично-морального життя діалогічної особистості.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 Реферат на тему: Соціально-діалогічне дослідження моральних почуттів молоді

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок