Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Інтерперсональна теорія катарсису.Г. Саллівен (1892 — 1949)

Інтерперсональна теорія катарсису.Г. Саллівен (1892 — 1949)

Назва:
Інтерперсональна теорія катарсису.Г. Саллівен (1892 — 1949)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
9,39 KB
Завантажень:
328
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
РЕФЕРАТ
На тему:
Інтерперсональна теорія катарсису.
Г. Саллівен (1892 — 1949)


Інтерперсональна теорія Гаррі Саллівена розвивалася в рамках психіатрії, але її вагомий ідейний доробок мав стосунок до соціальної психології, антропології, політології. Через кілька років після здобуття ме-дичної освіти та участі в Першій світовій війні Саллівен став психіатром і мав певні успіхи в цій галузі. Його першим керівником був В.Вайт — відомий нейропсихіатр у вашингтонському лікувальному закладі св. Єлизавети. Психіатрична установа Байта в Нью-Йорку, де Саллівен був президентом десять років, і донині продовжує традицію Саллівена (І Е.Фромма), їхні принципи та методи. А.Майєр був другим за значенням мислителем, що розвивав подібні ідеї. "Розум є досить організованим живим буттям у дії". Інтерперсональна теорія влучно розкривається цим його висловом.
Саллівен вносить певні корективи у теорію класичного фрейдизму. Лібідо не входить в його систему, секс розглядається в його вузькому зна-ченні, хоч і впливає на психічний розвиток індивіда починаючи з раннього підліткового віку. Едипів комплекс редукується до ефекту, що впливає на дитину у відношенні владної поведінки з боку батьків однієї з нею статі. Навіть запропонований Саллівеном метод терапії радикально відрізнявся від фрейдівського.
Саллівен підкреслює соціальний аспект розвитку, хоч і не ігнорує біологічний фактор. Його теорія, що стосується "Я-системи", відображає вплив Дж.Міда, а також антропологічних концепцій Р.Бенедикт.
Поряд із психіатричною практикою та роботою в лікарні Саллівен читав лекції з психіатрії у своїй країні та за кордоном, працював в ЮНЕСКО, вивчав фактори, що впливають на міжнародну напруженість, цікавився проблемами розумового здоров'я, видавав журнал із психіатрії. Все це за-бирало у нього багато часу і заважало оформленню думок. Лекції, записані учнями та колегами Саллівена, склали один-єдиний том його праць, в якому представлено інтерперсональну теорію як цілісну систему.
За Саллівеном, головним об'єктом психіатричного виявлення неврозів та психозів має бути не психічна структура (розум, особистість і т.д.), а види поведінки, які виникають між людьми. Перше міжособистісне відношення постає між дитиною і матір'ю. Звідси й перші дитячі реакції на соціальне оточення. Заспокоєння після народження, добре годування, тепло, єйфоричний настрій періодично перериваються неприємними відчуттями, такими як голод, холод, біль тощо. Виникає напруженість, але ейфорія відновлюється, коли потреби дитини адекватно задовольняються. Це щось схоже на фрейдівський принцип задоволення — найбільш бажаний стан буття, вільний від збудженості. За теорію Саллівена, якщо мати перебуває в на-пруженні, піклуючись про дитину, такий стан прямо пов'язується з явищем емпатії (вчування). Цей термін має свою історію в психології. Зокрема, Т.Ліпс позначав ним наше відношення до творів мистецтва або розуміння почуттів інших людей на основі кінестетичних відчуттів, які виникають, коли ми свідомо або несвідомо переймаємо пози уподібнення. Іншими сло-вами, емпатія — це вираження таємничої інтуїції щодо почуттів інших лю-дей, хоч у цьому розумінні термін втрачає певну наукову точність.
Саллівен цікавився не так механізмами вчування, як його ефекторними проявами. Перший ефект впливу на дитину — це втягти її в напружений стан і таким чином позбавити її задоволення, яке могло б іншим шляхом прийти до неї через годування, обійми і т.п. Спочатку джерело фрустрації не може бути пізнане як особистісна або характерна риса оточення дитини. Поступово крізь напругу різноманітних досвідів дитина засвоює певну куль-туру, в якій вона розвивається, пізнаючи здатності осіб та її оточення зага-лом. Дитина робить відкриття, що при затримці задоволення її потреб вона може применшити значення для неї "інших" людей. Тобто забезпечена по-треба в людях оцінюється такою мірою, щоб надати перевал, тій напрузі, яку легше витримати та яка тимчасово пов'язана з незадоволеністю фізичних потреб більшою мірою, ніж посилення тривоги у зв'язку з соціальною нестійкістю.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Інтерперсональна теорія катарсису.Г. Саллівен (1892 — 1949)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок