Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Психологія егоцентризму і образи духовності

Психологія егоцентризму і образи духовності

Назва:
Психологія егоцентризму і образи духовності
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
20,51 KB
Завантажень:
468
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
Реферат на тему:
Психологія егоцентризму і образи духовності


Фундаментальне дослідження психології егоцентризму, здійснене Т. Пашуковою в монографії „Егоцентризм: феноменологія, закономірності формування і корекції” (Кіровоград, Центрально-Українське видавництво, 2001, 338 с.) цікаве, насамперед, багатоплановістю дослідження феномена егоцентризму з погляду різних науково-дисциплінарних підходів – загальної психології, соціальної психології, психології особистості, психології спілкування, вікової та педагогічної психології. Одна з центральних ідей дослідження Т. Пашукової – роль точки зору на проблему. І це дозволяє нам здійснити рецензію на її книгу не в жанрі об’єктивно-академічного аналізу та критичної оцінки наукової праці, а з суб’єктивно-концептуальної позиції, що відкриває можливість діалогічної інтерпретації рецензованого тексту і досліджуваних явищ.
Автор монографії пов’язує нове розуміння буття людини у світі й світу людини з метою самозміни й самовдосконалення, із завданнями розвитку соціально-психологічної компетентності й координації точок зору. Справді, багатоманітність і глибина процесів соціально-культурного й екзистенційно-особистісного розвитку сучасної людини яскраво висвітлюють центральну роль процесів соціалізації й індивідуалізації, ототожнення й відокремлення, ідентифікації й дезідентифікації, колективізації й персоналізації, самоактуалізації й трансперсоналізації, спільним коренем котрих (у термінології Ж. Піаже) є механізми (его)центрації і децентрації. В усіх цих дихотоміях відбиваються образи, іпостасі таких фундаментально-універсальних засад людського буття, як монолог і діалог, або – у онтологічно-світоглядному ракурсі – монологізм і діалогізм. У праці Т. Пашуквої розкривається справжнє багатство феноменології егоцентризму, що, на нашу думку, глибоко й багатогранно перегукується з фундаментальними (й парадигмальними!) проблемами діалогічної онтології людського буття [1; 3; 7; 28; 38; 43; 48; 49; 50], і тому дослідження егоцентризму набуває особливої актуальності та перспективності.
Методологічне мислення автора дослідження егоцентризму базується на раціонально-об’єктивній логіці наукового дослідження, а теоретичне вивчення його проблем спирається на системний синтез сучасних вчень про діяльність і комунікацію.
Услід за класичними (а також і сучасними) визначеннями, Т. Пашукова розуміє під егоцентризмом зосередженість суб’єкта на своїх інтересах і його нездатність брати до уваги думки, плани, точки зору інших людей та координувати їх із власними, а в соціально-психологічному плані егоцентризм розглядається як небажання і невміння бачити інших людей.
Джерела наукового вивчення проблеми егоцентризму пов’язані з іменами Ж. Піаже і Л. Виготського. І Т. Пашукова чітко відтворює логіку думки Ж. Піаже [34], відповідно до якої егоцентризм – це одна з трьох стадій розвитку мислення дитини. На першій стадії генезису інтелекту – стадії „аутизму” – дитяче мислення асоціальне й суб’єктивоване, на другій стадії – егоцентризму – діти ототожнюють точки зору інших людей із своєю, проявляючи суб’єктивний реалізм. Третя стадія (соціальне мислення) відкриває можливість розуміння інших точок зору й перспектив та формування об’єктивного образу світу, інваріантного щодо розмаїття точок зору інших людей. Таке мислення характеризується дозріванням операцій його зворотності й спроможності до децентрації. Зниження егоцентризму відбувається не шляхом збільшення знань дитини, а шляхом соціальних взаємодій, у яких дитина співставляє свою точку зору з іншими.
Логіка біораціоналістичного, позитивістського світогляду Ж. Піаже спонукає до висновку, що егоцентризм мови дитини визначається егоцентризмом її мислення. Дитяча мова егоцентрична тому, що дитина думає, ніби її сприйняття світу реальне, й інші люди бачать світ так, як і вона. Вимірювання дитячої мови показали, що рівень егоцентризму варіює залежно від активності дитини і типу ситуацій соціальних відносин (із дорослими або однолітками).

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 Реферат на тему: Психологія егоцентризму і образи духовності

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок