Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Драматургічно-рольові технології і трансформаційні процеси в суспільстві та освіті

Драматургічно-рольові технології і трансформаційні процеси в суспільстві та освіті

Назва:
Драматургічно-рольові технології і трансформаційні процеси в суспільстві та освіті
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
12,63 KB
Завантажень:
411
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 
Реферат на тему:
Драматургічно-рольові технології і трансформаційні процеси в суспільстві та освіті


Сучасне суспільство політологи, соціологи та інші гуманітарні фахівці справедливо вважають суспільством перехідного типу. Отже в епоху соціальних реформ дуже актуальною є проблема їх наукового забезпечення, без якого вони (реформи) приречені на провал. У попередні періоди нашої вітчизняної історичні це траплялося досить часто. Чи є прецеденти кращого розв'язання цих проблем в інших країнах? Ще 35 років назад відомий американський соціальний психолог Дональд Кемпбелл писав: "Сполучені Штати та інші сучасні нації повинні бути готовими до експериментального підходу, до соціальних реформ, підходу, в якому ми випробовуємо нові програми, розроблені для виліковування конкретних соціальних проблем" [1, с. 409]. Досвід розвинутих країн Заходу показує, що вміле застосування соціальних технологій здатне впливати на великі соціальні зрушення. Це стосується не лише подолання расових, міжетнічних та міжконфесійних конфліктів, розв'язання багатьох проблем безробіття, психологічне оздоровлення нації. Якщо абстрагуватися від політичних результатів (адже ставлення до цього вкрай неоднозначне) то серед найбільших досягнень, певним чином пов'язаних із застосування соціальних технологій, слід назвати перемогу Заходу у холодній війні в другій половині ХХ століття. Постає питання: який існує власний вітчизняний науковий потенціал для забезпечення численних проблем реформування нашого перехідного суспільства?
Поняття ролі та рольові підходи у соціальній психології пов'язані з метафорою сцени чи театру. Метод метафор є досить плідним у вивченні багатьох психологічних явищ і особливо - практичних технологій. Американський вчений У. Гордон використовував метод метафори в одному з найпопулярніших методів стимуляції творчості - синектиці. Метафора театру отримала втілення у великій кількості рольових теорій, що мають не лише теоретичне значення, а й велику практичну спрямованість. Серед багатьох результатів слід назвати хоча б ідею Мак-Кормака про використання театру як метафори для терапії [2] і такі відомі книги: "Життя як театр" [3] і "Організація як театр" [4].
Метафора театру - одна з найсильніших метафор в соціальній психології. Доказом цього є декілька теорій ролей, що вважаються найбільш цікавими, плідними і практично діючими теоріями в гуманітарних науках. Театр - це модель життя, модель соціуму з усіма формами і видами соціальної взаємодії. Драматургічна модель соціуму спирається на дві ключові категорії - "роль" і "дія". Роль (що також є відповідною метафорою) - це не лише соціальна норма щодо виконання певних функцій, не лише соціальна позиція і статус. Роль - це особистісний модус, що здатний вмістити практично всі виміри особистісного. Дія (в "драматичному" розумінні) є дуже ємною категорією, вона вміщує не лише категорії "діяльність" і "поведінка" (що є базовими в теорії діяльності та в біхевіоризмі), а й такі важливі поняття, як особистісне рішення, особистісний вибір і вчинок, на яких будуються провідні вітчизняні психологічні теорії. Категорія дії об'єднує групу практичних методів, що отримала узагальнену назву "методи дії". Одним з найпопулярніших серед них беззаперечно є психодраматичний підхід. Визнаний фахівець психодрами Грете Лейтц писала, що "психодрама як психо- і соціотерапевтичний акціональний метод являє собою максимально наближену до життя форму групової психотерапії" [5, с. 27].
Теоретико-методологічною базою цієї практики, як уже згадувалося, виступають теорії ролей. Можна виділити п'ять найпопулярніших соціологічних рольових теорій: функціональна рольова теорія, структурна рольова теорія, організаційна рольова теорія, когнітивна рольова теорія та теорія символічного інтеракціонізму [див. 6, p. 70-76].
Функціональна рольова теорія (Р. Лінтон, Т. Парсонс, Е. Шілз, Ф. Батс, С. Харві) розглядає "ролі" як розподілені функції, нормативні очікування, що пропонують і пояснюють характерні види поведінки людей, що займають соціальні позиції в межах стійких соціальних систем від груп до складних організацій і людських громад.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 Реферат на тему: Драматургічно-рольові технології і трансформаційні процеси в суспільстві та освіті

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок