Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Особливості соціально-психологічних чинників економічної культури особистості

Особливості соціально-психологічних чинників економічної культури особистості

Назва:
Особливості соціально-психологічних чинників економічної культури особистості
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
15,39 KB
Завантажень:
477
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 
Реферат на тему:
Особливості соціально-психологічних чинників економічної культури особистості


Валентина Москаленко, доктор філософських наук, завідуюча лабораторією соціальної психології Інституту психології ім. Г. Костюка АПН України
У статті зосереджується увага на соціально-психологічних детермінантах формування економічної культури особистості, яка розуміється не стільки як фінансово-економічна грамотність, скільки як психологічні якості, завдяки яким людина здатна діяти в певному соціально-економічному просторі. Соціально-економічний простір життєдіяльності людини характеризується як поле розгортання і здійснення її економічної діяльності. Виокремлено різні сектори цього простору, особливості яких розглядаються як фактор формування економічної культури особистості та аналізуються залежно від стратегій економічної поведінки людини.
У зв’язку з соціально-економічними трансформаціями в нашому суспільстві змінюються різні соціально-психологічні феномени на рівні особистості, малих груп, міжособистісних і міжгрупових відносин. Прискорення темпів соціальних змін, перетворення старих і поява нових соціальних структур, трансформація соціальних ідеалів і цінностей неминуче задають нові параметри перебігу соціалізації, висуваючи до суб’єкта цього процесу підвищені вимоги у формуванні моделей соціальної поведінки, конструювання персональної системи цінностей та ідентифікаційних структур особистості. Одночасне існування багатьох пластів цінностей, жоден з яких не є чітко структурованою моделлю, ускладнює ситуацію вибору і прийняття соціальних норм, а в цілому й процес соціалізації особистості.
Нові умови, які склалися в результаті становлення ринкових економічних відносин, по-перше, визначають появу нових суспільних норм і стандартів поведінки, а по-друге – на основі індивідуального життєвого досвіду особистості, перебудови життєвих планів і взаємовідносин з безпосереднім оточенням соціальної реальності відбуваються зміни психологічних і соціальних характеристик, які можуть не узгоджуватися з загальносуспільними цінностями. У зв’язку з цим можлива суперечлива ситуація в процесі економічної соціалізації з двома тенденціями – позитивною і негативною. Перша спрямована на розкриття індивідом природного потенціалу і самореалізацію особистості як суб’єкта економічних перетворень, а друга – на дезадаптацію і депривацію у сфері економічної реальності.
Відтак актуалізуються дослідження цих суперечливих тенденцій у сфері економічної соціалізації, а також дослідження умов формування економічної культури особистості як певних форм включення індивідів в економічну реальність з адекватними цим формам психолого-економічними характеристиками. Крім того, важливими стають питання визначення умов, за яких забезпечуватиметься взаємодія економічних потреб суспільства і відповідних особистісних якостей, здатна реалізувати можливості оптимального розвитку як суспільства, так і окремої особистості. Актуалізуються питання: чим визначаються потреби і „цілі” соціально-економічної сфери, реалізація яких становитиме таку міру економічної культури особистості, в якій розкривається і проявляється потенціал особистості як суб’єкта економічних перетворень? Актуальними є також питання, які фактори і агенти соціалізації мають включатися в цей процес, аби сформувати високу економічну культуру молодої людини.
Українська психолого-педагогічна практика вже має певний досвід формування сучасної економічної культури особистості. В навчальних закладах різних рівнів з’явилася низка програм економічної освіти молоді. У зв’язку з цим актуалізується вдосконалення засобів цілеспрямованих форм економічної соціалізації підростаючого покоління. Така соціалізація можлива лише за умови інтеграції зусиль багатьох агентів економічної соціалізації, вироблення спеціалістами теоретичних і методологічних засад формування нової економічної культури особистості, заснованої на цінностях ринкової економіки.
Економічна культура особистості в широкому розумінні є характеристикою способу та рівня життєдіяльності людини у сфері економіки.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 Реферат на тему: Особливості соціально-психологічних чинників економічної культури особистості

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок