Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> реферат: Екологічна психологія

Екологічна психологія / сторінка 2

Назва:
Екологічна психологія
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
13,93 KB
Завантажень:
392
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 
Аналіз індивідуальної і групової специфіки екологічної свідомості і її розвитку;
6. Розробка принципів і методів діагностики екологічної свідомості у різних групах населення.
Головна мета екологічної психології – представити і показати феномен екологічної свідомості як новий тип мислення, як одну з провідних тенденцій розвитку сучасної науки в цілому, як теоретичну і практичну стратегію діяльності людства в цілях стійкого розвитку суспільства.
2. Ренесанс натуралістичного типу свідомості
Ідея природи – це найважливіший регулятивний принцип, задаючий початкові методологічні і онтологічні концептуальні моделі, яким учені слідують в своїх пошуках. Ці регулятивні принципи виконують роль соціально психологічної і філософський - теоретичної стратегії, що утілюється в науково – дослідницьких програмах. Природа в широкому значенні – це все суще, весь світ в різноманітті його форм і якостей. Природа у вужчому значенні – це об'єкт досліджень, об'єкт природознавства і предмет художнього зображення. Основними характеристиками природи як загального універсуму є: універсальність, законодоцільність, розвиток, самоорганізація, самодостатність. Однієї з головних тенденцій сучасного етапу взаємодії людства і природи виступає перехід від ідеї абсолютного панування над природою до ідеї відношення суспільства і природа як відносин партнерів, сумірних по своєму потенціалу. Першим теоретичним виразом цієї позиції з'явилася створена В.І. Вернадським концепція ноосфери.
У сучасному природознавстві відбувається перехід до вивчення складних систем. У зв'язку з новим радикальними перетвореннями в природознавстві ХХ-го століття виникає проблема формування нового типу свідомості і нового світогляду, що відображає як сучасне знання про природу, так і реальні життєві здібності людей. У книзі «Порядок з хаосу» І.Прігожін і І.Стенгерс абсолютно справедливо відзначили: «Наше бачення природи зазнає радикальні зміни у бік множинності, темпоральності і складнощі. Довгий час в західній науці домінувала механістична картина всесвіту. Нині ми усвідомлюємо, що живемо в плюралістичному світі». Багато фахівців відзначають факт відродження феномена натуралістичної свідомості в наукових, соціально – психологічних і філософський – етико – естетичних концепціях природи. Натуралістична свідомість – це історична традиція вивчення природи, що має своїми джерелами античне мислення, світосприймання епохи Нового Часу і основні ідеї століття Освіти. Натуралістична свідомість – це інваріантна компоненту природно – наукових досліджень. Натуралістичне – це специфічний світогляд природодослідника, породжуване безпосереднім контактом з природою засноване на шануванні до Природи, на благоговійному відношенні до неї, на любові до природи. Благоговіння перед Світом Природи, згідно натуралістичному світосприйманню – це життєве найважливіше відчуття, пронизливе життя і наукову діяльність природодослідника. Філософи зв'язують цей феномен свідомості з відродженням натурфілософського типу мислення. Але, проте, з точки зору екологічної психології, натуралістична свідомість – це один з видів екологічного типу свідомості: він включає психологічний настрій особи, манеру відчувати і думати, багатогранне осмислення проблеми взаємодії Людства і Природи. «Це – необхідний компонент світовідчування, що відображає лад душі, причетній природі, включаючий відчуття людиною себе як живої істоти в ряду інших істот, а також у ряді інших природних тіл Всесвіту. Шлях до Космосу подоланий для людини, що сприймає себе як природну істоту».
Розглянемо приклади натуралістичної свідомості як інваріантні компоненти природно-научного пізнання і специфічного психолого-філософського світосприймання. Особливий інтерес в цьому плані представляють праці Ж.Бюффона, М.В.Ломоносова, І.В.Гете. В.І.Вернадський писав в автобіографічних записках, що перед вступом до університету він з особливою ретельністю прочитав і вивчив працю Ж.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 
Реферат на тему: Екологічна психологія

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок