Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> реферат українською: Екологічна психологія

Екологічна психологія / сторінка 5

Назва:
Екологічна психологія
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
13,93 KB
Завантажень:
392
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 
Н.Семеновим. Вона відображає головні тенденції сучасної психології творчості: системне зображення індивідуальної пізнавальної діяльності; взаємодія когнітивного і особового аспектів мислення.
Згідно нової моделі, мислення здійснюється при взаємодії чотирьох його рівнів: операціонального, наочного, рефлексії, особового. Розумовий процес розглядається як цілісна організація якісно різних напрямів пізнавальної діяльності (рис.1). Рівні розрізняються по тих об'єктах, на які направлено творче мислення. На операціональному рівні думка фіксується на окремих конкретних діях. На наочному рівні рух думки направлений на аналіз конкретної дійсності. Рівень рефлексії забезпечує переосмислення особою власної практичної і теоретичної діяльності. І.Н.Семенов визначає рефлексію як один з головних системообразуючих чинників творчого процесу мислення, який реалізовуючи комунікативно-особову обумовленість мислення, здійснює смислову регуляцію його інтелектуально-змістовного плану.
Особовий рівень є центральним в творчому процесі мислення, оскільки саме він забезпечує такі важливі характеристики, як системність, цілісність, конструктивність. Саме тут виявляється специфіка індивідуально-людського підходу до рішення інтелектуальних задач; тут здійснюється прояв особистого відношення до вирішуваної проблеми, а також виявляється дія всього колишнього досвіду на вибір рішення. На особовому рівні відбуватися вихід за межі конкретної ситуації, обумовленої вирішуваною задачею. Більш того, «…особовий рівень рухи думки (по описуваній моделі) – енергетичне джерело, стимулятор процесу мислення в цілому, в ньому кожна конкретна мета знаходить своє обгрунтування і місце в цілісній життєдіяльності» (49, с.144).
У сучасних психологічних дослідженнях рефлексія розглядається в двох аспектах – в інтеллектуалістичному і особово-психологічному. Інтелектуальна рефлексія – це усвідомлення засобів рішення даної проблеми, осмислення їх наочних підстав. Цей вид рефлексії використовується в процесах рішення типових задач. «Інтелектуальна рефлексія направлена на осмислення скоюваного суб'єктом руху в змісті проблемної ситуації і на організацію дій, що перетворюють елементи цього зміст» (49, с.163). Помітно зріс інтерес до психологічному вивченню феномена рефлексії, оскільки психологічний аспект більш ширший інтеллектуалістичного. Психологічне розуміння рефлексії повинне включати не тільки гносеологічне, логічне, інтеллектуалістичне, соціологічне і інші можливі визначення, але і, перш за все, – особове. У психології продуктивного мислення особово-психологічна рефлексія трактується як форма активного особового переосмислення людиною того або іншого змісту своєї свідомості з метою успішного здійснення діяльності; це – самоорганізація через осмислення людиною своїх цілей, і спосіб здійснення свого цілісного «Я». З цих позицій можна охарактеризувати психологічну специфіку реального розумового процесу «… як розвиток предметно-операційниого змісту пізнавальної діяльності, регульоване рефлексія-особовими значеннями» (49, с.164).
Екологічним мисленням є один з складних типів розумової діяльності, оскільки воно припускає таке відношення до природи, коли вона сприймається не тільки як середовище незаселеного людини, але як єдина цілісно-жива Велика Система Світу, що самоорганізовується. Екологічне мислення включає різні види процесів рефлексій: осмислення особою свого місця у Всесвіті і в картині Природи Землі (світоглядна рефлексія); усвідомлення проблеми взаємодії Людства і Біосфери (Природа) (методологічна рефлексія); вибір нових ціннісних орієнтацій і ідеалів (особово-психологічна рефлексія); створення сучасної наукової картини світу (внепарадігмальна, інтеррогативна рефлексія); вибір стратегії діяльності (особисто-організаційна рефлексія) і т.д. Екологічна психологія, як нова міждисциплінарна концепція екологічної свідомості, представляє обширний матеріал для вивчення різних видів мислення рефлексії. Усвідомлення людиною себе як Особи в глобальній системі Природи і всього Космосу – це цілісна система різних механізмів мислення рефлексії.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 
Реферат на тему: Екологічна психологія

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок