Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> реферат безкоштовно: Екологічна психологія

Екологічна психологія / сторінка 6

Назва:
Екологічна психологія
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
13,93 KB
Завантажень:
392
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 
Сучасну екологію визначають як живу матрицю нової свідомості і нової культури, як усвідомлення (рефлексію) нашої приналежності до Природи і як осмислення (рефлексію) присутності самої Природи в глибині людської істоти, що є одночасно і частиною, і дійовою особою в глобальній системі Природи. Сприйняття Природи як Єдиного Живого організму припускає безліч механізмів суб'єктивно-особової рефлексії мислення. Можна стверджувати, що Екологічне Мислення – це внепарадігмальна світоглядна рефлексія, направлена на осмислення наукової картини світу, проблеми коеволюції Людства і природи, на вибір нових ціннісних орієнтацій особи, на формування практичної екологічно доцільної діяльності людини.
Світоглядна рефлексія була особливо характерною межею наукового творчості В.І.Вернадського, що виявлялося в синтетичному підході до вивчення об'єктів природи. Саме цілісний підхід приводить до відкриття нових граней природних тіл природи, які упускаються при аналітичному способі вивчення. Про це В.І.Вернадський писав: «Можна сказати, що ніколи у історії людської думки ідея і відчуття єдиного цілого, причинного зв'язку всіх науково спостережуваних явищ не мали такої глибини, гостроти і ясності, якої вони досягали зараз, в ХХ сторіччі» (25, с.11).
Представляє великий інтерес описати наукові відкриття Вернадського з допомогою структурних моделей рефлексії. Він, по суті, порівнював різні моделі мислення, зіставляв різні картини миру, інтегрував декілька наукових проблем в одну і одержував абсолютно нові результати: нові загальнонаукові поняття, нові наукові дисципліни, синтетичні картини всесвіти, нові типи мислення. Так, в передмові до роботи «Живе речовина», він писав про необхідність і важливість синтезу двох наукових картин світу - фізичної і натуралістичної (природно-научної) Тут виділяється і фіксується внепарадігмальна світоглядна рефлексія. У «Роздумах натураліста» Вернадський підкреслив необхідність включення гуманітарної картини світу в загальнонаукову картину. Можна сказати, що створення біосферно-неосферного навчання здійснювалося за допомогою таких структурних моделей рефлексії, як синтетична, історико-наукова, методологічна, інтеррогативна, глобально-космологічна, наочна, метапредметна, філософсько-світоглядна. Будучи викладачем мінералогії в Московському університеті В.І.Вернадський вирішив перебудувати свій предмет шляхом переформуліровки основних його задач і поставив абсолютно нову учбову мету і задачу - показати роль Людини в генезисі мінералів. Такої задачі ніхто раніше з авторів підручників по описовій мінералогії не ставив. В результаті здійснення нового методологічного підходу до інтерпретації предмету мінералогії В.І.Вернадський дійшов створення ряду нових природно-научних дисциплін: генетичної мінералогії (вивчення історії мінералів і кристалів в земній корі); геохімії (вивчення історії атомів в земній корі); біогеохімії (вивчення ролі живих організмів в процесах міграції хімічних елементів земної кори). З точки зору психології рефлексії можна сказати, що в процесі наукової творчості були використані різні структурні моделі рефлексії: наочна, метапредметна, логико-еволюційна, природно-історична, інтегруюча, інтеррогативна, внепарадігмальна, світоглядна і інші моделі, а також їх комбінації.
В.І. Вернадський писав в своїх працях, що в ході створення концепції ноосфери мали велике значення, в основному, три історичні процеси розвитку наукових знань:
1. Розвиток математики за 6000 років (логіко-семіотична рефлексія, аналітична і синтетична рефлексія);
2. Створення наукового апарату системи природи і системи думки з численних систематизованих наукових фактів (методологічна, інтеррогативна рефлексія);
3. Наукове уявлення про положення Людини в Космосі (світоглядна внепарадигмальна рефлексія).
4. Социогенез екологічної свідомості
Дослідження проблеми социогенеза екологічної свідомості дозволяє виявити, з одного боку, культурно-історичні джерела сучасної екологічної свідомості; з другого боку – з'ясувати психолого-педагогічні особливості формування екологічної свідомості в світовій культурі.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 
Реферат на тему: Екологічна психологія

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок