Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Скачати безкоштовно: Екологічна психологія

Екологічна психологія / сторінка 7

Назва:
Екологічна психологія
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
13,93 KB
Завантажень:
392
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 
У цьому плані розвиток екологічної свідомості характеризується по трьох параметрах:
1. Психологічна противопоставленість або включеність (людина панує над природою або він – її складова частина);
2. «Об'єктне-суб'єктне» сприйняття природи (природа сприймається або як об'єкт дії, або як суб'єкт взаємодії);
3. «Прагматичний-непрагматичний» характер взаємодії (природа – матеріальна цінність; або ж вона служить для задоволення духовних потреб).
Екологічні проблеми в їх теоретичному і практичному аспектах шикуються в основному навколо концепції взаємодії Людства і Природа. Своєрідність тієї або іншої культури в концентрованому вигляді виявляється через домінуюче в ній уявлення про Людину і його місце в суспільстві і в цілому в навколишньому його світі. У біосфері конкурують більше трьох тисяч видів культур, і кожна з своїм світоглядом, включаючим концепцію Людини і Природи в глобальних масштабах. Так, наприклад, культура Давнього Єгипту – зразок гармонії людини і природи. Єгипетські храми створювалися в єдиному ансамблі з природою, але в той же час так, щоб вони затверджували силу і велич Людини-Творця. У філософських навчаннях стародавніх Індії і Китаю характерним було субстанціонально-генетична тотожність природи і людини. Території Індії і Китаю в старовини населяли родові суспільства, в яких природа сприймалася як органічне і соціальне тіло роду, а сам рід сприймався як природне тіло. У своєрідному біосоціальному тілі роду з'єднувалися в нерозривне єдність цілісна суть природи і соціоантропоморфна суть роду.
Світоглядна інтерпретація біосоціальної тотожності природи і людини привела до виділення основних напрямів в староіндійській і старокитайської філософії і до побудови гносео-онтологічної структури філософського знання. Інтелектуальна традиція старогрецьких філософських навчань також мала своєю підставою єдину картину світу, цільного у всіх своїх взаємозв'язках, де не було прірви між людиною і Світом Природи.
З розвитком наукового методу пізнання відбувається відчуження між людиною і природою – всякий одушевлений початок зникає з єдиної картини Космосу. У епоху Відродження в результаті наукової революції Коперника-Ньютона-Галілея людина як би перетворилася на стороннього спостерігача. Значить, що сформувалося в європейській культурі нове наукове світосприймання, яскравим представником якого був французький раціоналізм, загубило ту цілісність, ту єдність Людини і Природу, яка була характерно для культури стародавніх еллінів. Як справедливо відзначив засновник кухоль любомудрів В.Ф.Одоєвській, раціоналізм підвів нас до брам мудрості, але не йому дано їх нам відкрити.
У XIX-м столітті з'явився новий умонастрій, у фарбах якого людина стає активною дійовою особою і невід'ємною складовою частиною всього Космосу. Цей світогляд одержав назву «Російський космізм» і є однієї з найважливіших сторінок в історії вітчизняний і світовий естественно-наукової і філософсько-психологічної думки. У навчанні В.І.Вернадського про ноосфері була відроджена та гуманістична традиція, яка лягла в саму основу європейської цивілізації – сприйняття людини і природа в їх нерозривного зв'язку і в єдності. Традиції російського космізму надали величезний вплив на формування різних областей сучасного екологічного знання, на процес перетворення екології з науки фактів в теоретичне знання – в науку ідей і теоретичних концепцій.
Зі всіх видів екологічного знання історично і семантично раніше інших народилася екологія людини. Тип мислення в напрямі «Географія людини – екологія людини – соціологія» сформувався в працях А.Конта в 1873р. Під назвою «Біологія людини» цей науковий напрям розвивалося в роботах І.І.Мечникова, наприклад, його «Етюди про природу людини» (1903р.). Саме біологи, а конкретно Е.Геккель, визначають екологію як загальну науку про відносини організмів до навколишнього середовища (1866р.). Соціальна екологія зародилася в роботах А.Конта, розвинених Д.Міллем і Г.Спесером, як розділ біологічної екології, досліджуючи суспільних тварин.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 
Реферат на тему: Екологічна психологія

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок