Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Скачати: Екологічна психологія

Екологічна психологія

Скачати:* Captcha
* - щоб завантажити роботу, введіть в поле код з картинки і натисніть кнопку "Завантажити"Назва:
Екологічна психологія
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
13,93 KB
Завантажень:
392
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 
План.
1. Предмет екологічної психології
2. Ренесанс натуралістичного типу свідомості
3. Рефлексія і екологічне мислення
4. Социогенез екологічної свідомості
Список літератури
1. Предмет екологічної психології
Нова міждисциплінарна область знань – екологічна психологія – почала формуватися у вітчизняній науці в 90-х роках ХХ-ого століття.
Предметом екологічної психології є специфічний вид суспільної свідомості – екологічна свідомість. Цей термін з'явився в працях новосибірських учених-суспільствознавців – А.Н. Кочергина, А.А. Чечуліна, Ю.Г. Маркова – в кінці 80-х років; у середині 90-х років вийшли роботи С.Д.Дерябо і В.А Ясвіна, в яких представлені психологічні аспекти екологічної свідомості. Конкретна під екологічною свідомістю більшість авторів розуміють систему поглядів (природно-научних, філософських, соціально-психологічних, педагогічних, естетичних, етичних, юридичних, культурно-історичних) на проблеми взаємодії Людства і Природи в цілому (Біосфера). Проблеми психології як міждисциплінарній області знань шикуються на перетині численних напрямів наукової і соціально-психологічної думки: історичної психології в загальній екології; етнопсихології, екології і історії світової культури в цілому; психології навколишнього середовища і Екології людини, медичної психології і фізіології; історії мистецтва, теорії цінностей і соціальної екології; естетичних концепцій природи і психології розвитку; історії філософської думки і історії науки, історії природознавства особливо.
Екологічна психологія вивчає феномен екологічної свідомості в трьох основних аспектах: социогенез, онтогенез, функціоналгенез. Слід підкреслити, що екологічна свідомість включає цілу палітру інтелектуально-емоційних аспектів синтетичного розуміння світу: віддзеркалення, споглядання, пізнання, відношення, оцінка, рефлексія, мислення, відчуття, переживання, поведінка. Екологічна свідомість включає науковий світогляд, релігійне світобачення, відношення рефлексії до світу природа, естетичне сприйняття ландшафтів і пейзажів, наукові картини світу. Таким чином, психологічний аспект свідомості набагато ширший, багатогранніший, багатший за соціально-філософські аспекти свідомості. Це перша методологічна особливість екологічної психології як нової міждисциплінарної області знань.
Друга особливість – природа розглядається не як навколишнє середовище, а як Світ Природи, як цілісний живий організм, як сукупність природних об'єктів, узятих в їх різноманітті, єдності і унікальності.
Третя методологічна особливість екологічної психології – суб'єктне сприйняття Світу Природи – сприйняття природних феноменів як живих суб'єктів.
Четверта особливість екологічної психології – в ній використовується понятійний апарат психології особи, психології розвитку, соціальної психології, історичної психології, вікової психології, медичної і педагогічної психології.
Найхарактерніше і істотніше в новій дисципліні, на наш погляд, це – застосування психологічної моделі пізнання до вивчення екологічної свідомості в його різних аспектах. Психологічна модель пізнання включає наступні твердження: людина – це особа як цілісна унікальна система соціально значущих якостей; основний спосіб буття особи – розвиток; можливості особового розвитку безмежні. Як показав Б.Г. Ананьев, психологічне пізнання людини ставати в сучасних умовах однієї з найзагальніших моделей людинопізнання, оскільки дослідження багатоманітних відносин людини до світу неможливе без дослідження його складної структури; саму цю структуру тим більше неможливо зрозуміти без системи відносин людини до суспільства і до природи, ланкою котрих він є.
Задачі екологічної психології наступні:
1. Аналіз розвитку екологічної свідомості в процесі социогенеза (у світовій культурі в цілому);
2. Розробка типології екологічної свідомості;
3. Аналіз розвитку екологічної свідомості в онтогенезі;
4. Аналіз механізмів формування і функціонування екологічної свідомості;
5.

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 
Реферат на тему: Екологічна психологія

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок