Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Авторитет учителя: аналіз соціологічного дослідження

Авторитет учителя: аналіз соціологічного дослідження

Назва:
Авторитет учителя: аналіз соціологічного дослідження
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
11,37 KB
Завантажень:
140
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Реферат на тему:
Авторитет учителя: аналіз соціологічного дослідження


У системі „людина – людина” немає професії важливішої, як Учитель. Специфіка вчительської професії — багатофункціональність. На основі суб’єкт-суб’єктних відносин учитель має уособлювати водночас і вихователя, і психолога, і предметника. Успішно зреалізувати цю місію може високоморальний, високоосвічений, компетентний у багатьох сферах життєдіяльності, висококультурний педагог. Наше дослідження спрямовувалось на пошук резервів здобуття вчителем авторитету, з’ясування причин, які заважають йому особистим прикладом навчати своїх вихованців вести здоровий спосіб життя, бути Людиною, досягати успіху в самостійному житті.
Постать учителя, його професійна компетентність, імідж, престиж, авторитет набувають надзвичайно важливого значення в контексті соціального чинника мотивування принципу інновації суспільства. Гуманістична функція авторитету як провідного соціального чинника ще й нині недостатньо усвідомлюється. Адже завдання вчителя — особистим прикладом „розблоковувати” природні потенції молодих, вселити їм віру у власні сили, допомогти побачити перспективу, добиватися успіху в самостійному житті.
Постановка проблеми
Мета нашого дослідження — з’ясувати, якою є думка вчителів стосовно таких питань:
· наскільки вони задоволені своєю роботою?
· чим визначається авторитет людини?
· хто є авторитетом особисто для вчителя?
· що найбільше вчителі поціновують в авторитетних людях?
· що сприяє авторитетові вчителя серед оточуючих?
· що заважає вчителю здобувати авторитет?
Досліджувана проблема в минулому і сьогоденні
Визначення феномена „авторитет” знаходимо в багатьох джерелах. Одне з них фіксує С. Гончаренко в Українському педагогічному словнику: „Авторитет учителя — загальновизнана учнями та їхніми батьками значущість достоїнств учителя й заснована на цьому сила його виховного впливу на дітей. До таких достоїнств належать висока духовність, культура, інтелігентність, ерудиція, високі моральні якості, педагогічна майстерність. Професійний авторитет учителя значною мірою залежить також від його становища в суспільстві” [3].
Ще в працях Платона, Аристотеля, у доктрині конфуціанства проглядається природа авторитетних відносин. Перший досвід наукового підходу до суті авторитету знаходимо у творах Г. Гегеля, Ф. Ніцше, Ф. Енгельса, М. Вебера, Г.-Х. Гадамера, М. Шелера, Ю. Хабермаса. Досліджували проблему авторитетних форм соціальних відносин й українські вчені — Г. Сковорода, В. Антонович, М. Драгоманов, М. Грушевський, М. Хвильовий, В. Липинський, Д. Донцов, І. Лисяк-Рудницький та інші.
Складність і багатоплановість проблеми, її міждисциплінарний характер зумовили виокремлення низки напрямів у цій галузі, зокрема в політологічному, соціологічному, етичному, соціально-психологічному аспектах. Останній репрезентований такими вченими, як Е. Фромм, Є. Ткачов, Б. Поршнєв, Ю. Неймер, М. Кушнарьов, К. Павлиця, Ю. Стьопкін, В. Андрущенко, Є. Головаха, В. Богданов та інші.
Отже, проблема авторитету означає її „одвічність”, просторово-часову сталість.
Авторитет учителя, як особливий вимір його морально-практичних вчинків, пов’язаний з властивостями, рисами самої особистості, її, зокрема, ціннісними орієнтаціями. Він окреслює той особливий, єдино можливий простір морально-практичних вчинків індивіда, де останній, власне, і життєдіє — відповідально чи безвідповідально.
Слушне судження, на нашу думку, висловив В. Богданов: „Поняття „авторитет” слугує ефективним методологічним інструментом аналізу і класифікації реальних і уявних авторитетів, розмежування авторитетності й авторитаризму, що уможливлює вибудовану ієрархію авторитетів, розкриття реальних механізмів створення й функціонування особистісних та суспільних авторитетів” [4]. Авторитет — соціальне утворення, яке базується на біосоціальній природі індивіда. За своєю субстанцією авторитет репрезентує певну систему соціальних відносин. „Авторитет — не просто відношення, а відношення відносин”, — підкреслює В.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Реферат на тему: Авторитет учителя: аналіз соціологічного дослідження

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок