Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Мотиви досягнення успіху та уникнення невдач як провідні в міжособистісній взаємодії підлітків

Мотиви досягнення успіху та уникнення невдач як провідні в міжособистісній взаємодії підлітків

Назва:
Мотиви досягнення успіху та уникнення невдач як провідні в міжособистісній взаємодії підлітків
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
3,24 KB
Завантажень:
497
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Реферат на тему:
Мотиви досягнення успіху та уникнення невдач як провідні в міжособистісній взаємодії підлітків


Важливою проблемою для підліткового віку є визначення структури мотиваційної сфери, якою керуються підлітки в практичній і в навчальній діяльності. Як відомо, що для підлітків характерна неврівноваженість психічних і нервових процесів, завищена самооцінка, бравада своїми особистісними якостями, завищене почуття дорослості, тому їм притаманні високі рівні прояву мотивів досягнення успіху і уникнення невдач любою ціною в міжособистісній взаємодії не тільки з однолітками, але й з дорослими. Тому ці види виявлених мотивів стають провідними в міжособистісній взаємодії, в процесі поводження підлітків, в спілкуванні з однолітками, в навчанні та в побутовому житті. Ця проблема мало вивчена і тому є актуальною і важливою для дослідження.
Психологічні особливості мотивації поводження підлітків вивчали Бессонова Т.П., Гурлєва Т.С., Ільїн Є.П., Шеффер Д. та інші, які виявили, що мотиви – це спонукання до діяльності, пов’язані з задоволенням потреб суб’єкта, сукупність зовнішніх та внутрішніх умов, які визначають його активність та спрямованість.
Гіпотеза дослідження полягала в припущенні про те, що для підліткового віку характерна ціла система різних мотивів міжособистісної взаємодії і поводження, але провідними на нашу думку виступають мотиви досягнення успіху та уникнення невдач, які характеризують завищену самооцінку підлітка, його рівень домагань та бажання отримувати більш високі досягнення в міжособистісних взаємовідносинах та спілкуванні.
Основні завдання дослідження полягали в вивченні мотиваційної сфери підлітків, проведенні порівняльного аналізу мотиваційної сфери підлітків з неблагополучних та благополучних сімей, виявленні особливостей мотивів досягнення успіху та уникнення невдач як провідних мотивів міжособистісної взаємодії підлітків. Застосовувались стандартизовані методики: методика діагностики особистості на мотивацію досягнення успіху та уникнення невдач (Т.Елерса); методика дослідження мотивації афіліації (А.Мехрабіана в модифікації М.М.Магомет-Елінова); методика виявлення мотиваційної структури навчальної діяльності підлітків (СеміченкоВ.А.).
Експериментальне дослідження проводилось у місті Слов’янську, в притулку для неповнолітніх. Досліджувалась підліткова група з 30 чоловік 14 – 15 років, серед яких 11 дівчат та 19 хлопців.
Також, з метою виявлення особливостей мотиваційної сфери підлітків з неблагополучних досліджуваними були учні загальноосвітньої школи №10 9 класу – 30 чоловік віком 14-15 років. За результатами опитування ми вважаємо цих дітей умовно з благополучних сімей.
В ході експериментального дослідження нами були отримані наступні дані. Мотивація досягнення успіху у 67% підлітків з неблагополучних сімей знаходиться на низькому рівні і лише 13% з них мають високий рівень. А у підлітків, які навчаються в загальноосвітній школі та виховуються в благополучних родинах, переважає в сукупності високий (27%) та середній (50%) рівень мотивації досягнення успіху. Ці дані свідчать про те, що більшість підлітків з благополучних сімей сумлінніше вчаться, ставлять перед собою високі цілі, наполегливо працюють, прагнучи отримати вагомі результати. І навпаки, підлітки з притулку, маючи переважно низький або середній рівень мотивації досягнення, байдужі до своїх успіхів, не схильні наполегливо працювати і досягають скромніших результатів у діяльності.
При дослідженні мотивації уникнення невдач було виявлено, що 80% підлітків з неблагополучних сімей мають високий рівень мотивації уникнення невдач, 10% – середній рівень і також лише 10% – низький рівень. А ось у підлітків зі школи переважає в цілому середній (57%) та низький (27%) рівень мотивації уникнення невдач, що означає їх прагнення до успіху. Тобто більшість підлітків з благополучних сімей ставлять перед собою мету і, незважаючи на труднощі, прагнуть її досягти.
У свою чергу, за допомогою методики дослідження мотивації афіліації була вивчена виразність двох узагальнених мотивів особистості у даної вибірки підлітків: прагнення до прийняття та страх відкидання.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Реферат на тему: Мотиви досягнення успіху та уникнення невдач як провідні в міжособистісній взаємодії підлітків

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок