Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Контрольна з загальної психології

Контрольна з загальної психології

Назва:
Контрольна з загальної психології
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
9,15 KB
Завантажень:
202
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Контрольна з загальної психології
1. В одному підрозділі 36 чоловік, в іншому – 41. У ході соціометрії з’ясувалося, що в першому підрозділі зроблено 36 взаємних виборів, а в другому – 20 (число обмежень дорівнювало 3):
1) які коефіцієнти взаємності в колективах двох підрозділів?
2) які психологічні факти варто врахувати, щоб зробити правильний висновок про рівень розвитку міжособистих стосунків у цих підрозділах?
Коефіцієнт взаємності (КВ) обчислюється за формулою:
В даному випадку загальна кількість виборів дорівнюватиме кількості чоловік у підрозділі (кожен член підрозділу зробив свій вибір); кількість взаємних виборів подана у завданні. Отже, визначаємо КВ для першого підрозділу:
КВ для другого підрозділу:
Отже, КВ для першого підрозділу дорівнює 1 (100%) – надзвичайно високий; КВ для другого підрозділу = 0,49 (49%) – високий.
Однак, для того щоб зробити правильний висновок про рівень розвитку міжособистих відносин у досліджуваних підрозділах слід врахувати такі факти як обґрунтованість вибору питання для соціометрії та обґрунтованість встановлення числа обмежень (соціометричного обмеження).
А) Обґрунтованість вибору питання для проведення соціометричного дослідження визначає відповідність питання меті дослідження (тому, який саме бік міжособистих відносин зацікавив дослідника – визначення неформального лідера; міжособисті стосунки під час здійснення професійної діяльності; спільного відпочинку тощо).
Так, наприклад, якщо особовому складу танкового підрозділу при проведенні соціометрії запропонувати відповісти на питання на зразок: “З ким би Ви хотіли бути в одному екіпажі?”, то це, вочевидь, спровокує максимальну кількість взаємних виборів (через обізнаність респондентів з професійними якостями колег, що вже створюють спільний з ними екіпаж та з огляду бажання дати щодо них лояльну відповідь). В той же час, якщо поставити інше запитання, наприклад: “З ким би Ви хотіли зустріти Новий рік?” – кількість взаємних виборів буде меншою.
Б) Обґрунтованість встановлення числа обмежень (соціометричного обмеження). Згідно з умовами завдання число обмежень дорівнює 3. В той же час необхідно зазначити, що таке соціометричне обмеження не узгоджується з чисельністю групи якщо виходити з формули залежності Морено-Дженінгса:
P(A) = d / (N-1),
де Р – ймовірність випадкової події (А) соціометричного вибору;
d – число обмежень
N – число членів групи.
Зазвичай Р(А) приймається в межах від 0,20 до 0,30. В даному ж випадку для другого підрозділу:
Р(А) = 3 / (41-1) = 0,075
Зменшення числа обмежень зменшує ймовірність випадкового вибору під час соціометрії, але одночасно знижує формальні показники згуртованості групи. Якщо ж визначати число обмежень виходячи з Р(А) = 0,20, його значення істотно збільшиться:
d = P(A) · (N-1) = 0,20 · (41-1) = 8
Аналогічно, при Р(А) = 0,30, d = 12.
Отже, для того, щоб зробити правильний висновок про рівень розвитку міжособистих стосунків в групі, потрібно визначити, чи правильно обране число обмежень. Так, для попереднього прикладу – комплектування екіпажів танкового підрозділу число обмежень 3 при проведенні соціометрії є обґрунтованим (в танковому екіпажі 3 чоловіка); якщо ж при проведенні соціометрії досліджувалися взаємні вибори при неформальному спілкуванні (спільний відпочинок, зустріч Нового року, відзначення дня народження тощо), число обмежень доцільніше було б встановити на рівні 8-12.
 
2. У чому полягає відмінність між мовленням людини та звуковою сигналізацією тварин?
Мова — головне надбання людства, каталізатор його удосконалювання. Вона робить доступними пізнанню не тільки ті об'єкти, що людина сприймає безпосередньо, тобто з якими відбувається реальна взаємодія. Мова дозволяє оперувати і з об'єктами, що людина взагалі не зустрічала раніше, тобто з об’єктами, які не входили в її індивідуальний досвід, а відомості про них набуті із загальнолюдського досвіду. Тому і говорять, що мова знаменує собою появу особливої форми відображення дійсності.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Контрольна з загальної психології

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок