Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Теорії життєвого шляху людини.

Теорії життєвого шляху людини.

Назва:
Теорії життєвого шляху людини.
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
17,51 KB
Завантажень:
365
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9 
Теорії життєвого шляху людини.
План
1. Онтогенез. Час життя. Життєвий цикл. Життєвий шлях.
2. Життєвий і творчий шлях.
3. Життя як переживання.
4. Життя, зосереджене в миттєвості.
5. Миттєвість, розширена до меж людського життя.
6. Життя як учинок, що здійснюється перманентно.
7. Завершеність життя ї природна смерть.
8. Рушійні сили життєвого шляху.
Розглядати особистість, не торкаючись її генезису, її руху від етапу до етапу, досить важко. Зрозуміти закономірності світобудови можливо лише у процесі перетворень, зародження нового і відмирання застарілого, віджилого. Розуміння розвитку як основного способу існування особистості передбачає розгляд останньої протягом усього її життя.
Серед піонерів, що започаткували психологічні дослідження проблеми життєвого шляху, слід назвати ПЖане. У книжці "Психологічна еволюція особистості" він намагався побачити людину в її реальних змінах у плині часу. Зіставляючи вікові фази і біографічні ступені життєвого шляху, Жане синтезував біологічний, психологічний та історичний час у єдину систему координат.
Жане вивчав також соціальну функцію пам'яті, доводячи, що буквальне, хронологічне відтворення у пам'яті послідовності і тривалості подій порушує нормальний перебіг психічних процесів у теперішньому часі, і це є психопатологією пам'яті. Події, котрі охоплюють тривалий хронологічний період життя у минулому, повинні бути "відредаговані" пам'яттю. Людина їх підсвідомо коригує, узагальнює. Ця ідея пізніше знайшла прихильників серед психологів психоаналітичного напряму.
Генетичний зв'язок між фазами життєвого циклу простежує Ш.Бюлер у праці "Життєвий шлях людини як психологічна проблема". Під її керівництвом вперше комплексно досліджувалась проблема життєвого шляху, було показано значення окремих факторів, фаз, структурно-динамічних особливостей індивіда у формуванні різних типів життєвих циклів. Вивчаючи велику кількість біографій, Бюлер зіставляла об'єктивний хід подій з історією творчої діяльності людини та віковими змінами в її світосприйнятті та світопере-живанні.
Бюлер розробила також вихідне уявлення про природжене прагнення людини до самоздійснення, що зумовлюється життєвими цілями та особистісними цінностями. Самоздійснення розглядається як підсумок життя в цілому, коли все, чого людина прагнула свідомо чи несвідомо, дістало адекватну реалізацію. Саме життєві цілі інтегрують особистість, їх реалізація сприяє розумінню загальних закономірностей життєвого шляху.
Бюлер підтримує ідею єдності, цілісності життєвого шляху, однак вважає, що кожна фаза розвитку має власні домінуючі тенденції та мотивації. Встановлюючи етапи життєвого шляху, вона підкреслює їх відносну незалежність від вікових періодів. Так, вік до 16-20 років узагалі розглядається за межами життєвого шляху, тому що у цей час створюються лише передумови самовизначення.
Перший етап охоплює вік від 16—20 до 25—30 років, коли здійснюється пошук самого себе, супутника життя. У мріях, надіях накреслюється ескіз подальшого руху. Вибір головних життєвих цілей, потяг до великих вчинків супроводжується драматичними шуканнями, самовипробуваннями у різних діяльностях.
Другий етап традиційно називають зрілістю, і він триває з 25—30 до 45-50 років. Це апогей життя, коли самоздійснення відбувається на основі реальних досягнень, праці за покликанням, що стабілізує ставлення до себе і оточення, до власного минулого і майбутнього.
Третій етаді, пов'язаний з інволюцією, починається у 45—50 років і закінчується у 65—70 років разом із завершенням професійної діяльності. Настають душевна криза як результат скорочення часової перспективи, передчуття неминучості кінця існування, болісні переживання, пов'язані з самотністю.
Після 70 років про чіткі життєві цілі вже не може бути мови, вважає Бюлер, і тому цей період практично виключається з контексту життєвого шляху. Існування стає все більш безперспективним, самовизначення завершується.
Людина може розвиватися як за біологічним (вітальним) типом, так і за психологічним.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9 Реферат на тему: Теорії життєвого шляху людини.

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок