Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Основні лінії розвитку соціальних здібностей в онтогенезі

Основні лінії розвитку соціальних здібностей в онтогенезі

Назва:
Основні лінії розвитку соціальних здібностей в онтогенезі
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
12,20 KB
Завантажень:
141
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 
Реферат на тему:
Основні лінії розвитку соціальних здібностей в онтогенезі


Складність і багатогранність функціонування сучасного суспільства як динамічного соціального організму, зростання темпів його трансформації обумовлюють гостру потребу розвитку потенціалу соціальних здібностей людини задля її ефективної соціальної адаптації та продуктивної самореалізації. Такі обставини підвищують науково-психологічний інтерес до цієї проблеми.
Емпірично-психологічне дослідження здібностей у зарубіжній науці пов’язане з іменами таких психологів, як Ф. Гальтон і В. Штерн, Е. Клапаред і А. Біне, Ч. Спірмен і Л. Терстоун, Дж. Гілфорд, Г. Гарднер, Р. Стернберг, Г. Айзенк та інші. Вони намагалися виявити сутність цієї особистісної властивості, її природу і детермінанти розвитку, розробити адекватні засоби діагностики, статистичного аналізу, визначити специфіку функціонування у зв’язку з різними формами та рівнями узагальненості людської активності. В процесі наукової розробки цих питань у проблематику особливого змісту виокремилися також і здібності соціальні (Ч. Хант, Г. Олпорт, Ед. Торндайк, Дж. Гілфорд, Г. Гарднер, Р. Дж. Стернберг).
Психологічним дослідженням здібностей присвятили чимало зусиль й українські та російські вчені, зокрема – Т. Артем’єва, Д. Богоявленська, О. Бодальов, Е. Борисова, Л. Венгер, Е. Голубєва, В. Дружинін, Е. Ільїн, З. Калмикова, В. Клименко, Е. Климов, А. Ковальов, В. Крутецький, Н. Лейтес, С. Максименко, С. Марков, Л. Мар’яненко, В. Моляко, К. Платонов, Я. Пономарьов, В. Рибалко, С. Рубінштейн, В. Роменець, Р. Семенова-Пономарьова, Б. Теплов, М. Холодна, В. Шадриков та інші. Наукові напрацювання декого з них (К. Абульханової, К. Акімової, Н. Ануфрієвої, Н. Амінова, О. Бодальова, Е. Борисової, Ю. Ємельянова, Л. Петровської, А. Южанінової) зачіпають важливі питання психології соціальних здібностей.
Постановка проблеми
Аналіз літератури засвідчує, що й досі не існує ґрунтовних комплексних психологічних досліджень з проблем структури, динаміки та чинників розвитку соціальних здібностей людини. Немає, відповідно, й загальної теорії цього психологічного феномена. Відтак необхідні ініціація й реалізація наукових розвідок з метою аналізу та узагальнення різнопланових напрацювань для подальшої концептуалізації, операціоналізації та емпіричної перевірки загальної концепції соціальних здібностей.
Програма емпіричного дослідження
Запропонована нами операціональна модель дослідження соціальних здібностей створена з урахуванням розуміння центральної ролі розвитку креативних і регулюючих властивостей в системі соціального потенціалу людини. Емпіричною базою її розробки стали соціально обдаровані індивіди з вираженим потенціалом соціально-креативних здібностей. Подальше дослідження їх особистісних властивостей дозволило фактологічно виявити основні потенціали соціальних здібностей людини, до яких слід віднести креативність у соціальній сфері, соціально-аналітичні властивості (соціальний інтелект) та соціальну чутливість (емоційний інтелект), здібності до домінування у спільноті або впливу на інших, а також психологічну зрілість як еквівалент суб’єктності особистості, свідчення наявності в неї розвинених регуляційних властивостей та просоціальних інтенцій.
З огляду на такі характеристики, програма дослідження розвитку соціальних властивостей особистості передбачала методичне забезпечення для діагностики: а) соціально-креативних здібностей особистості; б) її соціально-аналітичних властивостей; в) здатності до переживання, усвідомлення та вираження емоцій, управління сферою власного емоційного життя людини; г) її соціально-адаптивного потенціалу; д) групового визнання та лідерських властивостей; є) домінуючих особистісних настанов. Використовувались методики Дж. Гілфорда, С. Розенцвейга, С. Деллінгер, Дж. Морено.
На етапі підготовки методичного забезпечення програми дослідження було розроблено й апробовано методики діагностики соціально-креативного потенціалу та потенціалу емоційного самоусвідомлення особистості [2].

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 Реферат на тему: Основні лінії розвитку соціальних здібностей в онтогенезі

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок