Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Особливості самоконтролю у підлітків в процесі спілкування

Особливості самоконтролю у підлітків в процесі спілкування

Назва:
Особливості самоконтролю у підлітків в процесі спілкування
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
4,55 KB
Завантажень:
254
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему:
Особливості самоконтролю у підлітків в процесі спілкування


Проблема спілкування в підлітковому віці займає важливе місце в системі засобів, які впливають на розвиток властивостей особистості, її пізнавальної діяльності, емоційно-вольової сфери, індивідуально-типологічних якостей. Наряду з іншими  особистісними властивостями самоконтроль як вольова  риса особистості характеризується досить високим рівнем розвитку самосвідомості і пов'язана з контролем не тільки своєї поведінки, але й емоцій, думок. Оскільки в підлітків самосвідомість  ще сформована  не в повній мірі, то і самоконтроль не завжди здійснюється не тільки у внутрішньому плані, але і в зовнішній поведінці.
Підлітки характеризуються  неврівноваженістю, домінуванням процесу збудження, безконтрольністю. Така форма поведінки може закріпитись і дати в подальшому негативні наслідки.
В нашому дослідженні ми виходили з припущення про те, що особливий вплив  на розвиток самосвідомості підлітка, його самоконтролю здійснює спілкування з дорослими, в процесі якого важливо сформувати механізми саморегуляції та самоконтролю поведінки , емоцій, думок підлітків, допомогти привести в порядок свою психічну діяльність, збалансувати процеси збудження та  гальмування, розвинути стриманість, витримку, самоконтроль, врівноваженість, щоб думки передували формам поведінки, обмірковування  вчинків, послідовність дій, слів, які підліток хоче висловити тощо.
Так, дослідження М.Й. Боришевського, О. Ф. Бондаренка, В.А. Іванникова,  Г.С. Нікіфорова показують, що самоконтроль, як вольова риса особистості поступово самовдосконалюється  в поведінці і діяльності при наявності адекватної самооцінки, низької тривожності, але підлітку необхідно допомогти сформувати в собі механізми самоконтролю, витримки. Претензії підлітка на своє виняткове становище серед інших заважають розвиватись механізмам самоконтролю.
Таким чином, для їх розвитку необхідно привести самооцінку підлітка в адекватне положення, знизити його особистісну тривожність і тим самим сприяти розвитку  контрольних механізмів в поведінці і в діяльності, зокрема в процесах спілкування з іншими людьми.
Так, дослідження  процесів спілкування показали, що в онтогенезі, як відмічали Д.Б. Ельконін, М.І. Лісіна, існують чотири форми спілкування, які змінюються протягом життя: ситуативно-особистісне спілкування, ситуативно-ділове спілкування,  позаситуативно - пізнавальне спілкування,  позаситуативно - особистісне спілкування. Так, як в підлітковому віці  з'являється прагнення до незалежності, самостійності, намагання відсторонитись від контролю і впливу дорослих, то поведінка і діяльність  підлітка  можуть бути не передбачувані. Однією з особливостей спілкування в підлітковому віці, як зазначають Реан А.А.,  Коломінський Я.Л., є те, що  підлітки більше спілкуються з ровесниками, ніж з дорослими чи батьками. У підлітків велика потреба в неформальному, нерегламентованому спілкуванні, більша ніж з батьками. Так, за даними вказаних авторів спілкування з матір'ю  31%, з батьком лише 9% опитуваних. Це свідчить про те, що позаситуативно - особистісне  спілкування є найбільш важливим і характерним для підлітків і в ньому вони почувають себе невимушено і розкуто, але необхідно формувати  і інші форми спілкування, оскільки вони важливі для особистісного розвитку пізнавальної сфери, вміння діяти в соціумі.
В нашому дослідженні  були поставлені  завдання - виявити  особливості самоконтролю підлітків в процесі різних видів спілкування та їх форм, які були вказані вище, сформувати механізми контролю своєї поведінки в процесі спілкування в різних ситуаціях діяльності.
Для діагностики рівня самоконтролю в спілкуванні застосовувалась  методика М. Снайдера, в якій визначались рівні комунікативного контролю (високий, середній, низький) та методика дослідження особливостей спілкування Е. М. Павлютенкова за допомогою якої з'ясовувалась  потреба підлітка в спілкуванні, виваженість, витримка в  спілкуванні, стійкість в спілкуванні, легкість та невимушеність в спілкуванні, широта діапазону спілкування, інтегральність у спілкуванні.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Особливості самоконтролю у підлітків в процесі спілкування

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок