Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Феномен вибору в контексті соціальної поведінки

Феномен вибору в контексті соціальної поведінки

Назва:
Феномен вибору в контексті соціальної поведінки
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
14,50 KB
Завантажень:
122
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 
Реферат на тему:
Феномен вибору в контексті соціальної поведінки


Термін „вибір” є одним із широко вживаних у людинознавчих текстах різних жанрів – публіцистичних, художніх, філософських, спеціально-наукових (зокрема – психологічних, соціологічних, політологічних). Актам вибору, здійснюваним людьми у тих чи тих обставинах, присвячено безліч публікацій; навколо цих актів, їх розуміння й оцінки точиться чимало наукових, етичних, політичних дискусій. Водночас ні значення терміна „вибір”, ні психологічний зміст феномена вибору, як правило, чітко не окреслюються, що негативно позначається на плідності дискусій і ускладнює розв’язання численних дослідницьких і практичних проблем, пов’язаних із актами вибору.
На подолання вказаних труднощів спрямовується ця стаття.
Зазначу одразу, що труднощі мають не тільки логіко-термінологічні, а й, мабуть, первинні щодо них методологічні джерела (див. також [2]). На заваді плідному дослідженню вибору стало, як це нерідко буває, надмірне захоплення цим поняттям. За словами В. Кудрявцева, „ідея вибору, вкорінена у європейській культурі, з часом набула рис загальногуманітарного догмату, до того ж захищеного авторитетними оцінками багатьох знаних мислителів” [8, с. 18]. Такий підхід до поняття вибору (найбільш характерний для екзистенціалістського напряму у філософії та психології) знайшов вияв: по-перше, у надмірній універсалізації (занадто широкому трактуванні) вказаного поняття; по-друге, у дещо гіпертрофованому оцінюванні місця виборів у людському житті (яке прихильники такого підходу схильні зводити до послідовності здійснюваних людиною виборів); по-третє, у невиправданій абсолютизації (за рахунок інших тлумачень людської свободи) її тлумачення як свободи вибору (при цьому мають на увазі й зовнішню свободу, інтерпретуючи її як надання людині можливості вибору, і внутрішню, особистісну свободу, що постає здатністю людини здійснювати цей вибір).
Це тлумачення є, поза будь-яким сумнівом, важливим, але частковим, а не всезагальним. Утім, плутанина зумовлюється тут вищезгаданою надмірною універсалізацією поняття „вибір”; конкретніше - поширеним вживанням словосполучення „особистісний вибір” у неспецифічному сенсі, зокрема для опису визначення людиною спрямованості власного життя. Тим часом, рішення людини з цієї нагоди, яке має відкрити перед нею (а іноді, завдяки цьому, й перед суспільством) принципово нові перспективи, або дати їй порятунок у важкій, мало не безнадійній ситуації, або узгодити ціннісно значимі для неї вимоги, що спочатку видаються несумісними, – принципово не зводиться до вибору у строгому сенсі (тобто між визначеними альтернативами), а потребує творчості. Тож, мабуть, у таких контекстах більш слушно говорити не про „особистісний вибір”, а про особистісне самовизначення та про вузлові моменти у цьому процесі – акти прийняття стратегічних життєвих рішень. „Що являє собою, – резонно запитує В. Кудрявцев, – той тип вибору, до якого звичайно прикладаються епітети „відповідальний”, „свідомий”, „рефлексивний”? А, може, вибір – це всього лише доступний спостереженню результуючий акт напруженої духовної роботи, і тільки щодо неї в цілому правомірно використовувати названі епітети?” [8, с. 19].
Слід рахуватися з результатами філософського та психологічного аналізу, згідно з якими є хибним „ототожнення свободи з можливістю вибору” [13, с. 144]; свобода особи є свободою не лише вибору, а й творчості [21], і внутрішньо вільна людина прагне до творчості як до „конструктивної альтернативи самому виборові” [8, c. 28]. До речі, ці ідеї починає освоювати сьогоденна політична публіцистика. Читаємо в газеті: „Адже свобода, якщо вже про неї говорити, полягає не в присутності вибору, а в можливості цей вибір ігнорувати…” [6]. Звичайно, це сказано неточно: у можливості вибору безумовно міститься свобода, але „можливість цей вибір ігнорувати” додає більше свободи.
Розглядаючи проблему в культурологічному плані, слід визнати важливість вибору як однієї з культурних парадигм людської діяльності й водночас вказати на небезпеки, пов’язані з її абсолютизацією.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 Реферат на тему: Феномен вибору в контексті соціальної поведінки

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок