Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Психологія в "новому синтетичному людинознавстві". Людина як суб'єкт діяльності.Б. Г. Ананьєв (1907 — 1971)

Психологія в "новому синтетичному людинознавстві". Людина як суб'єкт діяльності.Б. Г. Ананьєв (1907 — 1971)

Назва:
Психологія в "новому синтетичному людинознавстві". Людина як суб'єкт діяльності.Б. Г. Ананьєв (1907 — 1971)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
18,89 KB
Завантажень:
442
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 
РЕФЕРАТ
на тему:
Психологія в "новому синтетичному людинознавстві". Людина як суб'єкт діяльності.
Б. Г. Ананьєв (1907 — 1971)


Проблема людини, що перебуває в світі у формі "внутрі-буття" (С.Л.Рубінштейн), повертає психологів у напрямі подолання суто гносео-логічного тлумачення психічного та розкриття його онтологічного аспекту. Це суттєво доповнило та уточнило центральний пункт психології — вчення про природу психічного.
Така постановка проблеми людини вже вказує на розширення її змісту, але ще залишає нас у рамках психології з наміром не втрачати її спе-цифічний предмет. Специфіка останнього визначається по суті на основі його кореляцій з іншими галузями всезагального знання про людину. Пов-нота і внутрішній зв'язок цього знання передбачають у ньому чільне місце для психології. Але для такої дисципліни, як "людинознавство", базова опо-ра визначатиметься з урахуванням кореляцій з науками, які вже виходять за межі людинознавства.
Не слід думати, що тільки з середини XX століття виникла необхідність поставити проблему людини як загальну для всієї сучасної науки. Так було з давніх-давен. Але саме бурхливе становлення "науково-технічної рево-люції", хоч би як це здавалося парадоксальним, свідомо чи несвідомо ста-вить проблему людини в центр усіх наукових знань як фактор, що визначає інтелектуалізацію, або олюднення, науки і техніки, які всебічно моделюють людську істоту.
На цей бік справи особливу увагу звернув Б.Г.Ананьєв. На його думку, психологія має стати знаряддям зв'язку між усіма галузями пізнання люди-ни, засобом об'єднання різних розділів природознавства і суспільних наук у "новому синтетичному людинознавстві". Інтеграцію цих наук він сполу-чає з дальшим розвитком їхньої спеціалізації і визначає насамперед прогре-сом філософського вчення про людину.
Ананьєв відкидає спроби примирення з ідеєю необхідності існування "двох психологій" — описової та пояснювальної. "Проміжний" статус психології він розцінює як аномалію наукового пізнання, хоча, з іншого боку, вона обертається принциповими вигодами для всієї сучасної науки. "Об'єднання природознавства та історії, — зазначає Ананьєв, — відбувається великою мірою на базі психології, своєрідність якої полягає в тому, що людина, яку вона вивчає як суб'єкт, може бути зрозумілою як осо-бистість та індивід (цілісний організм) одночасно. Більше того, психо-логічне пізнання людини стає в сучасних умовах однією із загальних мо-делей людинознавства, оскільки дослідження багатоманітних відношень людини до світу неможливе без дослідження її складної структури, а цю структуру не можна зрозуміти поза системою відношень людини до суспільства і природи, ланкою яких вона є".
Вихідний пункт людинознавства Ананьєв формулює як матеріаліст-сенсуаліст. Услід за Рубінштейном, він по суті апологізує чуттєвість, при-свячуючи проблемам останньої значну кількість фундаментальних творів. Чуттєвість тут мислиться не в ізольованому від інших психічних якостей бутті, а як вихідний пункт становлення психічного в цілому.
Дослідження, проведені Ананьєвим, свідчать про високу кореляцію та сполучність багатьох сенсорних систем, що виявляється в цілісності сен-сорного розвитку людини. Ананьєв показує існування не тільки часових, а й постійних міжаналізаторних зв'язків, що виступають результатом філогенетичних пристосувань комплексів аналізаторів до основних форм речовини, енергії, інформації.
Разом з цим сенсорна організація людини належить до найбільш ва-жливих проявів її історичної природи. Генетичним початком розгалужених сенсорних ланцюгів виступають тактильні функції, а їхнім всезагальним ефектом — зорове сприймання. До таких ланцюгів Ананьєв відносить: 1) тактильно-вібраційно-слухові; 2) тактильно-кінетичні; 3) тактильно-температурно-больові; 4) тактильно-смако-нюхові, інтероцептивні. Він уявляє їх як потоки різноманітної інформації про зовнішнє і внутрішнє се-редовище. Ці потоки немовби сходяться в зорових, кінестетичних та гравітаційних вузлах єдиної сенсорної організації людини.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 Реферат на тему: Психологія в "новому синтетичному людинознавстві". Людина як суб'єкт діяльності.Б. Г. Ананьєв (1907 — 1971)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок