Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Біологічні корені творчості. Г. Гутман

Біологічні корені творчості. Г. Гутман

Назва:
Біологічні корені творчості. Г. Гутман
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
3,39 KB
Завантажень:
285
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
РЕФЕРАТ
На тему:
Біологічні корені творчості. Г. Гутман


Біологізаторський вихід за межі інтелектуалізму у визначенні творчості наявний у дослідженні Герберта Гутмана "Біологічні корені творчості". Як сферу прояву творчої активності він бере спочатку процес життя, а потім і космічний процес. Творча активність людини має корені в загаль-ному життєвому принципі самодуплікації, що означає самотворення, самовідтворення, а також подвоєння, розмноження і т. ін.
Людська творчість визначається як вираження біологічної творчості на поведінковому рівні і включає перетворення тілесної організації в ор-ганізовані розумові процеси (''екстраверсія соми у психіку"). Людська творчість як власне втілення репрезентує вищий рівень вияву принципу самодуплікації, який почав свій еволюційний шлях з активності молекули ДНК. У цьому процесі самопроекція означає дещо більше, ніж само-дуплікацію. Вона становить самотрансформацію, включаючи також збільшення, розширення. Різні продукти творчості постають як зовнішнє вираження окремих сторін людської природи: знаряддя і машини — тілесної організації, різні прилади — органів чуття і нервової системи, мис-тецтво — перцептивних образів, музика — емоцій, мова — поняттєвої діяльності, соціальна структура — функціональної структури як цілого.
Включаючи в себе процеси перетворення, кількісні та якісні зміни, твор-ча активність, за Гутманом, є формою самоекспансії. Людина не тільки створює свій зовнішній світ у рамках суб'єктивно-образної діяльності, а й утілює ці образи в життєво-реальну форму.
Інтелект людини, породжений єдністю всіх функціональних структур організму, виражає загальну цілісність останнього. Інтелект використовує конструктивні енергії та прагнення організму, які сприяють саморозвиткові цілого. Сфера підсвідомого у цьому процесі виступає як посередник між психікою та сомою. Творчість, таким чином, залежить від системи ко-мунікацій в організмі, починаючи від рівня ДНК-молекули аж до свідомого інтелекту. Створений людиною світ культури, цивілізації тлумачиться Гут-маном у цілому як перехід внутрішнього у зовнішнє, як процес екстраверсії, що приводить людину до розширення її самості.
Але Гутман іде ще далі, переносячи поняття творчості на космічні про-цеси, які керуються принципом періодичності. Циклічний процес відтворює себе знову і знову. Він є основою не тільки живого, а й неживого світу. Цикли життя і смерті, запліднення та плодоносіння тощо пов'язані з циклічними подіями нашої планетної системи. Таким чином, за Гутманом, життя може бути зрозуміле як унікальне використання принципу періодичності, який перетворюється в принцип самовідтворення — основу всіх творчих процесів. Завдяки творчості життя використовує космічні принципи, розгортаючи міріади власних варіацій.
У творчій активності людина екстравертує спот біологічну природу. Пов'язана своєю матеріальною основою з неживим космосом, людина має можливість брати участь в процесах цього космосу. Це і є реалізацією таких відношень, які надають найглибшого значення інсайту, сформульованому Протагором у словах: "Людина є мірою всіх речей".
У теорії самовідтворення Гутман робить спробу показати корені твор-чості у зв'язку двох сторін людської природи — матеріальної та ідеальної. Ця ідея заслуговує на увагу, проте має бути конкретизованою.
Проте широкий набір філософсько-біологічної, а потім і "космічної" термінології не врятовує теорію Гутмана від порожньої абстрактності. Якщо інтелектуалістична теорія не доходить до проблем власне творчості, то біологічна теорія переступає будь-які пороги творчості, її предмет стає дуже розпливчастим і розпорошується космічним пилом у просторі.
Будь-які спроби розширити предмет творчості до меж еволюційного процесу і тим більше — до меж космічних перетворень є лише термінологічною грою. Невже творчість може бути предметом механіки. астрономії, фізики, хімії, біології і т. д.? Сказати, що утворення води на ос-нові сполучення кисню та водню є творчим процесом, означає не сказати нічого.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Реферат на тему: Біологічні корені творчості. Г. Гутман

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок