Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Психологія "другої та першої статі".Моє буття у зв'язку з буттям іншого.С. де Бовуар (1908 —1986)

Психологія "другої та першої статі".Моє буття у зв'язку з буттям іншого.С. де Бовуар (1908 —1986)

Назва:
Психологія "другої та першої статі".Моє буття у зв'язку з буттям іншого.С. де Бовуар (1908 —1986)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,61 KB
Завантажень:
456
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
РЕФЕРАТ
На тему:
Психологія "другої та першої статі".
Моє буття у зв'язку з буттям іншого.
С. де Бовуар (1908 —1986)


Своєрідний внесок французької письменниці й філософа Сімопи де Бовуар, дружини Ж.П.Сартра, у розвиток екзистеціальної психології полягає насамперед у висвітленні взаємостосунків чоловіка і жінки з певною науко-во-популярною відвертістю.
Статеве визначення людини розкрито у творах Бовуар досить усебічно: в плані історичної психології, психології вікової, індивідуальної, особистості, психології творчості і т.д. її перу належать автобіографічні твори: ''Мемуари гарно вихованої дівчини" (1958), ''Сила зрілості" (1961), "Сила речей" (1963), "Душа легше смерті" (1964), але найбільший інтерес становить психологічне дослідження "Друга стать " (1944).
Бовуар аналізує взаємозв'язок статей, використовуючи і критично обмірковуючи підходи психоаналітичні, структурно-антропологічні та ін.· Вона дає своє оригінальне тлумачення суперечності жіночого існування — природного та особистісного — на ґрунті моралі екзистенціалізму. Аналізується протиставлення жіночого і чоловічого. "Вона" історично вис-тупає як "інше", а "він" як суб'єкт та абсолютне число. Мабуть, у з'ясуванні історично складених стосунків, і на це звертає увагу Бовуар, суттєво допо-магає розгортання теми "Пан і Раб" у "Феноменології духу" Гегеля.
У зв'язку з цим слід було б поставити більш точно питання про взаємозалежність у відношеннях чоловіка і жінки, про характер пізнання однієї статі іншою, про їхню реальну взаємодію на різних рівнях стосунків. Гегель зазначав, що існує серйозна діалектика у відношеннях між Паном і Рабом: як раби залежать від панів, так і пани залежать від рабів, адже ос-танні створюють для них умови життя не тільки матеріального, а й ідеального змісту. Цю тему порушує і Бовуар, але робить наголос більше на залежності жіночої статі від чоловічої, не вбачаючи того, що характер жи-вої взаємозалежності завжди позначається діалектичним зв'язком.
Чоловік має більшу фізичну силу, жінки — більше краси, умовно ка-жучи, фізичної. Характер поневолення однієї статі іншою має ці дві підстави — фізичну силу і фізичну красу. Тому однобічно говорити про характер поневолення жінки чоловіком немає підстав, адже сам поневолю-вач є поневоленим поневолювати, тобто перебуває у рабстві. Пан, який по-неволює, зосереджує на цьому поневоленні всю свою психіку і сам є поне-воленим.
Бовуар подає енциклопедичний огляд та аналіз відношень чоловіка і жінки — від ідеальних до суто тілесних, від біологічного тлумачення до психічного й філософського. Вона висвітлює історичну психологію, акмеологію та екзистенціальну філософію цього питання. І хоч насамперед її цікавить доля жінки в історично-суспільному плані, у всебічному розгляді цього питання вона зачіпає й чоловічу стать, а головне — різнобічність сто-сунків між статями. Розкриваються найголовніші рівні цих стосунків, що з'ясовується на цілому каскаді цінностей, які уособлюють дві статі.
Сувору теорію у всеозброєнні діалектичного методу Бовуар органічно поєднує з художнім викладом проблеми. Це своєрідна риса екзи-стенціального психолога, а не просто популяризатора загальних положень.
Ідея краси обох статей передбачає ідею всезагального, особливого та одиничного, яке є індивідуально-неповторним. Через це останнє "просвічується" всєзагальна природа ідеалу краси, що має трансценден-тальний характер. Любов є і способом, і смислом визнання іншого. Предмет любові є саме Інше. Воно протистоїть закоханому суб'єктові і ра-зом з тим прагне злитися з ним. Це протистояння спрямоване проти зник-нення сил індивідуальності в іншому. Отже, в любові постають дві ґрун-товні тенденції: самозаперечення і зникнення в іншому та відстоювання своєї самості саме в екзистенціальному смислі. Це є головною супере-чністю любові і разом з тим — моделлю буття взагалі.
Саме любов розкриває всю драматургію людського буття, яка вип-ливає із необхідності бути самим собою в самодостатньому існуванні. Однак тут постає підсвідоме усвідомлення того, що бути самим собою, перебувати в індивідуальній самодостатності неможливо, ущербно.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Психологія "другої та першої статі".Моє буття у зв'язку з буттям іншого.С. де Бовуар (1908 —1986)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок