Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Я-концепція як складова професійної свідомості психологів.

Я-концепція як складова професійної свідомості психологів.

Назва:
Я-концепція як складова професійної свідомості психологів.
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
7,07 KB
Завантажень:
376
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему:
Я-концепція як складова професійної свідомості психологів.
 


Гуманістична парадигма, яка охоплює усі сфери сучасного суспільного життя, вимагає від психолога-консультанта особистісно-орієнтованого підходу до клієнта, що включає в себе настанову на безумовне сприйняття особистості, довірливе спілкування з нею, бажання допомогти успішному виявленню її творчих здібностей, вирішити внутрішні конфлікти тощо.
Здійснення означеного підходу можливе лише за умови, що психолог сам володіє певними якостями, які допомагають йому якомога ефективніше здійснювати гуманістичну парадигму: емпатією, професійною рефлексією, творчим мисленням тощо.
Існує багато досліджень, які порушують проблему необхідних особистісних рис практичного психолога (В. Панок, Н. Пов’якель, Л. Уманець, Н. Чепелєва, Є. Чорний та інші). Автори виділяють такі риси, як: професійна рефлексія (Н. Пов’якель), здатність до самоуправління (Ю. Долинська), “конгруентність” (О. Осадько), професійний світогляд (О. Донцов), професійна компетентність (Н. Чепелєва, Н. Пов’якель) тощо. З’ясовується, що проблема формування професійної Я-концепції майбутніх психологів як центральної складової професійної самосвідомості досі ще не ставилася. Тому завданням нашого дослідження було визначити структуру та властивості професійної Я-концепції психологів та її місце у структурі професійної самосвідомості.
Існує кілька теоретичних шкіл і кожна з них по-різному підходить до визначення Я-концепції.
У. Джеймс першим з психологів почав розробляти проблематику Я- концепції. Глобальне особистісне Я (Self) він розглядає як первинне утворення, в якому поєднується Я-усвідомлююче (I) і Я-як об’єкт (Me). Це дві сторони одного цілого, вони завжди існують узгоджено. Одна з них являє собою чистий досвід (Я-усвідомлююче), а друга – зміст цього досвіду (Я-як об’єкт). На думку вченого, Я-як об’єкт охоплює все, що можна назвати своїм. За цим критерієм він виділяє чотири складові: духовне Я, матеріальне Я, соціальне Я та фізичне Я [2].
Символічний інтеракціонізм спирається на три основні посилання. По-перше, люди реагують на оточуюче середовище залежно від тих значень, якими вони наділяють елементи свого оточення. По-друге, ці значення є продуктом соціальної взаємодії. І, нарешті, по-третє, ці соціокультурні значення піддаються змінам у результаті індивідуального сприйняття в рамках такої взаємодії.
Можна відзначити, що головним орієнтиром для Я-концепції є “Я” іншої людини, тобто уявлення індивіда про те, що думають про нього інші. Як неодноразово було показано, “Я – яким – мене – бачать – інші“ і “Я – яким – я – сам – себе – бачу” дуже подібні за своїм змістом. 1912 року Ч. Кулі запропонував теорію “дзеркального Я”, стверджуючи, що уявлення індивіда про те, як його оцінюють інші, суттєво впливає на його Я-концепцію.
М. Мід вважав, що “Ме” утворює засвоєні людиною установки (значення і цінності), а “І” – це те, як людина в якості суб’єкта психічної діяльності спонтанно сприймає ту частину свого “Я”, яка визначена як “Ме”. Сукупність “І” і “Ме” утворює інтегральне “Я” (Self).
Р. Бернс, засновник інтегрально-інтеракціоналістичного підходу, розглядав Я-концепцію як сукупність установок, спрямованих на себе. Він також виділив три складові Я-концепції: уявлення індивіда про самого себе, афективна оцінка цього уявлення, яка може мати різну інтенсивність, оскільки конкретні риси образу Я можуть викликати більш чи менш сильні емоції, пов’язані з їх сприйняттям чи осудженням, та конкретні дії, які можуть бути викликані образом Я та самооцінкою. Ці настанови можуть мати також різні ракурси та модальності: 1) Реальне “Я” – установки, пов’язані з тим, як індивід сприймає свої актуальні здібності, ролі, свій статус, тобто його уявлення про те, яким він є насправді. 2) Дзеркальне “Я” (соціальне) – установки, пов’язані з уявленнями індивіда про те, як його бачать інші.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Я-концепція як складова професійної свідомості психологів.

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок