Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Психологічні особливості особистості неповнолітнього правопорушника

Психологічні особливості особистості неповнолітнього правопорушника

Назва:
Психологічні особливості особистості неповнолітнього правопорушника
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,38 KB
Завантажень:
215
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему:
Психологічні особливості особистості неповнолітнього правопорушника


Напружена, нестійка соціальна та економічна ситуація, яка склалася в даний час в Україні, зумовлює ріст різних відхилень в особистісному розвитку і поведінці дітей. Серед них особливу увагу і тривогу викликають не лише прогресуюча відчуженість, а й підвищена тривожність, цинізм, жорстокість, агресивність. Найбільш гостро цей процес проявляється на межі переходу дитини з дитинства у доросле життя – підлітковий вік. Тому головним завданням є виділення тих психологічних відмінностей, які б характеризували особистість правопорушника (злочинця) і законослухняну людину.
Порівняльне психологічне і соціологічне дослідження особистості злочинців і законослухняних громадян дозволило зробити ряд важливих висновків про особливості особистості неповнолітнього злочинця. Слід зазначити, що це особистість зі значно вищим рівнем тривожності і, як наслідок, невпевненості в собі, імпульсивності й агресивності; значній відчуженості від суспільних цінностей і соціально спілкування. Висока чутливість веде до того, що ці особи в міжособистісних стосунках схильні вирішувати всі конфлікти силовим шляхом. Для неповнолітніх злочинців характерним є низький рівень соціальної адаптації, і, навпаки, високий ступінь відчуження від важливих малих соціальних груп (родина, однокласники, друзі і т.д.). Такі підлітки менш ввічливі і справедливі у стосунках з однолітками і однокласниками, меншою мірою відчувають свою відповідальність, імпульсивність. Вони розсіяні, ненаполегливі у навчанні і виявляють більший антагонізм до контролю.
Коли йде перехід з дитячого світу в дорослий, підліток не належить повністю ні до першого, ні до другого. Вони являють собою «третій світ». Ця особливість його соціальної ситуації і життєвого світу виявляється й у його психіці, для якої типовими є внутрішні протиріччя, агресивність, схильність приймати крайні позиції і точки зору. Ця напруга і конфліктність тим більша, чим різкіші відмінності між світом дитинства і світом дорослості[3,4,5].
Радянський психолог Л.Виготський ще в 1920-х роках зазначав, що в психології даного віку значно більше загальних теорій чим твердо встановлених фактів.
Найважливішими процесами перехідного віку К.Левін вважає розширення життєвого досвіду особистості, кола його спілкування, груп приналежності, на яку він орієнтований, так як поведінка підлітка визначається насамперед його маргінальністю, невизначеністю його положення. Левін виходив з того, що людська поведінка виступає функцією особистості, з одного боку, а з іншого – навколишнє середовище. Властивості особистості і середовища взаємозалежні.
Критичним фактором виступає також повна зневага до виховання дітей. Відсутність контролю з боку батьків найчастіше призводила до розвитку злочинних нахилів у них.
Нерідко і самі батьки бувають притягнуті до судової відповідальності. Наприклад, в одному дослідженні було виявлено, що в 39% хлопчиків, що стали малолітніми злочинцями, батьки також були злочинцями і лише в 16% батьків не притягувалися до судової відповідальності.
Перед підлітком завжди стоїть проблема соціального й особистісного самовизначення. Домагаючись розширення своїх прав, старшокласники нерідко висувають завищені вимоги, у тому числі і матеріальні, а ріст самостійності обмежує функції батьківської влади.
Проведені дослідження показали, що матеріальні труднощі є однією з найважливіших причин здійснення злочинів, а особливо за умови нерівномірного розподілу матеріальних ресурсів. Це виникає через підвищену мобільність суспільства, яке в свою чергу змушує змінювати сімейний статут, формувати нові традиції і т.д.
У середовищі неповнолітніх в останній час поширюються нові злочини, які раніше були притаманні лише дорослим. До них відносяться: торгівля наркотиками, розбійні напади на підприємців, комп’ютерні злочини, рекет в своєму середовищі та ін. Злочинність здебільшого стає груповою і джерела її часто лежать саме в бездоглянутості вуличних компаній, лідерами якої стають „важкі” підлітки чи дорослі правопорушники.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Психологічні особливості особистості неповнолітнього правопорушника

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок