Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Категоріальний апарат досліджень перебігу життя людини

Категоріальний апарат досліджень перебігу життя людини

Назва:
Категоріальний апарат досліджень перебігу життя людини
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
9,49 KB
Завантажень:
434
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему:
Категоріальний апарат досліджень перебігу життя людини


У статті представлено аналіз становлення категоріального апарату психології, яким оперують науковці у дослідженнях перебігу людського життя. Наголошується, що існує неспорідненість багатьох з цих категорій, а це призводить до появи багатомірності дефініцій у їхньому застосуванні.
Будь-яке явище найдосконаліше пізнається в динаміці його розвитку. Саме тому ще в період становлення психології як науки були спроби вивчати особливості зміни психіки людини. Перші розробки категорії “розвитку” здійснювалися в межах різних філософських напрямків: ідеалісти розглядали розвиток як замкнутий саморух ідеї; дуалісти занадто розлучили психічне й тілесне, у результаті чого простежити взаємний генезис цих понять, як виявилося, було неможливо; механістичні “моделі” розвитку поведінки людини, побудовані за схемою “стимул – реакція”, відбивають лише кількісне зростання навичок, а не якісні зміни самої поведінки [4]. Така методологічна розрізненість відносно категорії “розвиток”, дефініція якої розкривалася, передусім, як психічний розвиток, збереглася й до нашого часу.
До того ж у ХІХ сторіччі до вивчення цієї проблеми вчені внесли принцип історичності. Тобто, історичний час став розглядатися одним із чинників людського розвитку. Відтак робили висновок, що об’єктивна соціально-економічна різниця між подіями в ході історичного розвитку визначає різницю між поколіннями людей. Зазначалося, що вікова мінливість індивідів одного й того ж хронологічного та біологічного віку у різних поколіннях обумовлюється соціально-історичними, а не біологічними (генотипічними) причинами. Крім того, порівняльно-статистичний аналіз біографічних дат і подій виявляє наявність складних перетинів біологічного та історичного часу в житті людини [2]. Відтак, розвиток психіки людини, крім біологічного субстрату, набув конкретно-історичного характеру, тобто: дитина народжується природною істотою, потенційно здатною перетворитися на суспільну істоту [4].
Саме ця особливість людської психіки – “потенційна здатність до перетворення” – і стала засадничою у процесі вивчення становлення людини не через її психічний розвиток, а через її “самостійний рух по життю”, який відбувається на основі “індивідуальних та суспільних принципів побудови життєвого шляху” [8].
Визначення цих “принципів побудови життєвого шляху” залежить, перш за все, від суспільно-економічної формації. Зокрема, у прадавні часи життя сприймалося відповідно до цілісного образу світу, втіленого у міфі. Усі періоди людського буття були „вплетені” до ритуалів та їм підпорядковувалися. Ритуали визначалися міфами, які, в свою чергу, підтримували зв’язок архаїчної людини з ритмом космосу. Тобто, людина наділяла природу тими ж властивостями, які були притаманні їй самій, і, відповідно, не відокремлювала себе від природи, підпорядковувалась її законам. Тому час для архаїчної людини мав циклічну модель, оскільки усе в природі живе за принципом циклу, спадкоємності (змінюються пори року, темний і світлий час доби і так далі) [10].
В античності вважали, що життєвий шлях залежить від долі. Ідея циклічного часу збереглася, але не в значенні спадкоємності, а в тому розумінні, що космос, єдиний та живий, є вічним кругообігом речовин. Життя, отже, регламентувалося не ритуалами, а надприродними силами.
У Стародавньому Римі життя підпорядковувалося ще одному “надприродному” чинникові: перебіг його поєднували з громадським життям, тобто людина вступала в той чи інший період життя відповідно до тих суспільних обов‘язків, які покладалися на неї (“юнак” – це той, хто готовий виступати на Форумі, його вік може бути і 18, і 24, і 36 років) [10].
У феодальну добу життєвий шлях визначався заздалегідь, як запрограмоване покликання. Він був індивідуалізованим, але не самостійним, і змінити його можна було тільки за умови переходу людини до іншого суспільного стану [8]. В цілому життя трактувалося як один із показників таємничих зв’язків людей у світі, оскільки в середньовіччя спостерігався суттєвий вплив містичного світосприймання (відбувалися пошуки еліксиру вічної молодості, шляхів до безсмертя тощо).

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Категоріальний апарат досліджень перебігу життя людини

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок