Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> ПСИХОЛОГІЯ ХВОРИХ З ДЕФЕКТАМИ ОРГАНІВ ПОЧУТТІВ І АНОМАЛІЯМИ РОЗВИТКУ

ПСИХОЛОГІЯ ХВОРИХ З ДЕФЕКТАМИ ОРГАНІВ ПОЧУТТІВ І АНОМАЛІЯМИ РОЗВИТКУ

Назва:
ПСИХОЛОГІЯ ХВОРИХ З ДЕФЕКТАМИ ОРГАНІВ ПОЧУТТІВ І АНОМАЛІЯМИ РОЗВИТКУ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,59 KB
Завантажень:
382
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
ПСИХОЛОГІЯ ХВОРИХ З ДЕФЕКТАМИ ОРГАНІВ ПОЧУТТІВ І АНОМАЛІЯМИ РОЗВИТКУ
Психологія сліпих
Пороки чи розвитку придбані дефекти різних органів почуттів створюють визначені складності в роботі лікарів і медичного персоналу.
Про мудрість сліпих говорив Соломон. Йому належать слова: «...сліпий не робить жодного кроку, не досліджувавши ґрунт, на яку він ступає»'. З античної літератури відомо, що багато великих поетів стародавності, наприклад Гомер, Оссиан, спартанський законодавець Ликург були сліпими, а деякі мислителі Древньої Греции-Демокрит, Диодор — свідомо засліплювали себе, щоб цілком віддатися розумовому спогляданню.
Відомо, що внутрішній зв'язок між людьми обумовлює мову і слух, а не зір. Всяке утворення здійснюється за допомогою мови, і в цьому відношенні відсутність зору являє собою набагато менше нещастя і відбивається значно менше на інтелектуальних здібностях, чим відсутність слуху і мови. Це було відзначено вітчизняними дослідниками на початку XX століття.
Прийнято вважати, що в сліпих змінені пороги аналізаторів слуху, дотику, нюху. Дослідження показують, що пороги аналізаторів у сліпих не нижче, але вони досягають високого ступеня дифференциро-ванности.
Дослідників завжди залучало так називане «шосте почуття в сліпих», «почуття перешкоди», «почуття відстані», «почуття наближення», «лицьовий зір».
«Почуття відстані», на думку деяких, має свої корені в нервових волокнах обличчя, в особливих розгалуженнях тройничного нерва. Інші вважали, що відчуття вилучених предметів сприймається обличчям в області очей і чи уший надавали значення слуху за участю кинестетических, тактильних, температурних і інших відчуттів.
Учні і співробітники найбільшого радянського фізіолога И. С. Бериташвили (1884—1975) вважають, що в основі «шостого почуття» сліпих лежить здатність сприйняття підпорогових подразників слухового аналізатора, що приводить до скорочення м'язів обличчя і створює відчуття сприйняття предметів обличчям. Інша точка зору полягає в тім, що в основі цього явища — «шостого почуття» — лежить полісенсорне сприйняття, властивим усім людям, але більш розвите в сліпих.
Психологічні особливості сліпих дітей залежать від віку. Ранній розвиток звичайно протікає без відхилень, але дуже рано позначається прагнення батьків відгородити дітей від труднощів. Створюючи зайво щадить обстановку, вони сковують ініціативу, недостатньо стимулюють розвиток навичок самообслуговування. У 3—5 років іноді з'являються окремі невротичні симптоми у виді нічних страхів, энуреза, порушень апетиту. У віці 6—7 років у дітей може з'явитися свідомість свого фізичного недоліку. Дорослі, виявляючи гіперопіку, тільки підкреслюють безпорадність дитини і тим самим часто погіршують його стан. У цьому періоді можуть поглиблюватися невротичні реакції, виникати більш виразні страхи.
В наступні роки в деяких сліпих дітей з'являються боязкість, нерішучість, плаксивість, схильність до фантазування, відхід від дитячого колективу, в інших підвищена дратівливість, примхливість, упертість, уразливість, збудливість.
Початок навчання в школі для таких дітей зв'язано з великими труднощями. Адаптація до умов інтернату для сліпих дітей завжди утруднена, розлука з близькими, зі звичною обстановкою, з одного боку, і труднощами нової обстановки — з інший, часто сприяють виникненню невротичних симптомів, у клінічній картині яких переважають розладу сну, апетиту, підвищений стомлюваність, сонливість удень на уроках. Можуть виникнути сторожкість, підвищена уразливість і ранимість. Діти стають плаксивими, похмурими, повільними і вкрай безпомічними. На цю безпорадність у них виникає ще велика реакція, найчастіше реакція протесту.
У пубертатному віці в деяких сліпих дітей можуть з'явитися педантичність, прагнення строге виконувати режим дня, іноді може виникнути іпохондрична чи фіксація підозрілість і сторожкість. У цьому віці в дітей спостерігається виражена реакція на свій недолік, можуть з'являтися непевність у своїх можливостях, побоювання за свою долю.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: ПСИХОЛОГІЯ ХВОРИХ З ДЕФЕКТАМИ ОРГАНІВ ПОЧУТТІВ І АНОМАЛІЯМИ РОЗВИТКУ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок