Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Методи психології праці

Методи психології праці

Назва:
Методи психології праці
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
10,05 KB
Завантажень:
397
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Методи психології праці
План
1. Методи побудови теорії психології праці
2. Взаємозв'язки між різними типами знання.
Методи побудови теорії психології праці
Теорія характеризується ознаками узагальненістю, "передбачувальною силою'1, відповідністю реальній дійсності. Ці ознаки взаємопов'язані. Щось передбачити можна лише тоді, коли знання близьке до істини (відповідає реальності) і відображає загальне в явищах дійсності.
Теорія (з гр. — розглядаю, досліджую) в широкому значенні — комплекс поглядів, уявлень, ідей, які спрямовані на пояснення психічних явищ; у спеціальному (вужчому) значенні — вища, саморозвинута форма організації наукового знання, яке дає цілісне уявлення про закономірності та суттєві зв'язки відповідної галузі дійсності — об'єкта цієї теорії. За будовою теорія — це внутрішньо диференційована, цілісна система знання, яку характеризують логічна залежність одних елементів від інших, можливість виведення змісту теорії з деякої сукупності тверджень і понять — висхідного базису теорії — за відповідними логіко-методологічни-ми принципами та правилами [18; 22].
Перехід від емпіричної стадії науки, яка обмежується класифікацією і узагальненням даних, отриманих у дослідженні, до теоретичної стадії, коли пояснюють і розвивають теорію, через низку проміжних форм проводять теоретизацію, в рамках якої формуються первинні теоретичні конструкції. Зріла теорія — не проста сума знань, які між собою пов'язані. Вона має відповідні механізми побудови знання, внутрішнього розгортання теоретичного змісту, втілює деяку програму дослідження; все це створює цілісність теорії як єдиної системи знання.
У сучасній методології науки прийнято виділяти такі основні компоненти теорії:
1) висхідну емпіричну основу, яка охоплює багато зафіксованих у цій галузі фактів, що отримали в ході експериментів, і які вимагають теоретичного пояснення;
2) висхідну теоретичну основу — багато первинних допущень, постулатів, аксіом, загальних законів теорій, які в сукупності описують ідеалізований об'єкт теорії;
3) логіку теорії — багато допустимих у рамках теорії правил логічних висновків і доведень;
4) сукупність виведених у теорії тверджень з її доказами, які становлять основний обсяг теоретичного знання.
Методологічне значення в формуванні теорії відіграє ідеалізований об'єкт, який покладений в її основу — теоретична модель суттєвих зв'язків реальності, що представлені з допомогою відповідних гіпотетичних допущень й ідеалізацій. Побудова ідеалізованого об'єкта теорії — необхідний етап створення будь-якої теорії, яка відбувається в специфічних для різних галузей знань формах [9; 18].
Розрізняють прості та складні об'єкти теорії. Прості — це ті, що відповідають фактам. Складні — відповідають закономірним залежностям. Конкретизуємо це на матеріалах психології праці.
Розглянемо основні різновиди простих теоретичних об'єктів.
Досконалий теоретичний об'єкт (простий) — термін, який має як емпіричне, так і логічне обґрунтування. Приклади таких об'єктів теорії: мотиви трудової діяльності, професія та ін. Термін може складатися з одного слова або з декількох — може бути складеним. Термін як елемент мови відповідає поняттю — думці, яка відображає загальні та суттєві ознаки тих або інших явищ, процесів у реальній дійсності.
Емпіричний напівоб'єкт теорії — термін (поняття), який використовує емпіричне обґрунтування, не отримавши поки що логічного (в рамках якої-небудь концепції, концептуальної схеми) обґрунтування.
Логічний напівоб'єкт теорії — термін (поняття) з логічним обґрунтуванням, але емпірично не підтверджений.
Прикладами простих напівоб'єктів теорії е припущення дослідників, які виникають на стадії роботи над літературою.
Теоретичний "нуль-об'єкт" — термін (поняття), який виникає в результаті вербальної комбінаторики (випадкової або навмисної). Це мовна побудова, яка не має обґрунтування ні логічного, ні емпіричного. Наприклад, в одному з підручників із загальної психології зазначено: "Значну частину кори великих півкуль людини займають клітини, які пов'язані з діяльністю кисті руки, особливо її великого пальця".

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: Методи психології праці

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок